Obniżka stóp procentowych NBP po wakacjach 2023 roku?

Obniżka stóp procentowych NBP po wakacjach 2023 roku? / Shutterstock

Wiesław Janczyk, członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych NBP po wakacjach (we wrześniu lub w październiku 2023 roku) wydaje się w pełni uzasadniona. Jego zdaniem na początek możliwe byłyby ostrożne ruchy po -25 pb., choć wyceny rynkowe wskazują nawet na możliwość większych obniżek. Wiele zależy jednak od kolejnych danych potwierdzających zejście inflacji do jednocyfrowych wartości.

Dyskusja o obniżkach stóp na jesieni 2023 r. w pełni uzasadniona

"Podstawowy warunek do obniżek stóp procentowych to potwierdzenie wyników projekcji w kolejnych miesiącach, czyli przede wszystkim pewność, że znajdujemy się na ścieżce postępującej dezinflacji. W tym zakresie czekamy, aż kolejne dane potwierdzą zejście inflacji do jednocyfrowych wartości. Kolejnym kluczem do oceny sytuacji może być fakt, że jeżeli obecny poziom stóp procentowych był właściwy przy inflacji powyżej 18 proc., to słusznym wydaje się zastanowienie, czy są one właściwe przy inflacji w okolicy 11 proc., przy jej trendzie spadkowym" - powiedział PAP Biznes Janczyk.

"Wyraźnie widać więc powody, dla których dyskusja na temat wysokości stóp proc. jest uprawniona. Inny sygnał to także obniżanie się ceny pieniądza na rynku międzybankowym - stawki terminowe WIBOR zaczęły spadać, więc widać akceptację rynku dla niższej ceny pieniądza. Biorąc wszystko pod uwagę, w pełni uprawniona wydaje się być dzisiaj dyskusja, czy na decyzyjnych posiedzeniach Rady we wrześniu lub październiku mogłaby nastąpić obniżka podstawowych stóp procentowych. Dyskusja będzie prostsza po wakacjach, gdy będziemy mieli jeszcze więcej danych" - dodał.

Autopromocja

Jak wysokie pierwsze obniżki stóp procentowych?

Członek RPP uważa, że na najbliższych posiedzeniach, o ile pozwolą na to dane, rozważane mogą być ostrożne obniżki stóp, na początek zapewne po 25 pb., jak wskazał na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. 

Janczyk zaznaczył, że rynkowe wyceny wskazują nawet na "większe pole do działania".

"Oczywiście będzie to kolegialna decyzja Rady, więc moja indywidualna projekcja nie ma większego znaczenia i nie chciałbym wprowadzać komunikacyjnej niespójności - mój głos to tylko jeden z dziesięciu głosów na posiedzeniu. W tym momencie ważniejsze wydaje się określenie kierunku, czyli komunikowanie rozważania obniżenia stóp procentowych, co jest wyraźnie oczekiwane przez rynek" - powiedział.

"Nie zapominajmy też o tym, że oddziaływanie stóp jest rozłożone w czasie - zaczyna się po 3-4 kwartałach i jeżeli popatrzymy na projekcję NBP, to z tego punktu widzenia wydaje się, że rozważania o obniżkach stóp na jesieni są właściwe. Warto przypomnieć, że Narodowy Bank Polski umiał wyprzedzać decyzje nie tylko banków w regionie, ale też głównych instytucji monetarnych na świecie, jak EBC, czy Fed, i co najważniejsze - z dobrym skutkiem" - dodał.

Rezerwa obowiązkowa banków

Janczyk poinformował, że kwestia poziomu stopy rezerwy obowiązkowej w kontekście rozważań o obniżkach stóp nie jest dominującym tematem w dyskusjach.
"Banki na dzisiaj mają inne problemy do zarządzania, w szczególności kredyty frankowe i wakacje kredytowe. W tym zakresie wydaje się, że cena pieniądza będzie kluczowym elementem w instrumentarium RPP, służącym do uruchomienia potencjału polskich przedsiębiorstw i polskiej gospodarki” - dodał.

Cięcie stóp procentowych po wakacjach pewne, czy tylko możliwe?

Janczyk jest kolejnym członkiem RPP, który po lipcowym posiedzeniu Rady wskazuje na możliwość cięcia stóp proc. niedługo po wakacjach 2023 roku. 

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na początku lipca 2023 r., że Rada formalnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, a kolejnymi ruchami, po spełnieniu warunków (bieżąca inflacja poniżej 10 proc. i przewidywania na kolejne kwartały/lata, że CPI będzie szybko spadać) będą w 2023 r. ich obniżki, w stopniowych krokach po 25 pb. Dodał, że w odpowiednich okolicznościach obniżka mogłaby nastąpić już we wrześniu.

Członkini RPP Gabriela Masłowska powiedziała w tym tygodniu PAP Biznes, że obniżka stóp o 25 pb. we wrześniu lub październiku jest teoretycznie możliwa i byłaby zrozumiała, gdyby wskazywały na to napływające dane, ale decyzje w tym obszarze nie będą pochopne.

Z kolei członkini RPP Iwona Duda wskazała w BI, że jeżeli spadek inflacji w szybkim tempie będzie trwały, to będą argumenty za obniżka stóp po wakacjach.

Natomiast w ocenie członka RPP Cezarego Kochalskiego, w świetle aktualnych informacji, przestrzeń do ewentualnej dyskusji o obniżkach może się za jakiś czas pojawić, najwcześniej po wakacjach.

 

Gospodarka na razie radzi sobie z umacniającą się złotówką

Janczyk na razie nie widzi problemów dla polskiej gospodarki w związku z umacnianiem się kursu złotego.

"Jeśli chodzi o kwestie kursowe, to należy zacząć od zastrzeżenia, że Rada nie zajmuje się prognozowaniem wysokości kursu złotego do innych walut. Złoty w ostatnich miesiącach się umacniał, co przy spadku cen surowców, nośników energii i frachtu powodowało poprawę w obszarze możliwości importu. Nie wydaje się przy tym, żeby umocnienie złotego szybko się wyczerpało, a wiadomo, że silna waluta może oddziaływać w pewnym momencie na konkurencyjność naszych eksporterów" - powiedział członek RPP.

"Trzeba jednak pamiętać, że umocnienie złotego nastąpiło w najwyższym stopniu do dolara, a mniej do euro, więc nie wszystkie rynki eksportowe są w takim samym stopniu dotknięte aprecjacją waluty. Jednak jak na razie konkurencyjność, siła polskiej gospodarki i jej fundamenty wytrzymują próbę sił rynkowych związanych z mocniejszym kursem" - dodał.

Według członka RPP umocnienie PLN o ok. 20 proc. w stosunku do USD jest wydarzeniem dosyć rzadkim, więc trzeba ostrożnie szacować dalszą przestrzeń do ewentualnej aprecjacji PLN w kolejnych miesiącach.

"Po rosyjskiej agresji na Ukrainę polska waluta osłabiła się, ponieważ inwestorzy zagraniczni żądali wysokiej premii za ryzyko przy finansowaniu naszego zadłużenia, potrzeb kredytowych, czy związanych z rolowaniem długu. Dzisiaj natomiast wojna na wschodzie w coraz mniejszym stopniu oddziałuje na percepcję inwestorów" - dodaje.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)
tus/ osz/

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

pokaż więcej
Proszę czekać...