Nie wszyscy wiedzą, jak przekazać 1 proc. podatku

Nie wszyscy wiedzą, jak w tym roku przekazać 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego - alarmują ich przedstawiciele i apelują do telewizji o wyemitowanie komunikatów informujących podatników o nowych procedurach.

Już od kilku lat podatnicy mają możliwość przekazania 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Jeszcze nigdy nie było to tak proste - w tym roku na podstawie nowelizacji ustawy o PIT, zmieniła się procedura, formalności zostały ograniczone do minimum: to nie podatnik, a urząd skarbowy w jego imieniu przeleje kwotę wybranej organizacji.

Autopromocja


Jednak, jak podkreślają w komunikacie przedstawiciele sektora OPP, nie wszyscy wiedzą o tej zmianie, a omyłka podatnika oznacza, że zarówno on jak i organizacja ponoszą dodatkowe koszty.


Jak poinformowała Elżbieta Janczur ze stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, podatnicy wciąż przesyłają datki z tytułu 1 proc. podatku bezpośrednio do wybranej organizacji, tak, jak miało to miejsce w ubiegłych latach. "Zaczęły już do nas napływać wpłaty od osób indywidualnych. Dzwoniliśmy do urzędu skarbowego z pytaniem co możemy zrobić w tej sytuacji. Po zmianie przepisów możemy jedynie zwrócić przekazane nam pieniądze" - powiedziała.


Zdaniem przedstawicieli organizacji kampanie medialne skupiają się na namawianiu podatników do przekazania 1 proc., nie informują zaś o zmianie procedury. Dlatego postanowili wystąpić do telewizji publicznej z apelem o wyemitowanie serii komunikatów informujących o nowych zasadach. Ponadto Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) ma zwrócić się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wydrukowanie plakatów informacyjnych, które - za pośrednictwem Ministerstwa Finansów - mogłyby zawisnąć w urzędach skarbowych.


W ocenie organizacji pozarządowych tego rodzaju problemy mogą mieć negatywne skutki w przyszłości, ponieważ zniechęcą podatników do korzystania z mechanizmu jednoprocentowego. OFOP oraz Forum Darczyńców zamierzają wystąpić o grant na prowadzenie kampanii informacyjnej na ten temat, która nie wskazywałaby żadnych konkretnych organizacji, a jedynie przedstawiała podatnikom zasady mechanizmu jednoprocentowego.


W styczniu przedstawiciele OFOP zwrócili się Ministerstwa Finansów z prośbą o spotkanie, które, ich zdaniem przyczyniłoby się do usprawnienia zarówno kampanii informacyjnej, jak i wdrażania nowej procedury. Ministerstwo jednak do tej pory nie odpowiedziało.


Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej fundacji, wystarczy wpisać w odpowiednie miejsce w formularzach rocznych zeznań podatkowych nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS (numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego) i wyliczoną wcześniej kwotę 1 proc. podatku. Jest też możliwość, by pieniądze trafiły do konkretnej osoby, która jest pod opieką wybranej fundacji. W takiej sytuacji trzeba w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać podopiecznego wskazanej organizacji.
Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...