Nie każdy podatnik VAT skorzysta z zawieszenia

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Podatnicy nie będą musieli składać deklaracji VAT-7, jeśli zawieszą działalność gospodarczą. Prawa do zawieszenia nie będą mieli przedsiębiorcy zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT UE. Można skorzystać z przerwy w działalności gospodarczej składając aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego.

Nie wszyscy podatnicy będą mogli skorzystać z preferencji, które przewiduje projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjęty ostatnio przez rząd. Zakłada on, że podatnicy, którzy zawieszą działalność gospodarczą na okres od 1 do 24 miesięcy, zostaną zwolnieni z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7 w okresie zawieszenia. Nie będzie to jednak dotyczyło podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE, podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary, w zakresie których są podatnikiem. Wydaje się jednak, że mimo wyłączenia ze zwolnienia, które przewiduje projekt ustawy, podatnicy VAT UE będą mogli skorzystać z tego udogodnienia, jeśli wyrejestrują swoją działalność wspólnotową.

Autopromocja

Korzystne zwolnienie

Eksperci zwracają uwagę, że zmiana w ustawie o VAT, którą przewiduje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, jest korzystna dla podatników. Krzysztof Wilk, doradca podatkowy i menedżer w dziale VAT Deloitte, uważa, że wprowadzenie zwolnienia z obowiązku składania deklaracji VAT-7 jest logiczną konsekwencją umożliwienia podatnikom zawieszania działalności gospodarczej.

- Składanie pustych deklaracji podatkowych w okresie zawieszenia jest bezcelowe - uważa Krzysztof Wilk.

Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zwraca uwagę, że rezygnacja z obowiązku składania deklaracji VAT-7 w okresie zawieszenia zmniejszy obowiązki dokumentacyjne podatników, a zatem stanowi ułatwienie dla nich, ale nie jest zmianą rewolucyjną.

Wyłączenie przy handlu unijnym

Projekt zmian w ustawie o VAT zakłada jednak wyłączenia ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji podatkowych. Zwolnienie nie będzie dotyczyło: podatników VAT UE (dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrz-wspólnotowej sprzedaży), podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dokonujących importu usług lub nabywających towary, z tytułu których są podatnikami. Nie obejmie ono okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego oraz okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które obowiązany jest dokonać korekty podatku naliczonego.

Jak twierdzą eksperci, jeśli podatnicy VAT UE wyrejestrują się jako podatnicy VAT UE, także będą mogli skorzystać ze zwolnienia.

- Jeśli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE złoży zgłoszenie aktualizujące VAT-R/UE, w którym poinformuje, że nie będzie dokonywał takich czynności, to będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji - mówi Krzysztof Wilk.

Nie widzi on jednak wyraźnego uzasadnienia dla różnicowania podatników w zależności od tego, czy są podatnikami dokonującymi wyłącznie transakcji krajowych czy podatnikami dokonującymi transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ci ostatni mają co prawda obowiązek składania kwartalnych informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, ale jak zwraca uwagę Grzegorz Młodzieniak, doradca podatkowy w BPG Consulting, w sytuacji gdy nie ma obrotu, nie ma obowiązku składania tych informacji.

Obecnie w przypadku deklaracji VAT-7, jeśli firma nie wykazuje obrotu, musi złożyć deklaracje. W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, jeśli nie występuje obowiązek podatkowy, informacje podsumowujące nie są składane - tłumaczy Grzegorz Młodzieniak.

Krzysztof Wilk zwraca jednak uwagę, że przepis wyłączający zwolnienie w przypadku podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub nabywających towary znajduje uzasadnienie.

- Jeśli doszłoby do takiego nabycia czy importu usług, organ podatkowy mógłby zakwestionować odliczenie podatku z tego tytułu. A zatem przepis ten pozwala na złożenie deklaracji - mówi ekspert Deloitte.

Zdecydowały przepisy unijne

Rafał Iniewski tłumaczy ponadto, że rząd nie mógł wyłączyć z obowiązku składania deklaracji podatników VAT UE ze względu na przepisy unijne.

- W Unii istnieje nacisk na uszczelnienie systemu VAT. Biorąc dodatkowo pod uwagę współpracę Polski w ramach Wspólnoty oraz obowiązek wymiany informacji wydaje się, że polski rząd nie mógł wprowadzić takiego wyłączenia w stosunku do podatników wewnątrzwspólnotowych - wyjaśnia Rafał Iniewski.

Podatnicy zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych nie będą mogli zatem skorzystać z preferencji nieskładania deklaracji VAT-7 w okresie zawieszenia. Mogą jednak wcześniej powiadomić urząd o zaprzestaniu dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych i następnie skorzystać z preferencji zawieszenia działalności maksymalnie na dwa lata.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej o zawieszenie działalności będzie musiał wystąpić podatnik do właściwego organu ewidencyjnego w gminie. Przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców w KRS wniosek o zawieszenie będzie musiał złożyć w sądzie rejestrowym. Podatnik, który zawiesi działalność, nie będzie musiał w tym czasie płacić podatków związanych z prowadzeniem firmy.

15 dni ma podatnik VAT UE na zgłoszenie zaprzestania działalności, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

KSeF - od kiedy? E-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
28 kwi 2024

KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...