Wystawione przez podatników kopie paragonów będą na płytach CD

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Posłowie chcą, żeby kopie paragonów mogły być przechowywane na nośnikach elektronicznych również przez mniejszych sprzedawców.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Komisja Przyjazne Państwo uchwaliła wczoraj dezyderat do ministra finansów w sprawie likwidacji obowiązku przechowywania kopii paragonów z kas fiskalnych. Komisja wnioskuje o umożliwienie wszystkim podatnikom sporządzania i przechowywania kopii paragonów na informatycznych nośnikach jednokrotnego trwałego zapisu (np. na płytach CD). Dziś zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 4 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 108, poz. 948) uprawnienie to przysługuje wyłącznie podatnikom wydającym ponad 100 tys. paragonów rocznie, pod warunkiem że posiadają odpowiednie urządzenia do zapisu i odczytu danych. Przedsiębiorcy sporządzający i przechowujący paragony na elektronicznych nośnikach mają być również zwolnieni z konieczności jednoczesnego drukowania i przechowywania papierowych kopii paragonów przez sześć miesięcy.

W ocenie Tomasza Grunwalda, doradcy podatkowego w KPMG, propozycje komisji zasługują na poparcie.

- Nie ma sensu utrzymywać obowiązku przechowywania kopii paragonów przez sześć miesięcy, skoro i tak dane z paragonów są zapisane w formie elektronicznej i ewentualna kontrola może z powodzeniem porównać i sprawdzić zapis z oryginału paragonu pozyskanego od nabywcy z danymi zapisanymi u zbywcy w formie elektronicznej - mówi Tomasz Grunwald. Zwraca uwagę, że dodatkowo szczelność systemu podatkowego zapewnia także pamięć fiskalna w kasie i możliwość weryfikacji raportów ze sprzedaży. Zdaniem eksperta równie zasadne jest zezwolenie na przechowywanie danych z kopii paragonów wyłącznie w formie elektronicznej także mniejszym podmiotom.

- Po pierwsze, nie ma zupełnie powodu, by traktować mniejszych podatników gorzej niż większych, po drugie, w praktyce i tak, z uwagi na jakość druku na kopiach paragonów, dane z nich zanikają po około roku przechowywania. W praktyce więc i tak po tym okresie niewiele z kopii można odczytać. W tej sytuacji utrzymywanie wymogu przechowywania kopii przez ponad pięć lat jest pozbawione jakiegokolwiek racjonalnego sensu - argumentuje nasz rozmówca.

Nie wszyscy podatnicy mają jednak techniczne możliwości skorzystania z elektronicznego przechowywania paragonów. Dotyczy to głównie mniejszych sklepikarzy i taksówkarzy. Z myślą o nich Komisja wnioskuje o skrócenie okresu przechowywania papierowych kopii paragonów z pięciu lat do roku.

5 lat należy przechowywać kopie paragonów fiskalnych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...