Wigilia dniem wolnym od pracy? Jest już reakcja przedsiębiorców, którzy zgłaszają poważne wątpliwości i oczekują rzetelnej analiza skutków

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Wigilia dniem wolnym od pracy? Jest już reakcja przedsiębiorców, którzy zgłaszają poważne wątpliwości i oczekują rzetelnej analiza skutków / shutterstock

Poselski projekt ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy wywołuje sprzeciw środowisk biznesowych. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, ostrzega przed brakiem konsultacji, pośpiesznym trybem procedowania i możliwymi stratami dla przedsiębiorców. Czy takie zmiany można wprowadzać bez rzetelnej analizy skutków gospodarczych?

Pomysł ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy wywołał szeroką debatę publiczną i podzielił opinie w różnych środowiskach. Szczególne wątpliwości zgłaszają przedsiębiorcy, którzy wskazują na ryzyko chaosu organizacyjnego i strat finansowych, zwłaszcza w sektorach gospodarki takich jak handel czy logistyka. Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska peluje o odpowiedzialne podejście do projektu, uwzględniające potrzeby gospodarki oraz odpowiednio długie vacatio legis. Czy tak istotna zmiana powinna być wprowadzana w pośpiechu?

Wigilia wolna od pracy? Przedsiębiorcy alarmują: pośpieszne zmiany mogą zaszkodzić gospodarce

Poselski projekt dotyczący ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy wywołał ożywioną dyskusję społeczną i spotkał się z żywymi reakcjami środowiska przedsiębiorców. W opinii przekazanej do Kancelarii Sejmu Minister Agnieszka Majewska skoncentrowała się na trybie procedowania projektu oraz terminie wejścia w życie nowego przepisu. Projektodawcy przewidują, że regulacje zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia. W związku z tym możliwe jest, że już dzień 24 grudnia 2024 r. stanie się dniem wolnym od pracy.

Zdaniem Agnieszki Majewskiej, ponieważ projekt został rozesłany do konsultacji w dniu 30 października, to jego ewentualne uchwalenie i wejście w życie w ciągu niespełna dwóch miesięcy rodziłoby wątpliwość, czy w takiej sytuacji „dotrzymane zostały standardy odpowiedzialnego i racjonalnego prawodawstwa”. Według Minister Majewskiej zabrakło też rzetelnej debaty publicznej z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.

Potrzebna rzetelna analiza skutków wprowadzenia Wigilii wolnej od pracy

Dlatego Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców postuluje wprowadzenie odpowiednio długiego vacatio legis, które pozwoliłoby dostosować się do nowych przepisów bez nieuzasadnionych utrudnień. „Przedsiębiorcy, tak jak wszyscy inni obywatele, nie powinni być zaskakiwani nagłymi zmianami przepisów mających istotny wpływ na ich sytuację prawną, ekonomiczną i organizacyjną” – pisze Agnieszka Majewska.

Zwraca uwagę, że w załączonej do projektu ocenie przewidywanych skutków gospodarczych proponowanych regulacji sami projektodawcy wskazują na brak danych pozwalających na wiarygodne oszacowanie tych skutków. Z pewnością jednak wprowadzenie omawianego rozwiązania w bieżącym roku może przynieść wymierne straty i utrudnienia organizacyjne w takich branżach, jak logistyka czy handel.

Rzeczniczka MŚP: Decyzja co do ustanowieni dnia 24 grudnia dniem wolnym od pracy nie powinna być podejmowana pochopnie

Rzeczniczka MŚP, Minister Majewska deklaruje gotowość udziału w dyskusji nie tylko nad ustanowieniem Wigilii dniem wolnym od pracy, ale – szerzej – na temat liczby dni wolnych w roku kalendarzowym i konsekwencji, jakie niesie to dla polskiej gospodarki. Jak wskazuje w konkluzji swojego wystąpienia, „decyzja co do ewentualnego ustanowieni dnia 24 grudnia dniem wolnym od pracy nie powinna być podejmowana pochopnie, gdyż wymaga zebrania odpowiednich danych, poddania ich pogłębionej analizie oraz przeprowadzenia bez zbędnego pośpiechu rzetelnych konsultacji z zainteresowanymi grupami społecznymi, w tym także z przedsiębiorcami”.

