Nowe zasady spadkowe mają zwiększyć pewność prawa

Nowe zasady spadkowe mają zwiększyć pewność prawa
Nowe zasady odnoszące się do spraw spadkowych w Unii Europejskiej mają zwiększyć pewność i przewidywalność prawa oraz uchronić spadkobierców przed trudnościami, jakie wiązały się z realizacją ich praw spadkowych za granicą - wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zmienione przepisy dotyczące spraw spadkowych o charakterze międzynarodowym w ramach UE zaczynają obowiązywać od 17 sierpnia 2015 r.. Pojawi się także nowy dokument: Europejskie Poświadczenie Spadkowe, będący potwierdzeniem, że osoba w nim wymieniona posiada określone w tym dokumencie prawa do spadku. Zmiany są efektem unijnego rozporządzenia z 2012 r. oraz wynikającej z niego nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i Prawa o notariacie.

Autopromocja

"Nowe przepisy dotyczą takich spraw spadkowych, w których występują jakieś elementy zagraniczne dotyczące różnych państw członkowskich UE. Przepisy te mają zwiększyć pewność prawa i przewidywalność rozstrzygnięć sądowych, uprościć procedury i ułatwić spadkobiercom realizację ich praw spadkowych we wszystkich państwach UE, które uczestniczą w rozporządzeniu" - powiedział sędzia Andrzej Ryng z departamentu legislacyjnego resortu sprawiedliwości.

Jak dodał, w praktyce dla spadkodawców i spadkobierców powinna zwiększyć się przewidywalność prawa. "Ponieważ do tej pory każde państwo miało swoje własne przepisy dotyczące jurysdykcji i prawa właściwego, często dochodziło do konfliktów jurysdykcyjnych. W jednym państwie było wszczynane postępowanie przez jednego spadkobiercę, z kolei inny spadkobierca wszczynał równoległe postępowanie w drugim państwie" - zaznaczył sędzia Ryng.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Sytuacja taka - jak dodał - prowadziła do konfliktów i trudności z wyegzekwowaniem orzeczeń zapadłych w różnych krajach w odniesieniu do jednego spadku. Mam więc nadzieję, że wynik wprowadzenia tego rozporządzenia będzie pozytywny dla spadkobierców - dodał.

"Niezależnie od tego, gdzie znajdują się poszczególne składniki majątku spadkowego, wszystkie sprawy dotyczące wszystkich tych składników będą scentralizowane tylko w jednym państwie. Co do zasady będzie to państwo, w którym zmarły miał miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci, czyli tam gdzie było centrum jego interesów życiowych" - wyjaśnił.

Dodał, że jeśli ocena danej sprawy doprowadzi do uznania, że tym centrum pozostała Polska, to dalej właściwe będą polskie sądy i polskie prawo. "Jeśli natomiast spadkodawca wrósł mocno w nowe państwo i przeniósł do niego centrum życia, to aby nie zrobić kłopotu swojej rodzinie w Polsce, powinien on wcześniej dokonać wyboru polskiego prawa jako stosującego się do wszystkich spraw związanych z dziedziczeniem po nim" - zaznaczył sędzia Ryng.

Wskazał, że wybór w testamencie polskiego prawa otworzy spadkobiercom drogę do tego, aby zawrzeć umowę, że to polskie sądy będą rozstrzygały sprawę. "W przypadku braku takiego wyboru i braku takiej umowy sprawą spadkową będzie zajmował się sąd w tym państwie, do którego spadkodawca się przeniósł" - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że przyjęte zmiany wynikają z ogólnej zasady wzajemnego zaufania w Unii. Oznacza to, że orzeczenie wydane w danym państwie nie może być ponownie badane merytorycznie w innym państwie. "Mogą być badane kwestie formalne, ale nie ma mowy, aby drugi sąd jeszcze raz oceniał, czy wyrok jest prawidłowy" - powiedział sędzia.

Rozporządzenie spadkowe wiąże 25 z 28 państw członkowskich UE - wyjątkami są Dania, Irlandia i Wielka Brytania. Nowe zasady będą dotyczyć spraw spadkowych po osobach zmarłych po 16 sierpnia. Wobec wcześniejszych spraw spadkowych będą miały zastosowanie dotychczasowe regulacje. (PAP) mja/ itm/

Ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw z 2015 r., poz. 539

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...