Na świecie poprawił się system podatkowy

Vanessa Houlder
rozwiń więcej
W ponad jednej trzeciej państw systemy podatkowe dotyczące biznesu poprawiły się w ostatnich trzech latach - uważa Bank Światowy.

Dwudziestoletnia tendencja zmniejszania obciążeń podatkowych biznesu nie obejmuje większości krajów Afryki, niektórych państw Ameryki Łacińskiej i części byłego Związku Radzieckiego.

Autopromocja

Z badań Banku Światowego wynika, że w czterech krajach - Burundii, Gambii, Sierra Leone i Demokratycznej Republice Kongo - nawet firmy osiągające zysk na poziomie 20 proc. nie są w stanie zapłacić wszystkich podatków. W siedmiu krajach muszą one płacić podatki co najmniej raz w tygodniu.

Z analizy, w której wykonaniu uczestniczyła firma doradcza PricewaterhouseCoopers, wynika też, że w Papui-Nowej Gwinei, Syrii i Zimbabwe wypełnione formularze podatkowe trzeba osobiście zanosić do urzędu skarbowego i omawiać je z urzędnikiem, żeby mieć pewność, że wyliczenia są sporządzone poprawnie.

Według raportu, uproszczenie systemu podatkowego jest szczególnie korzystne dla mniejszych firm, zwłaszcza usługowych.

Za kraj, w którym najłatwiej na świecie płacić podatki, uznano Malediwy. Do pierwszej dziesiątki tego zestawienia trafiło także kilka państw naftowych - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman. Znalazły się tam także Hongkong i Irlandia. Trzy kraje europejskie znalazły się w pierwszej piętnastce najłatwiejszych podatkowo państw: właśnie Irlandia (6. miejsce), Wielka Brytania (12. pozycja) i Dania (na miejscu 13.). Jednak trzy inne - Polskę, Węgry i Rumunię - zaliczono do grupy najniżej pod tym względem sklasyfikowanych krajów (obejmuje ona jedną trzecią państw).

Analizę przeprowadzono, porównując podatki, jakie w każdym kraju musiałaby zapłacić firma ceramiczna, zatrudniająca 60 osób. Ogólna ocena łatwości podatkowej uwzględnia liczbę płatności, czas, jaki zajmuje spełnienie wszystkich wymogów, a także wielkość łącznych obciążeń podatkowych wraz ze składką na ubezpieczenie społeczne.

VANESSA HOULDER

Tłum. A.G.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...