Pilne! Tysiące podatników straci swoje interpretacje podatkowe. Jak najszybciej złóż wniosek o nową

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Paweł Huczko
rozwiń więcej
Pilne! Tysiące podatników stracą swoje interpretacje podatkowe. Jak najszybciej złóż wniosek o nową / Shutterstock

Ministerstwo Finansów planuje usunąć wszystkie interpretacje podatkowe starsze niż 5 lat. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Tego dnia stracą ważność interpretacje indywidualne wydane przed 1 stycznia 2019 r.

Podatnicy potrzebujący w 2024 r. unieważnionych interpretacji powinni natychmiast złożyć wnioski o nowe.

Autopromocja

Rewolucyjna nowelizacja Ordynacji podatkowej w 2024 r. 

 

To efekt działań art. 17 ustawy nowelizującej Ordynację podatkową, której projekt przygotowuje ministerstwo. Został on upubliczniony w trybie konsultacji społecznych. 

Przepis wprowadza taką regułę: 

 "Interpretacje indywidualne i zmiany interpretacji wydane przed dniem 1 stycznia 2019 r. tracą ważność z dniem 1 stycznia 2024 r."

W praktyce data 1 stycznia 2024 r. i wygaśnięcie interpretacji nie są najważniejsze. 

Podatnicy, płatnicy i inkasenci powinni raczej sprawdzić, kiedy wygasa indywidualna ochrona przed roszczeniami fiskusa, jaką daje im interpretacja. Takich roszczeń urzędy skarbowe nie mogą podnieść, gdy podatnik albo płatnik, zastosowali się do wskazówek zawartych w interpretacji. 

Niekiedy data wygaśnięcia ochronnej mocy interpretacji np. z 2018 r., to:

  1. koniec stycznia 2024 r. albo
  2. koniec I kwartału 2024 r. albo
  3. koniec 2024 r.

Jak to określić dokładnie przedstawiamy poniżej.

Jak określić datę wygaśnięcia mocy ochronnej interpretacji wydanej przed 1 stycznia 2019 r.?

Odpowiedź na to pytanie zawiera także art. 17 ustawy nowelizującej Ordynację podatkową. Na tej podstawie zastosowanie się do interpretacji, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:

1) zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która utraciła ważność oraz 

2) skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po utracie ważności interpretacji. 

Wynika z tego, że zdarzenia podatkowe, które będą miały miejsce już 2 stycznia 2024 r., nie będą korzystały z ochrony. Nie zawsze jednak jest tak źle. Trzeba pamiętać, że ochrona obejmuje: 

1) w przypadku rocznego rozliczenia podatków - okres do końca roku podatkowego, 

2) w przypadku kwartalnego rozliczenia podatków - okres do końca kwartału, 

3) w przypadku miesięcznego rozliczenia podatków - okres do końca miesiąca, 

- w którym interpretacja utraciła ważność.

Przykład

Podatnik posiada interpretację indywidualną wydaną w dniu 16 maja 2017 r. Jego interpretacja utraci ważność 1 stycznia 2024 r. Jednak z uwagi na to, że zainteresowany rozlicza podatki co kwartał, korzystać będzie z ochrony do 31 marca 2024 r. 

Przykład opracowało samo Ministerstwo Finansów. Znajdziemy go w uzasadnieniu projektu nowelizacji. Czytamy w nim także:

„Zróżnicowanie terminu utraty ważności interpretacji indywidualnych uzasadnione jest okresem posiadania interpretacji. Należy bowiem zauważyć, że podatnicy, których interpretacje były wydane przed 1 stycznia 2019 r. często posiadali je znacznie dłużej niż 5 lat, zatem zasadnym jest, by ich sytuacja była możliwie jak najbardziej zrównana z sytuacją podatników, których interpretacje wydano po tym terminie.

Ograniczenie interpretacji w czasie jest rozwiązaniem korzystnym, gdyż dzięki temu z obrotu prawnego zostaną usunięte nieaktualne już interpretacje, które współkształtują obecnie praktykę interpretacyjną i mogą wprowadzać podatnika w błąd co do prawidłowej wykładni przepisów prawa podatkowego.

Ograniczone w czasie interpretacje prawa podatkowego funkcjonują również w innych krajach z obszaru Unii Europejskiej, np. w Czechach (3 lata) lub w Danii (5 lat)."

Polecamy: „VAT 2023. Komentarz”. Książka z aktualizowanym serwisem online

Jak najszybciej złóż wniosek o nową interpretację

Jeżeli masz interpretację indywidualną sprzed 2019 r. i wciąż korzystasz z jej mocy ochronnej, to po prostu złóż wniosek o wydanie nowej. Nie musisz z tym ruchem czekać na wejście nowych przepisów w życie. Co więcej dzięki temu unikniesz drakońskiej podwyżki opłat za wydanie interpretacji, o czym Infor.pl pisze w poniższym artykule.

 

WAŻNE! Pamiętajmy też, że z ochrony korzysta tylko adresat interpretacji, a nie każdy podatnik w identycznej sytuacji, co opisana w interpretacji. 

Księgowość
Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do pensji niepełnosprawnego pracownika - podwyżka od lipca [nowelizacja ustawy]
08 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!
08 maja 2024

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

pokaż więcej
Proszę czekać...