REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12, Warszawa
Obowiązkowy KSeF w 2026 r., czy później? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada
Paweł Huczko
zasoby własne

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Dlaczego nie widać postępów w pracach legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o VAT dot. obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur

W interpelacji nr 8479 z 4 marca 2025 r. do Ministra Finansów jeden z posłów zauważył, że od dłuższego czasu nie widać postępów w pracach legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o VAT dot. wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Jak informowało bowiem Ministerstwo Finansów na początku listopada 2024 r., odpowiednio do 19 i 22 listopada 2024 roku można było zgłaszać uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu UD158, dalej: ustawa o KSeF) .

A na stronie tego projektu w Rządowym Centrum Legislacji ustawa o KSeF jest na etapie konsultacji międzyresortowych i społecznych. Ostatnia aktualizacja informacji o projekcie na stronach RCL pochodzi z 5 listopada 2024 r. Poseł poprosił ministra finansów o odpowiedź na następujące pytania:
1. Kiedy minister finansów planuje opublikować projekt ustawy o KSeF uwzględniający uwagi zgłoszone w ramach konsultacji?
2. Jaki harmonogram prac legislacyjnych nad ustawą o KSeF zakłada minister finansów?
3. Czy planowany harmonogram prac legislacyjnych uwzględnia odpowiednio długie vacatio legis umożliwiające podatnikom odpowiednie przygotowanie do wdrożenia rozwiązań z ustawy o KSeF?
4. Czy minister finansów zakłada dalsze przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF z obecnie obowiązujących dat (odpowiednio 1 lutego 2026 r. i 1 kwietnia 2026 r.)?

REKLAMA

Autopromocja

Minister finansów: KSeF to priorytet. Jaki harmonogram prac legislacyjnych?

Minister finansów odpowiadając na pierwsze pytanie przypomniał, że obowiązująca obecnie ustawa z 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 852) odroczyła datę obowiązywania obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur - dalej: „KSeF”, na 1 lutego 2026 r. oraz utrzymała półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF.
W ramach drugiego etapu legislacyjnego Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponowało etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:
• od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła 200 mln zł,
• od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Minister poinformował, że w Ministerstwie Finansów aktualnie trwają intensywne prace wytwórcze w zakresie architektury KSeF. A równolegle z pracami wytwórczymi dokonywane są weryfikacje założeń biznesowych i prawnych w projektach aktów normatywnych dotyczących KSeF.
Głównymi celami tych prac Ministerstwa Finansów jest zapewnienie efektywności, wydajności oraz niezawodności KSeF, tak by umożliwić podatnikom niezakłócone e-fakturowanie.

Minister finansów wyraźnie stwierdził w tej odpowiedzi, że:
1) powstanie nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, uwzględniający zgłoszone uwagi w trakcie konsultacji publicznych projektu tej ustawy z listopada 2024 r.
2) nie jest wykluczone skierowanie projektu do ponownych konsultacji,
3) zakłada, że projekt ww. ustawy w zakresie KSeF (nr UD158) zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r.

Odpowiadając na pytanie dot. vacatio legis, minister finansów nie wskazał konkretnego okresu. Stwierdził jedynie, że omawiany projekt nowelizacji ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF jest jednym z priorytetów resortu finansów. Zadeklarował, że projekt ten będzie uwzględniał wszystkie zasadnicze postulaty przedsiębiorców dotyczące procesu wystawiania faktur w KSeF. A Ministerstwo Finansów robi co może, aby wersja docelowego obowiązkowego KSeF była możliwa do wdrożenia i stosowania u podatników w sposób możliwie prosty i sprawny.

Zapowiedział też zakrojone na szeroką skalę działania informacyjne dot. nowych obowiązków podatników.

Nie będzie kolejnego przesunięcia terminów wdrożenia obowiązkowego KSeF

Minister Finansów wyraźnie oznajmił, że nie planuje przesunięcia terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Stwierdził, że podstawowe założenia dotyczące daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF pozostają bez zmian, tj.:
• od 1 lutego 2026 r. – obowiązkiem e-fakturowania zostaną objęte duże podmioty,
• od 1 kwietnia 2026 r. – pozostałe podmioty.

Odpowiedzi na interpelację udzielił (z upoważnienia Ministra Finansów) Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Źródło: Interpelacja poselska nr 8479 w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA