Trzeba stosować ceny rynkowe

Gdy warunki umów zawartych przez podatników z firmami, z którymi mają związki rodzinne, będą odbiegać od rynkowych, fiskus oszacuje podstawę opodatkowania.


Osoby, które w ciągu roku współpracowały z firmami powiązanymi rodzinnie, powinny przejrzeć zawarte umowy i wystawione faktury. Gdy odbiegają od warunków rynkowych, fiskus oszacuje podstawę opodatkowania.

Izba Skarbowa we Wrocławiu wyjaśniła, że umowy zawierane przez podatników z kontrahentami będącymi członkami rodziny podlegają takiej samej ocenie, jak inne dowody potwierdzające zdarzenia gospodarcze.

- Zarówno przepisy ustawy o podatkach dochodowych, jak i ustawy o VAT zawierają regulacje dotyczące prawa do oszacowania wartości transakcji, które odbiegają od cen rynkowych lub stosowanych z innymi kontrahentami. Powiązania rodzinne są jednym, lecz nie jedynym kryterium stanowiącym podstawę szacowania obrotu (przychodu) - podkreślili pracownicy wrocławskiej izby.

Ważne warunki rynkowe...

Jak wyjaśnił nam Trajan Szuladziński, ekspert podatkowy, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przewiduje, że jeżeli w wyniku powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od tych, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać. Dochody danego podmiotu oraz podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z powiązań.

...i potwierdzenia

- W przypadku istnienia takich powiązań strony nie mają obowiązku dokumentowania transakcji w sposób tak sformalizowany, jak to ma miejsce w przypadku transakcji z podmiotami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Mimo to należy pamiętać, że transakcje z podmiotami powiązanymi rodzinnie powinny być dokonywane na zasadach rynkowych - radził Trajan Szuladziński.

Wskazał, że organom podatkowym łatwiej jest podważyć transakcje między podmiotami powiązanymi niż w przypadku podmiotów niezależnych.

Hanna Czogalla, konsultant w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy podkreśliła, że bogactwo relacji gospodarczych między podmiotami powiązanymi uniemożliwia opracowanie uniwersalnej formuły, której stosowanie definitywnie potwierdzałoby lub podważało rynkowy charakter transakcji. Podatnicy popełniają często błąd uznając, że cena ustalona jako koszty powiększone o 5-proc. marżę uchroni ich przed zakwestionowaniem warunków transakcji przez organ podatkowy.

- Przed problemami można się ustrzec, zadając sobie wcześniej pytanie: czy podmioty niepowiązane, które kierują się wyłącznie przesłankami ekonomicznymi, byłyby zainteresowane zawarciem transakcji na podobnych warunkach. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, a podatnik może przedstawić potwierdzające ją argumenty (np. cenniki konkurentów) oraz dołożył starań, aby udokumentować transakcję stosowną umową, posiada kalkulacje, ryzyko podatkowe kwestionowania cen transakcyjnych jest minimalne - argumentowała Hanna Czogalla.

Jej zdaniem w przypadku większej skali transakcji z podmiotami powiązanymi konieczne może być sporządzenie dokumentacji podatkowej.

Transakcje z podmiotami powiązanymi rodzinnie powinny być dokonywane na zasadach rynkowych.

Ewa Matyszewska

Autopromocja
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...