Koszty uzyskania przychodów po rozwodzie

Przekazanie towarów zakupionych pierwotnie w związku z prowadzoną działalnością, a następnie przekazanych na mocy wyroku sądu w związku z podziałem majątku byłemu małżonkowi, powoduje konieczność zweryfikowania kosztów uzyskania przychodów. Wydatki na ich nabycie nie mogą być kosztem.

Sprawa, która trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego, była nietypowa. Podatnik prowadził działalność handlową. W 2000 r. nabył m.in. towary (części i akcesoria samochodowe do hurtowni) za kwotę około 140 tys. zł. W połowie roku podatnik rozwiódł się z żoną, której na mocy wyroku sądowego musiał przekazać hurtownię wraz z jej zawartością. I tu zaczął się problem, bo organy podatkowe uznały, że podatnik nie mógł zaliczyć wydatków na towar nabyty do hurtowni i następnie przekazany w związku z podziałem majątku byłej żonie do kosztów uzyskania przychodów.

Autopromocja

Spór trafił do WSA, który przyznał rację podatnikowi. Wskazał, że organy podatkowe nie mogły pozbawić podatnika prawa do kosztów, bo jego zdaniem liczy się pierwotny cel zakupu towarów. Podatnik nabył je w związku z prowadzoną działalnością i nie mógł zmienić tego fakt przekazania ich byłej żonie. Nie zgodził się jednak, że podatnik stratę związaną z przekazaniem towarów mógł rozliczyć w koszty.

Z wyrokiem nie zgodziły się organy podatkowe i wniosły skargę kasacyjną do NSA. W skardze dyrektor izby skarbowej nie kwestionował naruszeń prawa proceduralnego, a stan faktyczny był w sprawie bezsporny. Nie mógł się jednak zgodzić z merytorycznym rozstrzygnięciem sądu.

Z oceną organu podatkowego zgodził się NSA, który uchylił wyrok i oddalił skargę podatnika. W ocenie NSA sąd I instancji błędnie zastosował w przedmiotowej sprawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uznając, że podatnik miał prawo do rozliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodów. NSA nie zgodził się, że przesądzający w sprawie był fakt nabycia towaru w celach handlowych, czyli do prowadzonej działalności. Podczas gdy WSA nie uwzględnił tego, że towar nie został faktycznie wykorzystany w celach handlowych, a w celach prywatnych. A skoro tak, to przekazanie towarów byłej małżonce w wyniku wykonania wyroku rozwodowego nie pokrywa się z celem pierwotnym nabycia i nie może stanowić o kosztach uzyskania przychodu. Sąd zgodził się, że nie można uwzględnić spłaty na rzecz byłego małżonka jako straty z działalności, bo takie działanie nie było z nią związane.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt FSK 1412/04
 Aleksandra Tarka
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...