Nie każda firma może korzystać ze zwolnienia

Osoba prowadząca działalność, która otrzyma z zagranicy maszyny lub urządzenia od innego przedsiębiorcy, nie skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

NOWE PRAWO

Od 1 stycznia 2007 r. z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) usunięto zwolnienie dla przedsiębiorców nabywających z zagranicy w drodze darowizny maszyny, urządzenia i narzędzia. Przypomnijmy, że do końca 2006 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą nie musiały płacić podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem że zainstalowały otrzymane urządzenia, maszyny i narzędzia w prowadzonym przez siebie zakładzie oraz nie sprzedały ich ani nie przekazały osobom trzecim w ciągu 3 lat od dnia przyjęcia darowizny. Jedną z przyczyn likwidacji zwolnienia były problemy fiskusa z kontrolą dotrzymywania przez przedsiębiorców tego warunku.

- Uchylenie zwolnienia z podatku od darowizn nabycia maszyn, urządzeń lub narzędzi otrzymanych z zagranicy nie jest dobrą wiadomością dla osób, które taką darowiznę miałyby otrzymać - mówi Jan Jodłowski, radca prawny w firmie doradczej KPMG.

Dodaje, że biorąc pod uwagę praktyczne trudności dla organów podatkowych w kontrolowaniu, czy zostały spełnione warunki do zwolnienia z opodatkowania, uchylenie tego zwolnienia można uznać za uzasadnione.

Ministerstwo Finansów argumentowało likwidację preferencji dla przedsiębiorców także brakiem uzasadnienia jej dalszego utrzymywania ze względu na wprowadzenie generalnego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla osób najbliższych, o których mowa w nowym art. 4a ustawy. Chodzi tu o małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

- Nabycie maszyn, urządzeń czy narzędzi od osób najbliższych będzie w dalszym ciągu korzystało z ogólnego zwolnienia z podatku, więc ta niekorzystna zmiana może dotknąć jedynie tych podatników, którzy otrzymają takie darowizny od dalszych osób lub od firm - stwierdził Jan Jodłowski.

Jego zdaniem w praktyce takie nabycia występują jednak dosyć rzadko, więc prawdopodobnie niewielu podatników odczuje niekorzystne skutki wprowadzonych zmian.

Do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed wejściem w życie nowelizacji, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie nowych regulacji. Zatem osoby, które otrzymały maszyny lub inne urządzenia przed 1 stycznia 2007 r., muszą pamiętać o dotrzymaniu 3-letniego terminu warunkującego zwolnienie.

Magdalena Majkowska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...