Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki / INFOR

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Katastrowa fakturowa na razie jest odroczona

W połowie zeszłego roku podatnicy VAT odetchnęli z ulgą, gdy odsunięto na ponad rok katastrofę fakturową, która miała nastąpić z początkiem lipca 2024 r. Przypomnę, że jeszcze poprzedni rząd podrzucił następcom kukułcze jajo w postaci powszechnego obowiązku wystawiania faktur VAT w idiotyczny sposób poprzez ich wysyłanie nie do kontrahentów ale do władzy w postaci tzw. KSeF-u. Portal ten miał nadawać tym fakturom odrębne numery (po co?), ale dla większości kontrahentów byłby on niedostępy, w tym zwłaszcza dla wszystkich podmiotów zagranicznych oraz jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej. W świecie, w którym faktura VAT jest najważniejszym papierem rozliczeniowym, operacja ta byłaby samobójstwem ekonomicznym. Podatnicy mieli nadzieję, że ów „pisowski absurd” (tak go nazywają przedsiębiorcy) pójdzie do kosza.

Autopromocja

Będzie największa w historii komplikacja działalności gospodarczej w Polsce?

Tymczasem kilka dni temu opublikowano kolejną wersję przepisów, które faktycznie likwidują obecny system fakturowania, zmuszając kilka milionów podatników (w tym również zwolnionych od VAT) oraz wszystkich odbiorców nie będących konsumentami do wdrożenia całkowicie nowego systemu fakturowania ponosząc z tego tytułu koszty liczone w skali kraju w co najmniej setkach milionów złotych. Będzie to największa w historii komplikacja działalności gospodarczej przy której „Polski Ład” był czymś zupełnie niegroźnym. A dzieje się to w czasie, gdy szef rządu zapowiada (słusznie) pierwszą w naszej historii deregulację gospodarki.

Co tu się dzieje? Żadna firma nie chce wdrażania tych kosztownych nonsensów a opowiadane dyrdymały, że (jakoby) faktury ustrukturyzowane „uszczelnią podatki” są przedmiotem kpin nawet wśród urzędów skarbowych. Przecież to jakiś absurd: faktura fałszywa z zewnątrz nie różni się ani na jotę od faktury wystawionej zgodnie z prawem, a ów KSeF będzie największym w świecie zbiorem wrażliwych informacji na temat polskiego biznesu, do którego prędzej czy później się ktoś włamie.

Najprostszy sposób deregulacji

Najprostszym sposobem deregulacji gospodarki będzie odsunięcie szkodliwych lobbystów od wpływu na przepisy podatkowe, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Ta cała operacja jest czymś wyjątkowo szkodliwym nie tylko dla obywateli. Jest postrzegana jako polityczna dywersja, która ma „utopić politycznie” wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, który jest kandydatem na prezydenta RP.

Za chwilę dziennikarze będą zadawać wszystkim kandydatom na ten urząd dwa pytania:
1) czy jesteś za deregulacją gospodarki?
2) czy podpiszesz ustawę, która nakazuje wszystkim podatnikom zmienić formy oraz sposób fakturowania?

Stąd apel do Pana Premiera: wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]
18 kwi 2025

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza
18 kwi 2025

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można pierwszy raz przekazać 1,5% podatku rolnego. Są dwie uprawnione organizacje
19 kwi 2025

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!
19 kwi 2025

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?
19 kwi 2025

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?
19 kwi 2025

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu
16 kwi 2025

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób
15 kwi 2025

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów
19 kwi 2025

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?
11 kwi 2025

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

pokaż więcej
Proszę czekać...