Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF / Shutterstock

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

rozwiń >

Obowiązkowy KSeF - jaka będzie treść przepisów?

Podatnicy już zadają pytanie dotyczące przyszłości KSeFu w wersji obowiązkowej w związku z opublikowaniem kolejnej wersji „nowelizacji nowelizacji” przepisów, które mają wejść w życie w przyszłym roku. Autorzy tych przepisów chyba już dawno pogubili się w szczegółach legislacyjnych tej koncepcji. Przy czym można podejrzewać, że owej koncepcji tak naprawdę to nigdy nie było – powstaje ona „na bieżąco” w zależności od tego, kto pisał i dalej pisze kolejne wersje tych przepisów. Co prawda ich najnowsza wersja jest już cichym odwrotem od rygorów, które miały nas dopaść w połowie zeszłego roku. Gdyby uchwalono ten projekt w przedłożonym kształcie, większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r. Dlaczego? Już wyjaśniam:

Autopromocja

Rachunek zamiast faktury

Podatnicy zwolnieni od podatku lub wykonujący czynności zwolnione prawdopodobnie zrezygnują z wystawiania faktur VAT na rzecz rachunków. Już pojawiają się zapowiedzi, że „nasza firma na żądanie klientów wystawiać będzie rachunki”. Poza tym istotna część czynności zwolnionych ma kasowy moment powstania obowiązku podatkowego, co zmniejsza w sposób oczywisty znaczenie faktur VAT jako dokumentu rozliczeniowo-ewidencyjnego; tam gdzie będzie to możliwe, wprowadzone będą pozafakturowe formy rozliczeń: aneksy do umów, noty obciążeniowe albo uznaniowe, dowody wewnętrzne.

Wystawianie faktur na kasie rejestrującej

Podatnicy VAT czynni będą wystawiać faktury VAT przy użyciu kas rejestrujących, co załatwi problem bieżącego dokumentowania sprzedaży w całym 2026 r. Problemem będą tylko faktury korygujące, o których twórcy tych przepisów notorycznie zapominają. Gdyby ktoś na poważnie potraktował projektowane przepisy, to podatnicy legalnie wystawiający faktury przy użyciu kas rejestrujących będą musieli równolegle uruchomić cały system wystawiania faktur ustrukturyzowanych dla faktur korygujących. Są na to dwa sposoby: dostawcy tych kas wprowadzą dodatkową pozafiskalną funkcję wystawiania faktur korygujących, które nie będą uwzględniane w ewidencji fiskalnej tych kas, albo ktoś poprawi te przepisy wprowadzając ogólną zasadę, że faktura korygująca może mieć taką samą formę co faktura korygowana; przecież w 2026 r. będą wystawiane faktury korygujące dotyczące faktur z np. 2020 r., które to faktury miały zupełnie inną treść oraz formę niż wzór faktury ustrukturyzowanej.

Jednofakturowcy w razie czego przejdą na zwolnienie

Podatnicy VAT czynni, którzy wystawiają niewiele faktur (tzw. jednofakturowcy – czyli głównie samozatrudnieni), których jest ponad milion, nie będą musieli wystawiać faktur ustrukturyzowanych, a w razie potrzeby przejdą na zwolnienie (czyli przejdą do grupy „rachunkowców”).

Bierny opór będzie tolerowany?

Podatnicy VAT czynni wystawiający faktury: ze stawką 0%, fakturowcy NP (na czynności niepodlegające opodatkowaniu ze względu na miejsce świadczenia) oraz faktury ze stawką dodatnią, na podmioty nieobliczające podatku naliczonego, będą fakturować „po staremu” licząc, że ich bierny opór będzie tolerowany przez władze ze względu na odroczenie stosowania kar za brak wystawiania faktur ustrukturyzowanych. „Stugębna” plotka głosi, że po wyborach (niezależnie od wyniku) nastąpi zasadnicza rekonstrukcja rządu, w której już nie będzie miejsca dla istotnej części obecnych ministrów i nie będzie kontynuacji planu wdrożenia pomysłu z fakturowaniem ustrukturyzowanym.

Wykorzystanie trybu OFFLINE 24

Pozostali podatnicy również będą dalej fakturować po staremu nieco tylko zmieniając treść formularza tak, aby był podobny do wzoru faktury ustrukturyzowanej stosując tzw. tryb OFFLINE 24. Przypomnę, że faktury wystawione w tym trybie powinny być wysłane po ich wystawieniu do KSeFu, ale do końca 2026 r. nie będzie za to kary, czyli można to zrobić później, nawet w przyszłym roku.

Czyli rok przyszły może być tylko wielkim zamieszaniem w praktyce fakturowej kilku milionów podmiotów gospodarczych.

Dwie refleksje

Na koniec dwie refleksje. Pierwsza dotyczy przedsiębiorców: przed 1 lipca 2024 r. wielu z nich „wykosztowało się” na wdrożenie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Były to pieniądze wyrzucone w przysłowiowe błoto, bo przecież nawet autorzy tych przepisów nie wiedzieli co trzeba wdrażać. Przedsiębiorcy byli zapewniani, że nikt nie oddali w czasie tego obowiązku. Władze jednak przytomnie odroczyły tę katastrofę o ponad rok, do czego nie raz przekonywałem rządzących. Poniesione straty są ewidentne i raczej nie będą zapomniane. Wiarygodność wielu uczestników tej całej operacji spadła prawie do zera i raczej już nie będzie odbudowana.

Druga refleksja dotyczy władzy: w 2023 r. „pisowski rząd” przegrał wybory m.in. w wyniku zapowiedzi tej operacji (ustawa była uchwalona w dniu 16 czerwca 2023 r.). Istotna część wyborców liczyła, że nowy rząd wycofa się z tego pomysłu. Notowania obecnej władzy są bardzo niskie. Jeżeli sprawdzi się prognoza, że w przyszłym roku będą przedterminowe wybory, to upór przy sforsowaniu obowiązkowego wystawiania faktur ustrukturyzowanych będzie politycznym samobójstwem.

prof. dr hab. Witold Modzelewski

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić
08 maja 2025

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA
08 maja 2025

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata
08 maja 2025

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy
07 maja 2025

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis
06 maja 2025

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?
06 maja 2025

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...