Zaliczki na poczet zysku u komplementariuszy. Co z podatkiem?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
Sądy bardziej wyrozumiałe dla podatnika niż fiskus / shutterstock

WSA w Gdańsku 12 lipca 2023 r. w wyroku o sygn. akt I SA/Gd 291/23 stwierdził, że przy wypłacie zaliczki na poczet zysku dla komplementariusza, spółka komandytowa nie jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Organy podatkowe żądają podatku od zaliczek na poczet zysku

Fiskus niezmiennie twierdzi, że już w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku, spółka komandytowa lub komandytowo-akcyjna jest zobligowana do pobrania 19% zryczałtowanego podatku, pomimo tego, że nie jest znany całoroczny dochód Spółki i nie występuje możliwość odliczenia podatku spółki od podatku komplementariusza. Organy podatkowe jednoznacznie wskazują, że komplementariusz po zakończonym roku podatkowym może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty i w ten sposób skorzystać z przysługującej mu preferencji. Powyższe podejście znajduje wyraz także w interpretacjach z tego roku np. interpretacji indywidualnej z 11 lipca 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.506.2023.1.BS, czy interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2023 r., sygn. 0115- KDIT1.4011.706.2022.1.MK.

Autopromocja

Sądy administracyjne po stronie podatników w sprawie zaliczek na poczet zysku

Dotychczasowa jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych potwierdza, że w przypadku zaliczki na poczet zysku u komplementariuszy spółki komandytowej nie występuje obowiązek pobrania 19% zryczałtowanego podatku zgodnie z art. 30a ustawy o PIT. 

Podobnie jest również w przypadku komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych, gdzie można wskazać przykładowo chociażby korzystny dla podatników wyrok NSA z 3 grudnia 2020 r. sygn. akt II FSK 2048/18. 

Zdaniem NSA ustawodawca przyjął, że odliczenie od zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zysku podatku zapłaconego przez spółkę komandytową odnosi się do roku podatkowego. 

Skoro do określenia wysokości podatku od komplementariusza zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT niezbędna jest informacja o wysokości podatku od dochodu spółki, to obowiązek podatkowy komplementariusza powstały z chwilą wypłaty mu zaliczki na poczet udziału w zyskach zamieni się w zobowiązanie podatkowe dopiero w chwili obliczenia dochodu tej spółki na podstawie art. 19 ustawy o CIT.

Jak zatem rozpatrywać zaliczki na poczet zysku?

Fiskus niejednokrotnie wskutek rozstrzygnięć sądowych dokonuje zmiany wcześniej wyrażonego stanowiska, czego przykładem może być indywidualna interpretacja z 14 października 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.311. 2022.11.GG, która została zmieniona na podstawie wyroku WSA w Warszawie z 20 kwietnia 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 1906/21. 

Po ponownym rozpatrzeniu wniosku, fiskus potwierdził, że w istocie spółka komandytowa nie jest zobligowana do pobierania zryczałtowanego podatku od zaliczek wypłacanych na rzecz komplementariuszy, sygnalizując, że wynika to z tego, że przepisy ustawy o PIT i o CIT takiego obowiązku nie przewidują, a ponadto powstanie obowiązku podatkowego po stronie komplementariusza w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku nie wskazuje, że na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku, a na płatniku obowiązek jego pobrania i odprowadzenia. Aby do tego doszło, musi zaistnieć zobowiązanie podatkowe, do którego niezbędna jest wiedza o wysokości podatku spółki komandytowej za dany rok podatkowy.

W zmienionej interpretacji organ ponadto wskazał, że ustawodawca ustanowił zasadę jednokrotnego opodatkowania dochodów komplementariuszy w spółce komandytowej i nie określił w tej kwestii żadnych wyjątków, a także wskazał, że gdyby zaliczki wypłacone w trakcie roku przewyższały ostateczny wynik spółki to odprowadzanie zryczałtowanego podatku w momencie wypłaty zaliczki powodowałoby opodatkowanie kwot niebędących przychodem komplementariuszy.

Wnioski dla komplementariuszy płynące z orzecznictwa. Podatek do uniknięcia 

Chociaż problem związany z zaliczkami na poczet zysku u komplementariuszy spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych nieraz był przedmiotem postępowań przed sądami administracyjnymi, a wątpliwości w tym zakresie były wielokrotnie rozwiązywane przez sądy, to zdarzają się  sytuacje w których podatnicy nadal spotykają się z nieugiętym stanowiskiem organów podatkowych. Mając to na uwadze przedsiębiorcy, którzy spotkali się z negatywnym stanowiskiem fiskusa, mogą rozważyć ścieżkę postępowania przed sądem administracyjnym, mając na uwadze spójną linię orzeczniczą, która jest korzystna dla podatników.

Autor: Marek Gwóźdź, Counsel ID Advisory

Księgowość
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
12 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
12 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

pokaż więcej
Proszę czekać...