Wyższe premie zalesieniowe od 1 czerwca 2023 r. dla beneficjentów PROW 2004-2006

Wyższe premie zalesieniowe od 1 czerwca 2023 r. dla beneficjentów PROW 2004-2006 / Shutterstock

Podwyższenie stawek premii zalesieniowej wypłacanej beneficjentom działania w ramach PROW 2004–2006, tak by zrównać je z obecnymi stawkami - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który opublikowano na stronie RCL 14 lutego 2023 r. Premie po zwiększeniu wyniosą 1 962 zł/ha/rok oraz 490 zł/ha/rok.

W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że zaproponowana zmiana związana jest z potrzebą dostosowania przepisów do rozwiązań przyjętych w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 i polega na podwyższeniu stawek premii zalesieniowej.

Autopromocja

Czym jest premia zalesieniowa?

Premia zalesieniowa jest płatnością rekompensującą utracony dochód z tytułu przeznaczenia gruntów rolnych na grunty leśne, wypłacaną corocznie przez okres 20 lat od dnia wykonania zalesienia. W związku z tym beneficjenci działania zalesieniowego objętego planem rozwoju obszarów wiejskich (PROW 2004–2006) nadal mają czynne zobowiązania, które wygasną najpóźniej w roku 2027.

Wyższe premie zalesieniowe w 2023 roku

Obecna wysokość premii zalesieniowej, na potrzeby PROW 2004–2006, została skalkulowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) na podstawie danych z 2002 r. i jest rozróżniona na dwie stawki w zależności od udziału dochodu z produkcji rolniczej w całkowitych dochodach beneficjenta tj.: 1 400 zł/ha/rok dla beneficjentów, którzy uzyskali, co najmniej 20 proc. dochodów z rolnictwa; 360 zł/ha/rok dla beneficjentów, którzy uzyskali mniej niż 20 proc. dochodów z rolnictwa.

Na potrzeby Planu Strategicznego WPR 2023–2027 IBL dokonał nowych wyliczeń dla analogicznej stawki premii zalesieniowej.

Mając na uwadze, że w nowym okresie programowania tj. od roku 2023 równolegle będą wypłacane premie zalesieniowe z PROW 2004–2006 jak i PS WPR 2023–2027 zasadne jest przyjęcie nowych, wyższych stawek płatności również dla beneficjentów PROW 2004–2006. Jednocześnie dla beneficjentów, którzy nie są uprawnieni do płatności bezpośrednich należy ją podwyższyć o ekwiwalent tych płatności - tłumaczą autorzy projektu.

Tak więc beneficjenci działania zalesieniowego PROW 2004–2006, zgodnie z zapisami PS WPR 2023–2027, będą mieli od 2023 r. podwyższoną stawkę premii zalesieniowej do poziomu
1 962 zł/ha/rok (wzrost o 562 zł/ha/rok) oraz 
490 zł/ha/rok (wzrost o 130 zł/ha/rok) – w przypadku beneficjentów, którzy uzyskali mniej niż 20 proc. dochodów z rolnictwa.

Zmiana przepisów dotyczy ok. 7,7 tys. beneficjentów.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2023 r., więc z dniem rozpoczęcia naboru wniosków o wypłatę płatności na zalesianie gruntów rolnych. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mick/

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na zalesianie gruntów rolnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...