 

Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Źródło zewnętrzne

Projekt w sprawie wolnej Wigilii jest rozpatrywany przez sejmowe komisje

We wtorek 26 listopada połączone komisje gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny zajmują się projektem Lewicy dotyczącym ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Pomysł budzi szerokie zainteresowanie zarówno wśród związków zawodowych, jak i pracodawców, którzy wyrażają swoje opinie na temat potencjalnych skutków tego rozwiązania. Obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym dla pracowników handlu do godziny 14.

Projekt Lewicy popierają związki zawodowe, takie jak Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, podkreślając znaczenie Wigilii dla rodzin i tradycji. Przewodniczący Solidarności Piotr Duda przypomniał, że od lat organizacja postuluje, by Wigilia była dniem wolnym od pracy. Pracodawcy z kolei zwracają uwagę na negatywne konsekwencje gospodarcze oraz brak wcześniejszych konsultacji. Według ministra finansów Andrzeja Domańskiego, wprowadzenie takiego rozwiązania mogłoby kosztować gospodarkę nawet 4 miliardy złotych, a budżet państwa – 2,3 miliarda złotych.

Pomysł wolnej Wigilii broni ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wskazując, że oczekują tego Polacy, a Wigilia nie może być traktowana jak każdy inny dzień pracy. Projektodawcy zwracają uwagę, że wielu pracodawców już teraz skraca czas pracy w tym dniu, by umożliwić pracownikom wcześniejszy powrót do domu. Jeśli parlament przyspieszy prace nad ustawą, Wigilia mogłaby być dniem wolnym już w tym roku. Propozycję tę poparł również prezydent Andrzej Duda.

Księgowość
Podatek od pustostanów i podatek od flipów - nowe podatki od nieruchomości już na horyzoncie. Jest zapowiedź reformy mieszkaniowej, autorstwa Lewicy
26 lis 2024

Wprowadzenie podatku od pustostanów, podatku fliperskiego, a także zwiększenie środków na odnowę zasobu komunalnego czy wspieranie spółdzielni mieszkaniowych. Takie rozwiązania zawiera nowa reforma mieszkaniowa, którą proponuje Lewica.

Podatki 2025: Podatnicy i gminy potrzebują objaśnień podatkowych do nowych przepisów dot. podatku od nieruchomości
26 lis 2024

Nowelizacja przepisów dotyczących podatku od nieruchomości, która ma wejść w życie od 2025 roku czeka już tylko na czeka na podpis Prezydenta RP. Ta nowelizacja jest największa od wielu lat, wprowadza nowe, kluczowe definicje w szczególności budowli, prac budowlanych czy trwałego związania z gruntem. Wprawdzie zgodnie z uzasadnieniem, nowelizacja ma nie zmieniać zakresów opodatkowania, jednak nowe przepisy budzą bardzo dużo wątpliwości. Potrzebna jest więc aktywność Ministra Finansów, żeby na starcie wyjaśnił, co oznaczają nowe przepisy.

Import alkoholu do Polski. Z UE i państw trzecich. Akcyza, cło, transport. Największy problem to kwestia formalności celnych
26 lis 2024

Jednym z głównych wyzwań przy imporcie alkoholu jest kwestia dokumentacji i formalności celnych. – Import towarów akcyzowych wymaga kompleksowego podejścia i znajomości wielu systemów. Kluczowe jest właściwe przygotowanie dokumentacji już na etapie jego planowania – podkreśla Joanna Porath, prezeska agencji celnej AC Porath. Akcyza wymaga rejestracji w innych systemach niż standardowe zgłoszenia celne. Konieczny warunek to dostarczenie alkoholu bezpiecznie zapakowanego w skrzynie lub palety. Kluczowym aktem prawnym regulującym zasady opodatkowania napojów alkoholowych jest ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Jest już reakcja przedsiębiorców, którzy zgłaszają poważne wątpliwości i oczekują rzetelnej analiza skutków
26 lis 2024

Poselski projekt ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy wywołuje sprzeciw środowisk biznesowych. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, ostrzega przed brakiem konsultacji, pośpiesznym trybem procedowania i możliwymi stratami dla przedsiębiorców. Czy takie zmiany można wprowadzać bez rzetelnej analizy skutków gospodarczych?

