Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
Koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać tzw. wartości firmy przejmowanych spółek. Zostaną wykazane w rachunku wyników.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Rada ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) wraz z radą amerykańską (FASB) przygotowują wspólnie zmiany w standardach dotyczących połączeń jednostek gospodarczych (MSSF 3) oraz przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego (MSR 27).

Jak twierdzi Roger Romański z PricewaterhouseCoopers, przewiduje się, że nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Wprawdzie zmiany nie dotyczą ogólnej koncepcji połączeń jednostek gospodarczych, jednak niosą ze sobą sporo szczegółowych modyfikacji, które mogą istotnie wpłynąć na aktualnie stosowane praktyki księgowe.

- Przykładowo wprowadzony zostanie tzw. model jednostki ekonomicznej. Oznacza to, że większego znaczenia nabiorą kwestie faktycznej kontroli sprawowanej nad przedsiębiorstwem niż fakt posiadania udziałów - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że w konsekwencji zmiany dotyczące ilości udziałów posiadanych przez spółkę, które nie prowadzą do utraty kontroli nad jednostką zależną, będą ujmowane bezpośrednio w kapitałach własnych.

Natomiast koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać wartości firmy przejmowanych jednostek, lecz będą rozpoznawane w rachunku wyników jednostki przejmującej.

Z kolei Krzysztof Gmur z PricewaterhouseCoopers zwraca uwagę, że w przypadku gdy zakup przedsiębiorstwa będzie odbywać się etapami, przy każdym kolejnym zakupie dodatkowych udziałów spółki będą musiały dokonać ponownej wyceny posiadanych udziałów i wartości firmy w zakupionych przedsiębiorstwach. Wszelkie zmiany tych wartości będą ujmowane w rachunku wyników.

- Będzie również istniał obowiązek rozpoznawania w wartości godziwej aktywów i zobowiązań warunkowych związanych z transakcją zakupu udziałów - wyjaśnia rozmówca.

Dlatego wszelkie kwoty zapłaty warunkowej będą musiały zostać wycenione w wartości godziwej, a późniejsze zmiany ich wartości będą wykazywane w rachunku wyników.

Ponadto ekspert zwraca uwagę na fakt, że zmieniony standard będzie również dopuszczać przyporządkowanie części wartości przedsiębiorstwa udziałowi akcjonariuszy mniejszościowych. Zastosowanie tej metody może mieć istotny wpływ na wycenę wartości firmy i kapitałów własnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

Warto podkreślić, że przewidywane zmiany nie będą musiały być stosowane retrospektywnie.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...