Od lipca 2700 PLN miesięcznie bez rejestracji działalności

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
2700 zarobku miesięcznie bez zakładania firmy, ZUS-u i podatku / Shutterstock

Już wkrótce zaczną obowiązywać regulacje znacznie rozszerzające możliwość zarobku bez rejestracji działalności, NIP-u i składek na ZUS. Jakie możliwości daje większy limit dla działalności nierejestrowanej?

rozwiń >

Kto może założyć działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana (nierejestrowa) jest dostępna dla osób fizycznych bez działalności gospodarczej.

Autopromocja

Co w przypadku osoby, która w przeszłości miała działalność gospodarczą? Działalność rejestrową można założyć jeśli od zakończenia działalności gospodarczej upłynęło 60 miesięcy. 

Zawieszona działalność gospodarcza jest w tym aspekcie traktowana jak niewykonywana, tzn. od zakończenia „aktywnej” działalności gospodarczej musi upłynąć termin 60-miesięczny.

Działalność nierejestrowana jest dostępna również dla niepełnoletnich, którzy mają ukończone 13 lat (w tym wieku uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych).

Jakie są korzyści z działalności nierejestrowanej?

Najważniejsza zaleta działalności nierejestrowanej to brak obowiązku płacenia składek na ZUS, które w praktyce bywają bardzo uciążliwe dla początkujących przedsiębiorców. Z tego powodu można potraktować taką formę zarobku jak „próbę” przed założeniem działalności z rejestracją lub jako stałe źródło dochodu.

Nie jest ponadto konieczna formalna rejestracja działalności związana z obowiązkami typu uzyskanie numerów NIP i REGON.

Jaki jest limit działalności nierejestrowanej 2023?

W lipcu 2023 r. limit przychodu dla działalności nierejestrowanej zostanie podwyższony do 2700 PLN na miesiąc. Co istotne – chodzi tu o przychód, a nie dochód. Inaczej mówiąc – suma sprzedaży w danym miesiącu musi się zmieścić w limicie 2700 PLN, nie ma znaczenia „czysty zysk”.

Co w przypadku przekroczenia limitu? Niestety przepisy nie są tu elastyczne – przekroczenie limitu 2700 PLN w którymkolwiek miesiącu oznacza obowiązek rejestracji działalności gospodarczej ze wszystkimi konsekwencjami (m.in. zaliczki na PIT, składki na ZUS).

Ile można dorobić i nie płacić podatku?

Kwota wolna od podatku to 30 000 zł w skali roku. W ramach działalności nierejestrowej można zarobić rocznie minimalnie więcej – 32 400 (12x2700). Oznacza to, że w praktyce działalność nierejestrowana jest „niemal bez podatku dochodowego”.

Czy z działalności nierejestrowanej trzeba się rozliczać?

Dochód z działalności nierejestrowanej może w całości zmieścić się w rocznej kwocie wolnej od podatku jednak również wtedy należy wykazać przychód/dochód przy składaniu rocznego PIT-u. Pomoże w tym osobna rubryka „działalność nierejestrowana”. Należy tam wpisać kwotę przychodu, dochodu oraz kosztów. 

Konieczne jest zbieranie dowodów zakupu sprzedawanych później towarów, bez tego powstałyby komplikacje przy rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów.

Sprzedawanie na allegro – kiedy konieczna działalność nierejestrowa?

Sprzedanie rzeczy na za pośrednictwem serwisów typu allegro lub olx tworzy przychód. Pojawia się pytanie – w jakich przypadkach należy ten przychód uwzględnić w rozliczeniu PIT-u?

Kluczowe jest tu ustalenie osiągania dochodu w sposób zorganizowany, a nie okazjonalny. Osoba, która okazjonalnie sprzedaje np. używane meble na olx, nie musi się martwić podatkiem PIT. Jednak gdyby ta sama osoba regularnie nabywała produkty po okazyjnych cenach, aby później sprzedać za wyższą cenę, to powstaje obowiązek podatkowy. Takie rozumienie przepisów potwierdza m.in. interpretacja podatkowa sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP.

Zrealizowanie obowiązku podatkowego w takim przypadku nie jest jednak trudne, całym zadaniem jest uwzględnienie przychodu, dochodu i kosztów w rocznym zeznaniu PIT. Konstrukcja działalności nierejestrowej sprawia, że drobna przedsiębiorczość jest łatwo dostępna, wszystko może być prosto i legalnie, bez działania w szarej strefie.

Jaki podatek od działalności nierejestrowanej?

Obecnie obowiązują dwie stawki w podatku PIT – 12% dla dochodu do 120 000 oraz 32% dla dochodu powyżej 120 000. Biorąc pod uwagę limit dla działalności nierejestrowej, w praktyce zastosowanie znajdzie stawka 12%.

Czy działalność nierejestrowaną wlicza się do emerytury?

Zaleta działalności nierejestrowej jest jednocześnie wadą -  brak obowiązku składek na ZUS oznacza, że działalność nierejestrowa, nie wpływa na wysokość emerytury.

Czy na działalność nierejestrowaną można wystawić fakturę?

Wystawianie faktur w ramach działalności nierejestrowej co do zasady nie jest obowiązkowe jednak sprzedawca musi wystawić fakturę na żądanie nabywcy. Konieczna jest ponadto uproszczona ewidencja sprzedaży, aby uniknąć później komplikacji przy rozliczaniu podatku PIT. Działalność nierejestrowana może obejmować sprzedaż lub usługi.

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...