Zmiany w podatku od nieruchomości. Podatnicy mogą zapłacić więcej od 2025 roku

Kancelaria LTCA
Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.
rozwiń więcej
Zmiany w podatku od nieruchomości. Podatnicy mogą zapłacić więcej od 2025 roku / Shutterstock

W dniu 17 czerwca 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian podatku od nieruchomości, który wzbudził nieukrywane zaskoczenie i kontrowersje. Oczywiście wszyscy się go spodziewali, bo Trybunał Konstytucyjny (zob. wyrok TK z 4 lipca 2023 r., sygn. SK 14/21, wyrok TK z 18 października 2023 r., sygn. SK 23/19) nie dał ustawodawcy wyboru – od 1 stycznia 2025 r. podatek ten musi mieć inny kształt. Konsternację wywołało jednak brzmienie proponowanych rozwiązań.

Nowa definicja budowli w podatku od nieruchomości

W pierwszym z powyżej przytoczonych wyroków (wyrok TK z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. SK 14/21), Trybunał Konstytucyjny zobligował ustawodawcę na skonstruowania samodzielnej definicji budowli – czyli bez odwoływania się do przepisów prawa budowlanego. Ten minimalny wymóg został spełniony. 

Poza tym, że definicja budowli będzie opierać się wyłącznie o ,,ustawę podatkową”, to zdecydowano się na wprowadzenie załącznika do ustawy, który stanowi w istocie spis obiektów podlegających opodatkowaniu jako budowla. W załączniku tym wymienia się m.in.: oczyszczalnie ścieków, zbiorniki (w tym silosy), obiekty kontenerowe trwale związane z gruntem, wiaty i hangary, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne oraz sieci techniczne.

Z powyższego wynika, że o kwalifikacji obiektu ma – co do zasady – przesądzać jego nazwa. 

W tym miejscu należy zatem zasygnalizować, że wprowadzenie załącznika może spowodować migracje w deklaracjach podatników. Mianowicie – możliwym jest, że silosy były deklarowane przez konkrety podmiot jako budynki, a zakładając, że projekt wejdzie w życie w proponowanym kształcie, to konieczne będzie opodatkowanie ich jako budowle (2% od wartości). Podobnie z kontenerami. To zatem oznacza, że majątek podatników musi zostać zweryfikowany, aby ustalić – co jest czym w nowej (spodziewanej) rzeczywistości.

Najważniejszą zmianą jest jednak ta, w której podatek od nieruchomości wraca do przeszłości, bo budowlą ma być obiekt wymieniony w załączniku (o czym była mowa powyżej), a także – instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową (to przeszłość i przyszłość). Pojęcie to funkcjonowało na gruncie tego podatku do połowy 2015 r. i wzbudzało liczne kontrowersje. Aktualnie zdecydowano się na jego zdefiniowanie, które ma te wątpliwości ograniczać, jednak nadal nie w sposób dostatecznie ostry. 

Przez całość techniczno-użytkową podatnik ma rozumieć zespół elementów, które są niezbędne do realizacji określonego celu gospodarczego, powiązanych ze sobą w taki sposób, że żaden z nich nie może zrealizować tego celu samodzielnie, a brak któregokolwiek z tych elementów uniemożliwia jego realizację
Przykład wprost z uzasadnienia: transformatory, urządzenia rozdzielcze oraz baterie akumulatorów, które mogą stanowić całość techniczno-użytkową wraz z siecią elektroenergetyczną

Powyższe w praktyce oznacza, że zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości istotnie się zwiększa – o wybrane instalacje i urządzenia, a ich wartość, niestety, jest zazwyczaj materialnie istotna.

Autopromocja

Kolejną zmianą, która może spowodować, że budowlą będzie więcej obiektów niż dotychczas, jest wprowadzenie zastrzeżenia, że budowlą będzie to, co zostało ,,wykonane z użyciem wyrobów budowlanych”. Aktualnie jest to ,,wzniesienie z użyciem wyrobów budowlanych”. Zmiana pozornie drobna, jednak obecne sformułowanie pozwala na opodatkowanie tylko tego, co powstało w procesie budowlanym. W przyszłości mamy koncentrować się wyłącznie na stosowanych materiałach budowlanych, a bieżący trend pokazuje, że za taki uznawane jest… wszystko. Parafrazując – nieważne czy dany obiekt powstał w procesie produkcyjnym, bo jeśli tylko do jego wytworzenia wykorzystano materiały budowlane, to może być budowlą.

Zagrożenie: opodatkowanie obiektów prefabrykowanych (np. obiekty kontenerowe).

Ważne

Podsumowując proponowane zmiany w zakresie budowli – z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jeśli wejdą w życie, to podatnicy podatku od nieruchomości zapłacą więcej. Być może na przesunięciach w ramach deklaracji, ale w szczególności z uwagi na objęcie opodatkowaniem instalacji i urządzeń. 

Nowa definicja budynku i trwałego związku z gruntem

Koncentrując się na najważniejszych zmianach, to wprowadzono również samodzielną definicję budynku. W dalszym ciągu będzie to obiekt, który posiada dach, fundament, jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz trwale związany z gruntem, przy czym trwały związek został zdefiniowany. Istotna nowej definicji sprowadza się do tego, że jeśli tylko dany obiekt opiera się siłom przyrody – trwały związek występuje. Większość obiektów będzie zatem to kryterium spełniać.

Przy budynkach wprowadzono dodatkowe zastrzeżenie, że opodatkowana od powierzchni użytkowej (czyli jako budynek) będzie też część wybranych budowli, która będzie spełniać cechy konstrukcyjne budynku. Dotyczy to przykładowo obiektów sportowych czy oczyszczalni ścieków. 

