Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Paweł Jakubczak
rozwiń więcej
Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.


Nową instytucję prawną - upoważnionego podmiotu gospodarczego - Komisja Europejska wprowadziła do Wspólnotowego Kodeksu Celnego rozporządzeniem (WE) 648/2005 z 13 kwietnia 2005 r.

- Wprowadzenie statusu ma ułatwić międzynarodowy obrót towarowy przy jednoczesnym zapewnieniu jego bezpieczeństwa na wszystkich szczeblach łańcucha dostaw - mówi Roman Rosiak z PricewaterhouseCoopers.


Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej niż obecnie kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej od 1 stycznia 2008 r. będą mogły ubiegać się te przedsiębiorstwa, które złożą wniosek o przyznanie statusu do dyrektora izby celnej. Żeby ubiegać się o ten status, trzeba spełnić liczne wymogi: przedsiębiorca nie może popełnić przestępstw związanych z działalnością gospodarczą, nie może być w upadłości, jego system księgowy powinien być zgodny z zasadami rachunkowości, musi płacić podatki, składki ZUS, wywiązywać się ze zobowiązań finansowych wobec kontrahentów, wdrożyć procedurę zabezpieczającą przed włamaniem i kradzieżą towarów, a ponadto organy celne muszą mieć pełny dostęp do informacji o firmie. Ten ostatni warunek budzi wśród przedsiębiorców najwięcej obaw. Nie chcą oni zaakceptować sytuacji, w której musieliby przekazywać informacje o swoich kontrahentach, zamówieniach i wynagrodzeniach pracowników.


Czy przedsiębiorcy będą zainteresowani uzyskaniem statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego? Biorąc pod uwagę liczne procedury, które trzeba wdrożyć w firmie, można się spodziewać, że nie będzie ich wielu, tym bardziej że koszty związane z uzyskaniem statusu musi pokryć przedsiębiorca. Z tego powodu, zdaniem prof. Wiesława Czyżowicza ze Szkoły Głównej Handlowej, małe i średnie przedsiębiorstwa nie będą zainteresowane uzyskaniem statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego.


Na razie minister finansów nie przygotował odpowiednich zmian w prawie celnym, dotyczących właściwości dyrektorów izb celnych w sprawach przyjmowania wniosków, prowadzenia postępowania i wydawania świadectw upoważnionego podmiotu gospodarczego. Nie ma także rozporządzenia w sprawie właściwości miejscowej organów celnych ze względu na siedzibę wnioskodawcy.


PaweŁ Jakubczak

gp@infor.pl

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...