Prezent świąteczny dla kontrahenta a podatki. Jak rozliczyć?
26 lis 2024

Koniec roku na horyzoncie, a zatem coraz bliżej także święta Bożego Narodzenia. Jest to czas kiedy obdarowujemy się prezentami. Często przedsiębiorcy w ten sposób chcą również wyrazić swoją życzliwość wobec kontrahentów. Powstaje wówczas pytanie: czy i do jakiej kwoty możemy komuś wręczyć świąteczny prezent lub też od jakiej wartości prezentu nie jest konieczne opłacenie podatku. Odpowiedź dla wielu może okazać się zaskakująca. Urząd skarbowy nie jest bowiem Świętym Mikołajem i do pewnych prezentów musimy doliczyć stosowny podatek. 

Kawa z INFORLEX. Upominki świąteczne dla pracowników
26 lis 2024

Zbliża się okres świąteczny i dużo firmy zamawia prezenty świąteczne dla swoich pracowników. W związku z tym zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu 𝐊𝐚𝐰a 𝐳 𝐈𝐍𝐅𝐎𝐑𝐋𝐄𝐗. Tematem spotkania będą upominki świąteczne dla pracowników. Spotkanie odbędzie się online w  dniu 02.12.24 o g𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧ie: 9:00 online. 

TSUE po stronie podatników: fiskus nie może już tak łatwo odmawiać zwrotu nadpłaconego VAT
26 lis 2024

TSUE wydał ważne dla podatników orzeczenie dotyczące zwrotu nadpłaconego VAT. Wyrok ten może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki polski fiskus traktuje wnioski o zwrot nadwyżki VAT. Dotychczas urzędy często odmawiały podatnikom zwrotu, argumentując, że zawyżony VAT został opłacony przez konsumentów. Teraz jednak, aby odrzucić wniosek, fiskus będzie musiał przeprowadzić szczegółową analizę ekonomiczną. Sprawdź, co oznacza to dla podatników i jak może wpłynąć na ich sytuację finansową.

Konieczność wyceny aktuarialnej akcyjnych programów motywacyjnych (menedżerskich, ESOP, opcje na akcje, warranty) w świetle Ustawy o rachunkowości oraz MSSF 2
26 lis 2024

Dlaczego każdy program motywacyjny oparty o akcje lub udziały spółki musi zostać odpowiednio wyceniony, a jego koszt zaksięgowany zgodnie z MSSF 2?

Jaki prezent dla pracownika na święta? Premia finansowa, karta podarunkowa, paczki, bony, dodatkowy dzień wolny
25 lis 2024

Święta Bożego Narodzenia, jak żadne inne kojarzą się z wręczaniem prezentów. Dotyczy to również zakładów pracy. Z badania Randstad wynika, że w zeszłym roku ponad 80 proc. pracodawców zamierzało obdarować swoich pracowników.[1] Do najpopularniejszych prezentów należały premie świąteczne, karty upominkowe oraz dodatkowy dzień urlopu. Czemu firmy przykładają do prezentów świątecznych tak dużą wagę? Jak wybrać ten najbardziej wartościowy upominek? O tym opowiada Magda Pietkiewicz, ekspertka rynku pracy i twórczyni platformy Enpulse, służącej do badania zaangażowania pracowników.

Od 1 stycznia 2025 r. nowy wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych [Projekt rozporządzenia]
25 lis 2024

Od 1 stycznia 2025 r. nowy wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W wykazie znajduje się 25 pozycji. Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień.

pokaż więcej
Proszę czekać...