Co zmieni się w zakresie opodatkowania wymiany udziałów w 2015 r.?

Monika Ławnicka
rozwiń więcej
doradca podatkowy
rozwiń więcej
menedżer w Accreo
rozwiń więcej
Co zmieni się w zakresie opodatkowania wymiany udziałów w 2015 r.?
„Wymiana udziałów” to określenie operacji restrukturyzacyjnej, opisanej szczegółowo w ustawie o CIT, która – przy spełnieniu określonych warunków – pozostaje neutralna podatkowo dla wszystkich podmiotów uczestniczących w restrukturyzacji. Wynika to z implementacji przez Polskę unijnej dyrektywy dotyczącej połączeń i innych operacji restrukturyzacyjnych.

Zapisz się na nasz newsletter

Autopromocja

Stronami wymiany udziałów są: spółka nabywająca (Spółka A), spółka, której udziały są nabywane (Spółka B), oraz wspólnicy tej ostatniej spółki (Wspólnicy B).

Jeżeli w wyniku aportu, spółka nabywająca (Spółka A) nabywa od wspólników innej spółki (Wspólników B) udziały lub akcje tej innej spółki (Spółki B) oraz w zamian za nie przekazuje Wspólnikom B własne udziały lub akcje wraz z ewentualną zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), aport taki może nie generować przychodu do opodatkowania u żadnej ze stron (w przeciwieństwie do „standardowego” aportu udziałów do spółki kapitałowej). Warunkiem jest, aby w wyniku operacji spółka nabywająca (Spółka A) uzyskała bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane (w Spółce B) albo też, by spółka nabywająca (Spółka A) posiadająca już bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane (w Spółce B) zwiększała w wyniku otrzymania aportu ilość udziałów lub akcji w tej spółce.

Dla neutralności omawianej operacji, podmioty biorące w niej udział muszą podlegać w państwie członkowskim UE lub EOG opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. W świetle obecnych przepisów, spółki biorące udział w operacji (Spółki A i B) muszą być podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o CIT lub posiadać siedzibę (zarząd) w państwie EOG nienależącym do UE.

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową przed i po 1 stycznia 2015 r. – skutki po stronie wspólnika

Zmiany w odniesieniu do wymiany udziałów, proponowane w projekcie nowelizacji ustaw o CIT i o PIT (będącym obecnie przedmiotem prac w Sejmie) mają głównie charakter doprecyzowujący. Oprócz zmian redakcyjnych, planowane jest dodanie warunku, że wspólnik spółki, której udziały są nabywane (w omawianym przykładzie – Wspólnik B) powinien być podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowić mają wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej (Spółki A).

Z punktu widzenia podatników, istotne jest, że neutralna podatkowo wymiana udziałów będzie możliwa do przeprowadzenia również w przypadku dokonania więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów (akcji), przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji spełnione zostaną warunki określone dla wymiany udziałów.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Oznacza to przede wszystkim, że warunek, aby spółka nabywająca (Spółka A) uzyskiwała bezwzględną większość praw głosu w spółce nabywanej (Spółce B) będzie mógł zostać spełniony w ramach sekwencji kilku transakcji. Podatnicy nie będą więc zmuszeni do „generowania” bezwzględnej większości jeszcze przed aportem w wyniku dodatkowych operacji (np. darowizna, sprzedaż, uprzywilejowanie udziałów co do głosu). Ma to istotne znaczenie np. w firmach rodzinnych, gdzie wspólnicy posiadają równą ilość udziałów i praw głosu – po nowelizacji, nie będą oni musieli koncentrować praw głosu u jednego ze wspólników przed dokonaniem aportu.

Omawiana zmiana stanowi jedną z niewielu korzystnych dla przedsiębiorców propozycji zawartych w nowelizacji. Powinna ona uprościć restrukturyzacje przedsiębiorców, zwłaszcza tych o rozbudowanej strukturze udziałowej.

Rewolucyjne zmiany w zakresie niedostatecznej kapitalizacji - nowy zakres, metody obliczania i skutki dla przedsiębiorców

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Monika Ławnicka, doradca podatkowy, menedżer w Accreo

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...