0% VAT na żywność od 1 lutego 2022 r.?

0% VAT na żywność od 1 lutego 2022 r.?
Spodziewam się, że od 1 lutego 2022 r. VAT na żywność będzie zerowy - powiedział 22 grudnia 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

0% VAT na żywność w Polsce a zgoda Komisji Europejskiej

"To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej sprawie" - powiedział Kościński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Autopromocja

Obniżka do 0% tylko dla produktów objętych stawką 5%VAT. Najwcześniej od 1 lutego - bo trzeba przerejestrować kasy fiskalne.

Jak tłumaczył, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

Obecne unijne przepisy dotyczące VAT uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Dyrektywa VAT zezwala jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE. 7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.

Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.

Budżet na 2022 rok a inflacja

Szef resortu finansów pytany o wysoką inflację przypomniał o tarczy antyinflacyjnej i zapewnił, że w budżecie są zasoby, aby ją przedłużyć, jeśli będzie taka potrzeba. Wskazał, że nie jest teraz moment, żeby zmieniać budżet ze względu na inflację. "Trzeba poczekać, bo wnioskować i prognozować jest bardzo trudno, trzeba poczekać, co się stanie, czy inflacja będzie wyższa, czy uda się ją zbić obniżeniem VAT" - powiedział Kościński.

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego). (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Zerowa stawka VAT na żywność ograniczy inflację w krótkim terminie, ale może podbić CPI w 2023 roku

Ewentualne obniżenie stawki VAT na żywność do zera ograniczy inflację i - być może - oczekiwania inflacyjne w krótkim terminie, ale po przywróceniu "normalnej stawki" ceny mogą być wyższe niż bez jej obniżenia, co podbije inflację w 2023 roku - oceniają ekonomiści mBanku.

"Coraz bliżej wprowadzenia zerowej stawki na żywność. Należy zakładać, że zmiana ta będzie przejściowa tj. okres obowiązywania obniżonych stawek będzie ściśle określony. To może być źródłem bardzo ciekawych efektów. Badania nad dostosowaniem zmian cen do zmian stawek VAT sugerują, że pojawiające się efekty cenowe są asymetryczne. Ceny silniej rosną po podwyżkach stawek VAT niż spadają po obniżkach. Co więcej, im niższe marże, tym asymetrie większe. Sama obniżka niesie za sobą pozytywny efekt dochodowy (popytowy), który nie musi pojawić się w konsumpcji żywności (bo tam polski konsument chyba osiągnął kres swoich możliwości) ale może pojawić się gdzie indziej. Tymczasowość zmiany będzie ograniczać ten efekt dochodowy" - napisali na Twitterze ekonomiści.

"Tym niemniej ubocznym efektem tymczasowości jest zwiększenie asymetrii cenowej przy zmianie stawki, bo firmy (w całym łańcuchu wartości) ponoszą koszt dostosowania dwukrotnie. Obniżenie stawki VAT na żywność ograniczy więc samą inflację i - być może - oczekiwania inflacyjne w krótkim terminie. Efektem pro-inflacyjnym jest podbicie dochodu (tu tożsamość z ekspansją fiskalną). Im silniej akcentowana tymczasowość rozwiązania, tym efekt dochodowy mniejszy, ale asymetrie cenowe większe. W konfrontacji z rozgrzaną gospodarką nie zdziwilibyśmy się nadmiernie, gdyby po przywróceniu 'normalnej stawki' VAT ceny byłyby nawet wyższe niż bez jej obniżenia. To podbije inflację w 2023 roku" - dodali.

 (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Komisja Europejska: zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna - dziś jesteśmy w momencie przejściowym

Zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna w przyszłości - powiedział 22 grudnia 2021 r. na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie się to stanie.
"Obowiązujące obecnie przepisy nie pozwalają na zerową stawkę VAT w przypadku produktów żywnościowych. (...) Ostatnio w Radzie przyjęto jednak przepisy, które będą na to pozwalać w przyszłości. Teraz jesteśmy w momencie przejściowym. Oznacza to w praktyce, że nie jest to rzecz dopuszczona unijnymi przepisami w tej chwili, ale wiemy, że stanie się legalna. (...) Komisja przyjęła do wiadomości decyzję Rady, mimo że nie jest ona zgodna z obowiązującymi teraz przepisami" - oświadczył Gentiloni.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...