Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT

Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT
Opłata przekształceniowa OFE a zmiany w PIT. Zwolnienie z PIT m.in. emerytur do 2500 zł miesięcznie planowane w ramach tzw. Polskiego Ładu wywołuje wątpliwości odnośnie opłaty przekształceniowej OFE. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział 18 maja 2021 r., że obie kwestie, czyli opłata przekształceniowa i emerytura bez podatku mają dość luźny związek. "Zastanawiamy, się jak ten projekt (dot. likwidacji OFE - PAP) ułożyć na nowo, żeby oddać te środki Polakom, ale przy uwzględnieniu tego, co zostało ogłoszone w Polskim Ładzie" - poinformował wiceminister. Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie emerytalnym sprawiają, że opłata pobierana przy przekształceniu OFE w IKE traci rację bytu - powiedziała PAP Biznes prezes IGTE Małgorzata Rusewicz.

Likwidacja OFE - będą zmiany, rząd nie podjął jeszcze decyzji

Sprawa przepisów dotyczących likwidacji OFE jest otwarta; być może znajdziemy jakieś narzędzie powiązania nowych IKE z PPK - powiedział 18 maja 2021 r. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że ta kwestia jest analizowana.
RMF FM podało w poniedziałek, że - według ustaleń reporterów stacji - rząd obniży proponowaną opłatę za likwidację OFE z obecnych 15 proc. do 10 proc. Zauważono, że zgodnie z Polskim Ładem, świadczenia do 2500 złotych nie będą obłożone podatkiem PIT. "Dlatego, żeby zachować równowagę, rząd musi obniżyć także planowane opodatkowanie IKE. Z obecnie zakładanych 15 procent do - jak ustaliliśmy 10 procent" - podano.

Autopromocja

W money.pl Buda zaznaczył, że obie kwestie, czyli opłata przekształceniowa i emerytura bez podatku mają dość luźny związek. "Zastanawiamy, się jak ten projekt (dot. likwidacji OFE - PAP) ułożyć na nowo, żeby oddać te środki Polakom, ale przy uwzględnieniu tego, co zostało ogłoszone w Polskim Ładzie" - poinformował wiceminister.
Zastrzegł, że sprawa jest otwarta. "Nie ma decyzji, w którym kierunku pójdziemy. Być może znajdziemy jakieś narzędzie powiązania nowych IKE z PPK (...) Dobrze byłoby znaleźć jakąś synergię między IKE a PPK, pracujemy nad tym. Rozmawialiśmy z prezesem PFR Pawłem Borysem. Mamy kierunek wyznaczony, żeby dać sobie trochę czasu" - mówił Buda.

OFE a PPK

Dopytywany, czy to oznacza, że część lub całość opłaty przekształceniowej trafiłaby do PPK, odparł, że to są dwa bardzo różne systemy: OFE jest powiązane z rynkiem kapitałowym, natomiast PPK jest systemem prywatnego oszczędzania. "Szukamy elementów, które da się powiązać. To nie jest tak, że można jeden do jednego przełożyć z IKE na PPK, ale być może znajdziemy takie elementy, bo ten system oszczędzania musi być czytelny. (...) Być może są elementy wspólne, które można unifikować" - stwierdził wiceminister.

Powtórzył, że aktywów z giełdy nie można przenieść do systemu prywatnego oszczędzania. Dodał, że jeśli ustawa o OFE będzie modyfikowana, to w takim kierunku, by była uatrakcyjniona, żeby Polacy zyskali dodatkowe możliwości oszczędzania.

Czy opłata przekształceniowa będzie niższa?

Na pytanie o możliwe obniżenie opłaty przekształceniowej, Buda odpowiedział: "jak powiem, że rozważamy, to będzie to wprowadzało zamęt”. "Pracujemy nad różnymi rozwiązaniami. To trzeba rozpatrywać pakietowo, są możliwe jedne warianty, ale przy okazji wprowadzenia innych rozwiązań. Nie można powiedzieć, że obniżenie tej opłaty będzie elementem zbawiennym, który poprawi tę reformę" - oświadczył Buda.

Likwidacja OFE

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.
Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Na kwietniowym posiedzeniu Sejmu marszałek izby Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu trzeciego czytania (głosowania) projektu ustawy dotyczącego likwidacji OFE.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ pad/

Rusewicz, IGTE: Opłata przekształceniowa OFE traci rację bytu po ogłoszeniu Polskiego Ładu

Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie emerytalnym sprawiają, że opłata pobierana przy przekształceniu OFE w IKE traci rację bytu - powiedziała PAP Biznes prezes Izb\y Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz. Jej zdaniem, rząd powinien dokonać zmian w projekcie ustawy.
"Ogłoszone w Polskim Ładzie zmiany w systemie podatkowym i emerytalnym powodują, że uzasadnienie dla opłaty przekształceniowej związanej z przeniesieniem środków do IKE traci rację bytu. Wracając do procedowania reformy OFE rząd powinien dokonać zmian w projekcie, by obciążenia publicznoprawne środków zgromadzanych w OFE, przenoszonych do IKE, czy też transferowanych do ZUS, były równoważne. To konieczne, by uwzględnić interes członków funduszy oraz zapewnić stabilne warunki funkcjonowania rynku kapitałowego" - powiedziała Małgorzata Rusewicz.

"Niezależnie od powyższego powrót do reformy OFE powinien uwzględniać złożoność całego procesu i możliwości podmiotów mających wprowadzić zmiany w życie – zarówno w kwestii terminarza prac legislacyjnych, jak i harmonogramu transformacji funduszy" - dodała.

W Sejmie procedowana jest ustawa przekształcająca Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Zgodnie z projektem, miała ona wejść w życie 1 czerwca 2021 r., jednak zaplanowane na koniec kwietnia głosowanie po trzecim czytaniu nie odbyło się.

Zgodnie z projektem, uczestnicy OFE stoją przed wyborem między przeniesieniem środków do IKE a przeniesieniem do ZUS. Wybór IKE oznacza możliwość dziedziczenia środków i brak podatku przy wypłacie środków, jednak wiąże się z poniesieniem 15 proc. opłaty przekształceniowej. Złożenie deklaracji i wybór ZUS oznacza brak dziedziczenia, przy zwiększeniu comiesięcznej emerytury uczestnika, od której pobierany będzie podatek według obowiązujących przepisów.

Jednym z elementów ogłoszonego w sobotę w Polskiego Ładu jest emerytura do 2.500 złotych bez podatku. (PAP Biznes)

kk/ asa/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...