Samochód po pół roku jest towarem używanym

Towarem używanym jest m.in. ten, którego okres używania przez podatnika wynosi co najmniej pół roku. Dotyczy to również samochodów.


Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w dwóch miejscach posługuje się sformułowaniem towar używany i dodatkowo definiuje również pojęcie nowego środka transportu. W zależności więc od tego, do jakich celów potrzebna nam jest definicja, otrzymamy różne odpowiedzi na pytania dotyczące tych kwestii.


Zwolnienie z VAT


Ustawodawca przewidział przedmiotowe zwolnienia od podatku od towarów i usług. W art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy przewidziano, że zwalnia się od podatku towary używane. W art. 43 ust. 2 pkt 1 i 2 wprowadzono definicję towaru używanego na potrzeby wyłącznie tego przepisu. Według tej definicji towarem używanym są budynki i budowle lub ich część, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


- Jako że towarem są między innymi rzeczy ruchome (definicja z art. 2 pkt 6 ustawy), a więc i samochody, aby uznać, że samochód jest towarem używanym, muszą być spełnione powyższe warunki - wyjaśnili "Gazecie Prawnej" eksperci z kancelarii BSO Prawo & Podatki - Bramorski, Szermach, Okorowska we Wrocławiu.


Jak podkreślili, pewne problemy interpretacyjne powoduje użycie w tej definicji wyrażenia okres używania przez podatnika. Może ono sugerować, że podatnik musiał dysponować osobiście samochodem i go eksploatować.


Interpretacje przepisu


Takie zawężające rozumienie przepisu mogłoby spowodować, że samochód, z którego nabywca nie korzysta (a więc na przykład pozostający cały czas w salonie samochodowym po dokonaniu zakupu), po 6 miesiącach od zakupu nie nabierze charakteru towaru używanego w rozumieniu art. 43 ustawy.


Podobnie możliwa jest interpretacja, że jeśli podatnik odda nabyty samochód do używania innej osobie, to po 6 miesiącach nie będzie spełniona przesłanka używania towaru przez podatnika. W ocenie większości przedstawicieli doktryny (na przykład Modzelewski i Michalik) interpretacja taka jest błędna i wystarczy sam zakup samochodu, by rozpoczął się półroczny termin na uznanie go za towar używany.


Należy mieć na uwadze fakt, że do skorzystania z możliwości zwolnienia z podatku od towarów i usług nie wystarczy jedynie wypełnienie warunków przewidzianych w definicji towaru używanego - ustawa przewiduje bowiem dalej idące warunki, by towar używany podlegał zwolnieniu. Zwolnienie następuje przede wszystkim pod warunkiem, że w stosunku do towaru używanego nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Nowy środek transportu


Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 2 ust. 10 definiuje również pojęcie nowego środka transportu, które obejmuje m.in. samochody.


Nowym środkiem transportu w rozumieniu tej definicji jest pojazd napędzany silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechał nie więcej niż 6 tys. kilometrów lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy. Tak więc a contrario można uznać, że samochodem używanym jest samochód niespełniający wymogów koniecznych do uznania go za nowy środek transportu.

 

OPINIA (Krzysztof Słapczyński, prawnik)

Kolejnym miejscem w ustawie o podatku od towarów i usług, w którym mamy do czynienia z pojęcie towaru używanego (w tym samochodu), jest rozdział 4 ustawy, omawiający szczególne procedury dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Jedynie na potrzeby tego rozdziału za towary używane uważa się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.


Krzysztof Tomaszewski
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...