Samochody sprowadzane z Niemiec

Podatnik, który sprowadza samochód z Niemiec i chce uzyskać od naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu tej transakcji, musi przedłożyć odpowiednie dokumenty. W tym celu nie wystarczy jednak tzw. zamówienie wystawione przez niemieckiego zbywcę.

Podatnicy, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, mają obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku na rachunek urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wypełnienie tego obowiązku niezbędne jest również dla potrzeb rejestracji takich środków transportu.

Autopromocja

Jak wynika z art. 105 ustawy o VAT, naczelnicy urzędów skarbowych, dla celów związanych z rejestracją środków transportu, wydają zaświadczenia o uiszczeniu przez podatnika podatku lub braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia pojazdu (to drugie na wniosek zainteresowanego). Do wniosku o wydanie zaświadczenia w sprawie braku obowiązku zapłaty podatku załącza się umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Większość samochodów sprowadzanych jest do Polski z terytorium Niemiec. Jak dowiedziała się „GP” w Izbie Skarbowej w Gdańsku z uzyskanych przez izbę od niemieckiej administracji podatkowej informacji wynika, że niemieccy podatnicy, którzy dokonują sprzedaży samochodów używanych, zarówno na zasadach ogólnych, jak i na zasadzie marży, zobowiązani są do wystawienia faktur (niem. Rechnung). Niemiecka faktura zawiera w szczególności: nazwę i adres sprzedawcy, nazwę i adres kupującego, określenie przedmiotu sprzedaży, czas dostawy oraz formę zapłaty. Natomiast osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej transakcje sprzedaży samochodów używanych dokumentują w formie umowy, której druk jest dostępny w niemieckich urzędach skarbowych. Jak poinformowała niemiecka administracja podatkowa, dla udokumentowania transakcji sprzedaży pojazdów dopuszcza się także sporządzanie indywidualnych umów, z tym że ich treść musiałaby odpowiadać wymogom określonym w standardowych formularzach.

Dodatkowo sprzedaż na terenie Niemiec samochodów używanych o wartości powyżej 15 000 euro zobowiązuje niemieckiego sprzedawcę do podania na dokumentach sprzedaży szczegółowych danych obu kontrahentów.

Oznacza to, że jeżeli dokumenty wydane przez zbywcę będą zawierały braki formalne, podatnik może mieć kłopoty z polskim fiskusem. Warto więc wiedzieć, jak powinna wyglądać faktura lub umowa wystawiona przez niemieckiego sąsiada.

Agnieszka Witkiewicz
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...