CBOS: 82 proc. Polaków za reformą podatków

Większość Polaków (82 proc.) opowiada się za reformą podatków - wynika z opublikowanych dzis badań CBOS. Dwie trzecie badanych (65 proc.) chce, by osoby bogatsze płaciły podatki wyższe niż dotychczas.

"Mimo, iż Polacy chcieliby reformy systemu podatkowego, ich oczekiwania rozmijają się z rozwiązaniami zapowiadanymi przez obecny rząd" - komentuje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Autopromocja


Rząd planuje obniżkę podatku PIT w 2009 roku. Zamiast trzech stawek - 19, 30 i 40 proc. wprowadzone mają być dwie - 18 i 32 proc. W przyszłości rząd chce też wprowadzić podatek liniowy (jedna stawka) z kwotą wolną i ulgą na dzieci.


Tymczasem 65 proc. Polaków uważa, że reforma powinna polegać na większym zróżnicowaniu obciążeń podatkowych, tak aby biedniejsi płacili mniej, a bogatsi więcej niż dotychczas. Tylko jedna trzecia ankietowanych (33 proc.) opowiada się za zmniejszeniem obciążeń dla wszystkich podatników. 2 proc. nie ma wyrobionego zdania.


Za zmniejszaniem podatków dla wszystkich obywateli opowiadają się głównie osoby z wykształceniem wyższym (56 proc.), przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (56 proc.) oraz właściciele firm (62 proc.).


Według CBOS, większość ankietowanych chce także, by wysokość podatków zależała od liczby osób pozostających na utrzymaniu rodziny, chodzi głównie o dzieci.


Prawie trzy czwarte badanych (72 proc.) sądzi, że podatki osób podobnie zarabiających powinny być różne, w zależności od liczby dzieci i innych utrzymywanych członków rodziny. 19 proc. uważa, że podatki nie powinny zależeć od liczby dzieci. 9 proc. nie ma zdania.


Jak wynika z badań, Polacy są też "generalnie przeciwni" wprowadzeniu podatku liniowego. Jednak część z nich mogłaby zaakceptować to rozwiązanie pod pewnymi warunkami.


38 proc. deklaruje, że poparłoby podatek liniowy przy jednoczesnym podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz utrzymaniu ulgi na dzieci. Jednak niemal tyle samo respondentów (40 proc.) sprzeciwia się temu rozwiązaniu. 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie.


Według CBOS, Polacy mają też podzielone opinie na temat tego, jakie podatki powinni płacić rolnicy. 43 proc. badanych uważa, że rolników należy objąć powszechnym systemem podatkowym. Niemal tyle samo osób (44 proc.) sądzi, że rolnicy powinni - tak jak dotychczas - płacić podatek gruntowy.


Badanie przeprowadzono 7-10 marca 2008 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1295 osób.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...