Kandydaci na doradców nie mogą zdawać egzaminów

Spór ministra finansów z Krajową Radą Doradców Podatkowych spowodował, że nie powołano nowej komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa. Wiele wskazuje na to, że powstanie ona po 22 marca.


Na sporze ministra finansów z Krajową Radą Doradców Podatkowych tracą kandydaci na doradców podatkowych. Z powodu niepowołania nowej komisji przez ministra (kadencja poprzedniej komisji wygasła 4 marca), nie mają przed kim zdawać egzaminów.


- Konsekwencje prawne niepowołania komisji są takie, że nie ma możliwości przeprowadzania egzaminów ustnych i pisemnych - powiedział Gazecie Prawnej Jerzy Bielawny, były członek komisji egzaminacyjnej.


Kandydaci nie znają więc ani terminów, ani pytań egzaminacyjnych, ponieważ tylko komisja może je ustalić. Ostatnia uchwała komisji w sprawie pytań jest z lutego 2006 r. Biorąc pod uwagę zmiany w prawie wszystkich ustaw podatkowych, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2007 r., konieczne jest dostosowanie pytań egzaminacyjnych do obecnego stanu prawnego. Dlatego kandydaci z niepokojem obserwują brak powołania nowej komisji.


- Wicepremier Zyta Gilowska nie powołała nowej komisji, ponieważ nie zaakceptowała ona listy doradców podatkowych, którzy mieliby wejść w skład komisji egzaminacyjnej, przedstawionej przez KRDP - poinformowano Gazetę Prawną w biurze ministra. Rada nie przedstawiła natomiast nowej listy, na którą czeka minister.


Spór dotyczy możliwości wyboru członków komisji spośród kandydatów przedstawionych przez KRDP. Do tej pory Rada przedstawiała ministrowi 20 kandydatów (tylu przedstawicieli doradców wchodzi w skład komisji), które on akceptował. Tym razem minister uznał, że musi mieć możliwość wyboru. Domaga się przedstawienia listy większej niż 20 nazwisk.


Krajowy Nadzwyczajny Zjazd Doradców Podatkowych zaapelował 4 marca do Krajowej Rady o niezwłoczne przedłożenie ministrowi listy co najmniej 26 nazwisk kandydatów do komisji.


- Apel jest wyrazem woli Zjazdu i sądzę, że ma istotne znaczenie dla stanowiska, które powinna zająć Rada. Będzie to rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu - powiedział prof. Witold Modzelewski, przewodniczący KRDP. Najbliższe posiedzenie planowane jest na 22 marca.


- Myślę, że na najbliższym posiedzeniu Rady to życzenie Zjazdu zostanie zrealizowane - powiedział Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący KRDP.

Doradcy nie widzą jednak uzasadnienia prawnego dla stanowiska ministra. Nie wykluczają jednak kompromisu ze względu na dobro kandydatów i właściwe stosunki z resortem.


- Mam nadzieję, że nie spowoduje to wydłużenia oczekiwania na egzamin. Nie widzę innego wyjścia, tylko jak najszybsze załatwienie tej sprawy. System prawa w zakresie doradztwa podatkowego wymaga powołania nowej komisji i taki ustawowy obowiązek ciąży na ministrze - powiedział Dariusz M. Malinowski.

Na powołanie nowej komisji minister finansów miał pół roku. KRDP przedstawiła swoich kandydatów w sierpniu 2006 r.


Łukasz Zalewski

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...