Bez problemów z przeliczaniem transakcji walutowych

Agnieszka Pokojksa
rozwiń więcej
Gdy przy zapłacie należności lub zobowiązań w walutach obcych zastosowanie faktycznego kursu nie będzie możliwe, firmy zastosują średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę.


ZMIANA PRAWA

Resort finansów przedstawił nową wersję projektu zmian ustawy o rachunkowości. Zmodyfikowany został m.in. przepis dotyczący różnic kursowych. Firmy będą ujmować w księgach rachunkowych operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych na dzień ich przeprowadzenia. Będzie to dotyczyć sytuacji, gdy odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu UE i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi pochodzących ze źródeł zagranicznych nie będą stanowić inaczej.


Sprzedaż lub kupno walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań przeliczane będą po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji. Jeżeli zastosowanie takiego kursu nie będzie zasadne, a także w przypadku pozostałych operacji - konieczne będzie zastosowanie średniego kursu NBP dla danej waluty z dnia poprzedzającego zapłatę.


Maciej Czapiewski, biegły rewident, partner w M2 Audyt, twierdzi, że zmiana tego przepisu rozwiązuje problemy z ujmowaniem transakcji, w przypadku gdy nie ma faktycznego przeliczenia na walutę polską.


- Zaproponowane rozwiązanie jest zbieżne z przepisami podatkowymi, zgodnie z którymi jeśli nie można przyjąć faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, firma przyjmuje kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień - twierdzi nasz rozmówca.


Ministerstwo zaproponowało również wprowadzenie do słowniczka nowych pojęć np. członka organu jednostki i pojecie wspólnika jednostki współzależnej. Zmiany zostaną wprowadzone również do definicji wartości materialnych i prawnych oraz środków trwałych w częściach dotyczących używania tych składników majątku na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Stwierdzenie - umowy o podobnym charakterze - zostaną zastąpione przez umowę leasingu.


Uwzględnione zostały uwagi Komitetu Standardów Rachunkowości dotyczące nowej definicji inwestycji. Zwrot - utrzymywane - w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych zostanie zmieniony na - posiadane.


Ustawodawca zaproponował też zmiany dotyczące przepisów o odpowiedzialności. Dodano przepis, zgodnie z którym kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki ponoszą wspólnie odpowiedzialność z tytułu nadzoru za sporządzenie i ogłoszenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności w zakresie określonym ustawą. Resort finansów zakłada, że zmiany w ustawie wejdą w życie od 1 stycznia 2008 r.


Prace nad zmianami ustawy, które m.in. ułatwią rozliczanie zapłaty w walutach obcych, nadzoruje wiceminister finansów Adam Pęzioł


Agnieszka Pokojksa

agnieszka.pokojska@infor.pl

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...