Podatnik musi sam obliczyć wysokość dochodów

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Jeśli rok podatkowy w kraju, w którym pracuje Polak, nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, podatnik musi sam obliczyć dochody uzyskane za granicą i wykazać je w polskim PIT.


Polacy pracujący za granicą mogą mieć problemy z rozliczeniem zagranicznych zarobków. Kłopoty mogą pojawić się, gdy w państwie, w którym dana osoba pracuje, okres rozliczeniowy w podatku dochodowym od osób fizycznych jest inny niż w Polsce, a więc nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Może wtedy dojść do sytuacji, w której polski podatnik, który w Polsce z rocznych dochodów musi rozliczyć się do końca kwietnia, od zagranicznego pracodawcy dostanie informacje o uzyskanych dochodach dopiero w maju. W takich przypadkach niestety trzeba radzić sobie samemu.


Samodzielne wyliczenia


Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt UW, wyjaśnił, że rzeczywiście w niektórych ustawodawstwach podatkowych rok podatkowy dla osób fizycznych nie odpowiada rokowi kalendarzowemu i może faktycznie polskim rezydentom przysporzyć wielu niedogodności natury techniczno-administracyjnej.

- Niestety, nie ma innego rozwiązania niż samemu dokonać - dla celów złożenia zeznania podatkowego w Polsce - stosownego podziału dochodów uzyskanego za granicą w danym roku podatkowym (innym niż rok kalendarzowy) na dwie części odpowiadające każdemu z poszczególnych lat kalendarzowych - wyjaśnił dr Fiszer.

Jednocześnie dodał, że w państwach, w których pracodawca działający jako płatnik dokonuje obliczenia i poboru podatku (tzw. system pay-as-you-earn, czyli PAYE, obowiązujący m.in. w Wielkiej Brytanii czy Irlandii), uzyskanie od pracodawcy miarodajnej informacji (zestawienia) na temat kwoty dochodu w danym roku kalendarzowym i kwoty zapłaconych/pobranych w tym roku zaliczek, nie powinno być trudne.

W przypadku rozliczania dochodów zagranicznych w Polsce mogą pojawić się kłopoty z zastosowaniem metody podwójnego opodatkowania wynikającej z danej umowy międzynarodowej.


Problemy z podatkiem


Zdaniem Ewy Opalińskiej, doradcy podatkowego w Kancelarii Prawnej GLN, dotyczy to w szczególności metody proporcjonalnego odliczenia. Metoda ta polega na odliczeniu od podatku, jaki jest należny w Polsce, od całości dochodów danej osoby osiągniętych w roku kalendarzowym, podatku zapłaconego za granicą, nie więcej jednak niż kwoty podatku polskiego należnego od dochodów zagranicznych.

- Problem pojawi się w sytuacji, gdy termin ostatecznego rozliczenia się z całości dochodów w Polsce jest wcześniejszy niż termin składania zeznań rocznych za granicą. W tej sytuacji nie jest znana ostateczna kwota podatku zagranicznego do odliczenia - wskazała Ewa Opalińska.

Według niej, jak wynika z praktyki organów podatkowych w tym zakresie, pojęcie podatku do odliczenia odnosi się do podatku faktycznie uiszczonego (np. interpretacja naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 25 października 2005 r.; nr PDII/415-33/AG/05), zatem na podstawie informacji o uiszczonych zaliczkach na podatek za granicą (np. odcinki płacy otrzymane od pracodawcy), dana osoba ma prawo odliczyć podatek faktycznie zapłacony, pomimo że jego ostateczna kwota nie będzie jeszcze znana.

- Jednak takie postępowanie może się wiązać z ryzykiem podatkowym wynikającym z zawyżenia kwoty podatku do odliczenia. W przypadku bowiem, gdyby w ostatecznym rozliczeniu dana osoba otrzymała zwrot nadpłaconego podatku zagranicznego, powstanie konieczność skorygowania deklaracji złożonej w Polsce i tym samym dopłacenia należnego podatku wraz z odsetkami - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Podkreśliła również, że tym samym, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo otrzymania zwrotu podatku zagranicznego, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest nieodliczanie kwoty podatku faktycznie zapłaconego za granicą do czasu ustalenia jego ostatecznej kwoty i ewentualne późniejsze wystąpienie z wnioskiem o zwrot nadpłaty podatku w Polsce.


Ważne!

Tam, gdzie płatnik dokonuje obliczenia i poboru podatku (m.in. Wielka Brytania i Irlandia), podatnik nie powinien mieć problemów z uzyskaniem zestawienia zawierającego kwotę dochodu oraz wysokość zapłaconych zaliczek na podatek


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...