Wniosek o zwrot podatku powinien zostać podpisany przez męża i żonę

Małżeński wniosek o zwrot VAT wymaga podpisu obojga małżonków. Ustalając kwotę zwrotu, mąż i żona powinni pamiętać o uwzględnieniu kwot wcześniej otrzymanych.


nowe prawo

Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która wejdzie w życie 6 marca, doprecyzowała wiele przepisów dotyczących małżeńskich wniosków o zwrot podatku od towarów i usług, a także wprowadziła do ustawy definicję małżonków. Z pojęcia tego wyłączone zostały osoby, w stosunku do których sąd orzekł separację.


Znowelizowane przepisy regulują zasady określania wysokości przysługującego osobie fizycznej limitu zwrotu w przypadku wcześniejszego otrzymania kwoty zwrotu przez nią lub jej małżonka. Katarzyna Mateja, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio Lex), zwraca uwagę, że małżonkowie mają te same wspólne maksymalne limity zwrotu co indywidualne osoby fizyczne.


- Oznacza to, że jeżeli przed ślubem Jan Kowalski otrzymał już określoną kwotę zwrotu, to wnioskowaną obecnie z żoną kwotę musi pomniejszyć o tę uprzednio otrzymaną - mówi Katarzyna Mateja.


Tym samym, jeśli Jan Kowalski w czasie trwania związku małżeńskiego otrzymał kwotę zwrotu, a następnie się rozwiódł (lub orzeczono wobec niego separację), to wnioskowaną obecnie kwotę musi odpowiednio pomniejszyć o kwoty zwrotu otrzymane w czasie trwania związku małżeńskiego, i tak: o 50 proc., jeśli wcześniej składał wspólny wniosek z żoną lub o całą kwotę otrzymanego zwrotu, jeśli składał wtedy odrębny wniosek - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Kwota zwrotu powinna być liczona na moment poniesienia wydatków, a nie składania wniosku.


Małżonkowie ubiegający się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych muszą pamiętać o kilku zasadach. Jak wyjaśnia Katarzyna Mateja, do czasu orzeczenia przez sąd rozwodu lub separacji małżonkowie, którzy ponosili wydatki na zakup materiałów budowlanych i posiadają faktury VAT, mogą raz w roku, nie później niż do 30 czerwca 2008 r. złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane razem lub oddzielnie, wedle swojego uznania. Bez względu na sposób złożenia wniosku oboje małżonkowie będą musieli na każdym z nich złożyć swoje podpisy.


- Trzeba pamiętać, że odrębne wnioski spowodują weryfikację ich przed organem podatkowym osobno względem żony, a osobno względem męża, czego uniknie się, składając wspólny wniosek - radzi Katarzyna Mateja.


Jeśli mąż złoży odrębny wniosek o zwrot i to do innego urzędu skarbowego niż żona, wówczas będzie musiał pisemnie poinformować o tym fakcie urząd skarbowy żony - podkreśla nasza rozmówczyni.


W przypadku, gdy wypłata zwrotu ma nastąpić za pośrednictwem banku, małżonkowie składający wspólny wniosek powinni podać numer rachunku obojga lub jednego z nich.


Warto starannie wypełnić wniosek, gdyż znowelizowane przepisy dopuszczają zwrot kwoty podatku bez konieczności wydawania decyzji, jeżeli jego prawidłowość nie budzi wątpliwości. Przypomnijmy, że prawo do ubiegania się o zwrot VAT mają osoby fizyczne, które w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc.


6 marca
wejdzie w życie nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Magdalena Majkowska

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...