Przelew 1 proc. nie będzie pomniejszony o koszty bankowe

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Urząd skarbowy przekaże 1 proc. podatku dla organizacji, którą w zeznaniu wskaże podatnik. Przelew nie będzie pomniejszony o koszty bankowe, bo od wpłat fiskusa nie są pobierane opłaty.

Zprzepisów ustawy o PIT wynika, że przekazania kwoty 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika. Przepisy przewidują ponadto, że kwota ta pomniejszona jest o koszty przelewu bankowego.

Autopromocja

Problem w tym, że od żadnych operacji fiskusa nie są pobierane opłaty bankowe. Po co zatem taki przepis? Zdaniem ekspertów to skutek nieuwagi i pośpiechu ustawodawcy.

Problem był zgłaszany

Już w momencie przyjmowania tego przepisu przez sejmową Komisję Finansów Publicznych przedstawiciel Ministerstwa Finansów zwrócił uwagę, że NBP prowadzący rachunki bankowe resortu finansów w rzeczywistości przelewy takie zwalnia z opłat. Przypomina o tym Michał Lejman, starszy asystent podatkowy w BDO Numerica, który podkreśla, że informacja ta 7 stycznia 2008 r. została potwierdzona przez biuro prasowe NBP. Z oświadczenia wynikało, że NBP nie będzie pobierał od urzędów skarbowych prowizji od poleceń przelewu na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Fiskus bez strat

- Zatem obecny przepis mówiący o obniżeniu kwot przekazywanych przez urząd skarbowy na rzecz organizacji pożytku publicznego o koszty bankowe jest zbędny i nie ma w praktyce żadnego znaczenia - argumentuje Michał Lejman.

Według Macieja Hadasa, starszego konsultanta w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, ustawodawca, wprowadzając zasadę, że organ podatkowy przekazuje pieniądze na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego, wyszedł zapewne z założenia, że nie ma podstaw do tego, by to fiskus ponosił koszty dobroczynności podatników.

- W rezultacie każdorazowo kwota przekazywana przez podatnika na cele dobroczynne powinna być niższa o koszty przelewu pobierane przez bank. W poprzednim stanie prawnym, gdy to podatnicy sami przekazywali 1 proc. podatku na cele charytatywne, to oni ponosili dodatkowe koszty przelewu - wyjaśnia Maciej Hadas.

Dodaje, że konta urzędów skarbowych są obsługiwane przez NBP, gdyż do niego należy prowadzenie bankowej obsługi budżetu państwa. Na razie nie pobiera on opłat od przelewów, realizowanych przez urzędy skarbowe. Gdyby jednak sytuacja się zmieniła, pomniejszenie przekazywanej kwoty o koszty przelewu byłoby uzasadnione.

Joanna Kanicka, partner w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, uważa, że wygląda na to, że przepis ten jest pozbawiony sensu, chociaż urzędy skarbowe mogłyby na mocy tego przepisu potrącać z wypłacanych na rzecz organizacji pożytku publicznego pobranych przez bank prowizje. W efekcie mogłoby się okazać, że na konto organizacji nie wypłynęłaby deklarowana kwota.

Przepis na wszelki wypadek

- Przepis ten zabezpiecza interesy urzędów skarbowych. Natomiast faktem jest, że w tym roku NBP nie pobierze opłat od transakcji dokonywanych w ramach prowadzonych przez siebie rachunków. Minister finansów podpisał porozumienie z NBP w zakresie niepobierania prowizji z tytułu przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego wpłat - tłumaczy Joanna Kanicka.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...