Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT obejmie kolejne towary

Zmiana przepisów o odwróconym podatku VAT /Fotolia / Fotolia
Sejm zajmie się projektem zmiany dotyczącym przepisów o odwróconym podatku VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Przepisy o odwróconym podatku VAT, o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz projekt zakładający pomoc adwokata albo radcy prawnego również w sprawach o wykroczenia - to niektóre punkty rozpoczynającego się trzydniowego posiedzenia Sejmu.

Autopromocja

Jak poinformowała PAP wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, w środę posłowie zdecydują, czy poszerzyć porządek obrad m.in. o punkt dot. powołania komisji śledczej do zbadania sprawy tzw. afery taśmowej (czego chce PiS); do rozstrzygnięcia będzie też wniosek Sprawiedliwej Polski o informację rządu na temat stanowiska Polski wobec ustaleń, które zapadły w Mińsku ws. Ukrainy.

W porządku Sejmu znalazł się rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Prawa zamówień publicznych rozszerzający odwrócony VAT. Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z tym podatkiem.

Zgodnie z projektem mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier. W wyniku prac komisji w projekcie znalazł się przepis wprowadzający od 1 stycznia 2016 roku podstawową 23 proc. stawkę VAT na sprzęt przeciwpożarowy.

Odwrócony VAT od telefonów i laptopów

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Celem inicjatywy głowy państwa jest usprawnienie i uproszczenie postępowania sądowo-administracyjnego zarówno na poziomie wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA), jak i NSA. Zgodnie z projektem zwiększyć się ma zakres orzekania WSA i NSA co do istoty sprawy. Ten ostatni ma obecnie prawo - w razie uwzględnienia kasacji - uchylić wyrok pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozstrzygnięcia. Jeśli prezydencki projekt wejdzie w życie, NSA, o ile uwzględni skargę kasacyjną, będzie mógł wydać ostateczne i merytoryczne rozstrzygnięcie. Zgodnie z projektem sądy administracyjne będą mogły w wyroku zobowiązać organy administracji do załatwienia sprawy w określony sposób oraz przyznać skarżącemu odszkodowanie. Jak mówił prezydent Bronisław Komorowski skróci to "pewną mitręgę i sądową, i administracyjną, i przede wszystkim obywatelską".

W porządku Sejmu znalazł się też senacki projekt noweli ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Podstawowym celem projektu jest dostosowanie funkcjonowania szkoły - w tym prowadzonych przez nią szkoleń - do zmieniających się warunków, w jakich działa wymiar sprawiedliwości, oraz zmian systemowych wprowadzonych w tym obszarze.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Posłowie zajmą się też senackimi projektami nowelizacji Kodeksu rodzinnego. Pierwszy dotyczy m.in. ustanowienia profesjonalnych kuratorów dla dzieci występujących przed sądem jako pokrzywdzeni w postępowaniach karnych toczących się przeciwko któremukolwiek z ich rodziców.


Kolejny zakłada rezygnację z obowiązkowego ograniczenia przez sąd władzy rodzicielskiej jednemu z rozwodzących się rodziców w sytuacji braku porozumienia co do sposobu jej wykonywania. Zgodnie z projektem sąd mając na względzie dobro dziecka powinien rozważyć pozostawienie obu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej. Dopiero po stwierdzeniu, że nie byłoby to zgodne z dobrem dziecka, możliwe będzie ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Projekt znosi również obowiązek sądu do rozstrzygania o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Na zgodny wniosek stron, sąd pozostawi rodzicom dziecka swobodę w kształtowaniu tych kontaktów.

W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Ma on przyczynić się do istotnego ograniczenia emisji do atmosfery takich substancji, wykorzystywanych w sektorach chłodnictwa i klimatyzacji, ochrony przeciwpożarowej i elektroenergetyki.

Odwrócony VAT w elektronice. Czy na pewno ograniczy oszustwa?

W porządku jest też pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i Kodeksu postępowania karnego, zakładający, że pomoc adwokata albo radcy prawnego ma przysługiwać nie tylko w sprawach karnych, ale także w sprawach o wykroczenia. Projekt wychodzi naprzeciw stanowisku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Posłowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych; rządowym projektem ustawy o ratyfikacji umowy z Peru o przekazywaniu osób skazanych, a także umowy z Serbią o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

Ponadto wysłuchają informacji rządu o realizacji działań wynikających z "Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii" w 2013 roku i raportów o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2011, 2012 i 2013 roku.

Po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów porządek dzienny został uzupełniony m.in. o pracę nad rządowym projektem ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Daje on podstawy prawne do prowadzenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020.

W środę rano, tuż po rozpoczęciu posiedzenia posłowie rozstrzygną, czy uzupełnić porządek dzienny o pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.

Polecamy: Biuletyn VAT

Zadecydują również, czy wysłuchać informacji premier Ewy Kopacz na temat ustaleń szczytu klimatycznego, który odbył się w Brukseli w październiku 2014 roku.

Porządek posiedzenia może też zostać uzupełniony o stanowisko Senatu do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi o poprawki ws. m.in. tzw. taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji OZE i mają stanowić kompromis między racjami rządu a stanowiskiem prosumentów popieranych przez PSL.

Być może posłowie zajmą się też poprawkami Senatu do noweli Prawa budowlanego (dot. m.in. wprowadzenia obowiązku informowania przez inwestora odpowiednich organów o planowanym terminie rozpoczęcia prac). (PAP)

ann/ mzk/ as/ je/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...