Dwa sposoby wyceny majątku

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
Wykorzystanie wartości godziwej przy wycenie składników majątku w księgach powoduje, że stosowane zasady rachunkowości odbiegają coraz bardziej od wymagań dla celów podatkowych.

ANALIZA

Autopromocja

Trwa dyskusja na temat metod wyceny składników aktywów i zobowiązań przedsiębiorstw w wartości godziwej. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) i amerykańska Rada Standardów Rachunkowości Finansowej zastanawiają się nad celem tworzenia sprawozdania finansowego. Czy wykazywane w nich dane powinny służyć jedynie podejmowaniu przez inwestorów decyzji o sposobie alokacji zasobów, czy mają stanowić instrument oceny zarządzania jednostką.

Informacje dla inwestorów

Według Gertrudy Świderskiej, prezesa MAC Auditor, zmiany idą w kierunku zaspokojenia potrzeb inwestorów, co pociągnąć może za sobą konieczność wyceny większości składników majątku w wartości godziwej.

- Już obecnie wartość godziwa wykorzystywana jest w ustawie o rachunkowości nie tylko do wyceny instrumentów finansowych, z którymi jest najczęściej utożsamiana, ale również nieruchomości inwestycyjnych oraz przy rozliczaniu transakcji połączeń jednostek gospodarczych, a w MSSF również do wyceny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (przy wyborze modelu wartości przeszacowanej), płatności w formie akcji własnych, świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia i aktywów biologicznych - twierdzi nasza rozmówczyni.

Szczepan Borowski, ekspert MAC Auditor, wyjaśnia, że wartości godziwej nie należy utożsamiać z możliwą do uzyskania ceną sprzedaży za dany składnik aktywów. Co prawda, odpowiada ona kwocie ustalonej na warunkach transakcji rynkowej, jednak nie obejmuje koniecznych do poniesienia kosztów transakcyjnych i z definicji nie jest specyficzna dla jednostki.

Ekspert zwraca uwagę na pojawiające się w praktyce problemy. Coraz szersze zastosowanie wartości godziwej oraz licznych szacunków w rachunkowości powoduje, że wykazywany przez jednostki wynik finansowy z jednej strony zbliża się do kwoty realnej aprecjacji majątku przedsiębiorstw w danym okresie sprawozdawczym, jednak z drugiej różni się coraz bardziej od wartości zysku zrealizowanego w ujęciu kasowym. Budzi to dyskusje na temat zasadności podziału ustalonego w ten sposób wyniku finansowego i skłania organizacje stanowiące standardy rachunkowości do prac nad odrębnymi zasadami kalkulacji tzw. wyniku do podziału.

W wielu przypadkach, szczególnie w odniesieniu do aktywów nienotowanych na aktywnych rynkach, ustalenie wartości godziwej może być dla służb rachunkowych problematyczne.

Definicja wartości godziwej

Dlatego też RMSR pracuje nad standardem rachunkowości, który zawierałby jasną definicję wartości godziwej i wytyczne do jej ustalania.

- Wykorzystanie wartości godziwej powoduje także, że stosowane zasady rachunkowości odbiegają coraz bardziej od zasad wymaganych dla celów podatkowych - twierdzi Szczepan Borowski. Wyjaśnia, że obowiązek zapewnienia możliwości kalkulacji wysokości zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych powoduje często konieczność prowadzenia podwójnej księgowości. Jakkolwiek szersze zastosowanie wartości godziwej polepsza jakość informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym, to w małych jednostkach, w których księgowość nastawiona jest głównie na spełnienie wymagań podatkowych, może to doprowadzić do zwiększonego, przewyższającego uzyskane korzyści, nakładu pracy związanego z prowadzeniem ksiąg.

Pojawiające się problemy skłaniają do dyskusji nad systemem rachunkowości w Polsce, w tym w szczególności relacji między ustawą o rachunkowości a MSSF. Gertruda Świderska uważa, że ewentualne zmiany w ustawie powinny być uzależniona od tego, jakie firmy będą podlegać ustawie. Jeżeli małe, to wprowadzenie wymogu wyceny większości składników majątku w wartości godziwej stanowiłoby dla nich niepotrzebne obciążenie. Jeżeli ustawie miałyby podlegać firmy przygotowujące się do przejścia na MSSF, to zmiany są potrzebne.

BĘDZIE DEFINICJA WARTOŚCI GODZIWEJ

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości pracuje nad standardem rachunkowości, który będzie zawierał jasną definicję wartości godziwej i wytyczne do jej ustalania. Prowadzone działania opierają się na rozwiązaniach przyjętych w funkcjonującym już w Stanach Zjednoczonych standardzie SFAS 157: Wycena według wartości godziwej.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...