Od 2024 roku będzie można przekazać 1,5% podatku rolnego. Dla kogo? Na jakim wniosku?

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Od 2024 roku będzie można przekazać 1,5% podatku rolnego. Dla kogo? Na jakim wniosku? / Shutterstock

Podatnicy podatku rolnego będą mogli w 2024 roku pierwszy raz przekazać 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wskazanych w przepisach organizacji. Minister Finansów przygotował właśnie projekt rozporządzenia z wzorami wniosku o przekazanie tego podatku (RPU-1) i załącznika do tego wniosku (ZRPU-1).

Przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego od 2024 roku. Kto i komu będzie mógł przekazać podatek?

W dniu 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany wprowadzone do ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym przez ustawę z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1450).

Na podstawie tych nowych przepisów osoba fizyczna (podatnik podatku rolnego) będzie mogła od nowego roku wnioskować o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz:
- związku zawodowego rolników indywidualnych, 
- związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne albo 
- Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, wpisanych na listy umieszczone na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rolnictwa.

Rolnicza spółdzielnia produkcyjna będzie mogła wnioskować o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne, wpisanego na listę umieszczoną na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rolnictwa.

Zobacz: Wniosek o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego - wzór

Autopromocja

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego (RPU-1). Projekt rozporządzenia

Minister finansów przygotował już projekt rozporządzenia, w którym zostaną określone:
- wniosek o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego (RPU-1),
- załącznik do wniosku o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego – dane pozostałych podatników (ZRPU-1).

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia wynikającego z dodanego od 1 stycznia 2024 r. art. 6d ust. 7 ustawy o podatku rolnym.

Wniosek RPU-1 podatnicy będą mogli składać na dany rok podatkowy w terminie od dnia 1 marca do dnia 15 listopada danego roku podatkowego. Po raz pierwszy wniosek będą mogli złożyć w 2024 roku

Wzór wniosku o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego (RPU-1) zawiera dane niezbędne do przekazania podmiotowi uprawnionemu 1,5% należnego podatku rolnego, takie jak:
1) miejsce i adres siedziby organu podatkowego, do którego należy złożyć wniosek,
2) rodzaj podmiotu składającego wniosek,
3) dane podatnika, 
4) wskazanie wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego na rzecz, którego ma być przekazane 1,5% należnego podatku rolnego (poprzez podanie nazwy oraz numeru KRS),
5) informację o załączniku,
6) podpisy podatnika (podatników)/osoby (osób) reprezentującej podatnika, 
a także niezbędne objaśnienia. 

Ważne

Jeden formularz wniosku będzie umożliwiał podatnikowi podatku rolnego wnioskowanie o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego zarówno od gruntów stanowiących jego własność (posiadanie), jak i od podatku zapłaconego z tytułu jego udziału we współwłasności (współposiadaniu) gruntów. W takim przypadku w pozycji: Rodzaj podmiotu podatnik zaznacza obydwa kwadraty. 

Kiedy trzeba będzie wypełnić załącznik ZRPU-1?

W przypadku podpisania wniosku przez więcej niż jednego podatnika wniosek należy złożyć wraz z załącznikiem ZRPU-1. Załącznik ZRPU-1 służy do wykazywania danych pozostałych podatników w przypadku składania jednego wniosku przez współwłaścicieli (współposiadaczy) nieruchomości. 

Jeden wniosek RPU-1 może być złożony przez  nie więcej niż trzech współwłaścicieli (współposiadaczy). Wspólne złożenie wniosku wymaga złożenia podpisów przez podatników lub osoby reprezentujące podatnika oraz podania danych identyfikacyjnych podatników w załączniku ZRPU-1. W przypadku, gdy wniosek RPU-1 dotyczy więcej niż 3 podatników należy wypełnić dodatkowy wniosek. Jeżeli dodatkowy wniosek składa więcej niż jeden podatnik należy złożyć również załącznik ZRPU-1.

Od kiedy będzie można złożyć wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego?

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r., tj. z dniem wejścia w życie wyżej wskazanych zmian w ustawie o podatku rolnym. Zatem od 1 marca 2024 r. będzie można złożyć wniosek RPU-1.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru wniosku o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego.

Podstawa prawna: ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1450).

oprac. Paweł Huczko

Księgowość
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
10 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
10 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

pokaż więcej
Proszę czekać...