Pozostałe zmiany w podatku od nieruchomości

Z dobrych informacji, to garaże wielostanowiskowe w budynkach mieszkalnych mają być traktowane jako część budynku, a przez to opodatkowane stawką preferencyjną.   

Równolegle przewiduje się zawężenie zwolnienia podatkowego dla lotnisk, infrastruktury kolejowej czy instytutów badawczych. 

Paula Kołodziejska, radca prawny, manager LTCA

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Prezes NBP A. Glapiński: 5% inflacji pod koniec roku a w 2025 r. nawet większa; obniżka stóp najwcześniej w 2026 roku
04 lip 2024

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Według prognoz NBP inflacja CPI na koniec 2024 r. może znaleźć się blisko 5 proc., a na początku 2025 r. jeszcze wzrosnąć. Przy takiej inflacji można zapomnieć o obniżce stóp procentowych NBP. Możliwość obniżenia tych stóp może - zdaniem prezesa Glapińskiego - pojawić się najwcześniej w 2026 roku. 

Fundacja rodzinna - opodatkowanie najmu krótko i długoterminowego. Wyrok WSA w Gdańsku daje podatnikom nadzieję
04 lip 2024

Opodatkowanie podatkiem dochodowym najmu realizowanego przez fundacje rodzinne powoduje spory z organami podatkowymi. W szczególności chodzi o to, że organy podatkowe bezpodstawnie różnicują skutki podatkowe dla świadczonych przez fundacje rodzinne usług najmu krótko i długoterminowego. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wyrok WSA w Gdańsku z 19 czerwca 2024 r., który daje podatnikom nadzieję na zaniechanie przez fiskusa tej praktyki.

Wielka dziura w budżecie NFZ. Nie ma szans na obniżenie składki zdrowotnej do 2027 roku?
04 lip 2024

W budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia jest ogromna luka finansowa – wskazują autorzy raportu pt. „Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce”, opublikowanego w czerwcu 2024 r. Na jej zasypanie w ciągu najbliższych 3 lat (2025-2027) potrzeba dofinansowania co najmniej 92,5 mld zł – w wariancie minimalnym. Albo nawet 158,9 mld zł - w wariancie maksymalnym.

Ekonomista: teraz nie będzie wyższej kwoty wolnej i niższej składki zdrowotnej. Trzeba zatkać dziurę w NFZ i zmniejszać deficyt budżetu. Pieniędzy nie ma i nie będzie?
04 lip 2024

Sytuacja budżetu państwa nie pozwala obecnie na podwyżkę kwoty wolnej od podatku i obniżenie składki zdrowotnej - uważa prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP) dr Sławomir Dudek. Jego zdaniem, najpierw trzeba przedstawić plan "zatkania dziury w NFZ" oraz "schodzenia z deficytem" budżetowym.

Stopy procentowe NBP 2024 - bez zmian w lipcu. 50% szans na inflację w granicach 3,1 – 4,3% w 2024 roku
03 lip 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 2-3 lipca 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Prezent dla pracownika a podatek. Kiedy jest częścią wynagrodzenia a kiedy darowizną?
03 lip 2024

Pracodawcy czasem chcą wręczyć prezenty swoim pracownikom. Z różnych okazji. Ale zarówno pracodawcy, jak i pracownicy chcą wiedzieć, czym w świetle przepisów jest taki prezent. Czy jest to część wynagrodzenia za pracę, która musi być opodatkowana podatkiem dochodowym i objęta składkami ZUS oraz składką zdrowotną? Czy jest to darowizna opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn? Zobaczmy jak odpowiada na te pytania Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w tegorocznych interpretacjach.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Kiedy i jak rozliczyć VAT?
02 lip 2024

Jeżeli samochód był wykupiony z leasingu na cele prywatne i nie był już wykorzystywany do celów firmowych, jego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu. Podatnik nie działa w tym przypadku jako podatnik VAT. Najnowsza interpretacja Dyrektora KIS z maja 2024 r. może sugerować, że Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie.

Składki ZUS od studenta w 2024 roku – zlecenie, dzieło a umowa o pracę. Wyjaśnienia ZUSu
02 lip 2024

Wielu studentów a także część uczniów szkół średnich pracuje w wakacje. Firmy chętnie zatrudniają osoby do ukończenia 26. roku życia na umowę zlecenia, bo nie muszą za nich płacić składek ZUS. Studenci powinni wiedzieć, jakie świadczenia im przysługują, gdy odprowadzane są za nich składki na ubezpieczenia społeczne. 

Mały ZUS Plus. Sąd: wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców
01 lip 2024

Wątpliwości dotyczące Małego ZUS Plus powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców - wskazano w opublikowanej 1 lipca 2024 r. informacji Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, powołując się na czerwcowe orzeczenie Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Zmiany w podatku od nieruchomości. Podatnicy mogą zapłacić więcej od 2025 roku
01 lip 2024

W dniu 17 czerwca 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian podatku od nieruchomości, który wzbudził nieukrywane zaskoczenie i kontrowersje. Oczywiście wszyscy się go spodziewali, bo Trybunał Konstytucyjny (zob. wyrok TK z 4 lipca 2023 r., sygn. SK 14/21, wyrok TK z 18 października 2023 r., sygn. SK 23/19) nie dał ustawodawcy wyboru – od 1 stycznia 2025 r. podatek ten musi mieć inny kształt. Konsternację wywołało jednak brzmienie proponowanych rozwiązań.

pokaż więcej
Proszę czekać...