Loteria paragonowa przyciąga rzesze chętnych

Loteria paragonowa przyciąga rzesze chętnych / Fot. Fotolia
Tylko w miesiącu październiku Polacy zarejestrowali prawie 17 mln paragonów w loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Pierwsze nagrody w postaci samochodu Opla Astra oraz iPadów Air 2 już zostały rozdane.

Loteria paragonowa organizowana jest przez Ministerstwo Finansów od października. Jej celem jest zachęcanie Polaków do zabierania paragonów. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Finansów wynika, że połowa Polaków nie ma zdania, czy wydawanie bądź niewydanie paragonu w jakikolwiek sposób wpływa na uzyskiwane przez państwo środki z podatków, a 1/3 pozostałych uważa, że nie ma na to wpływu. Tylko 5 proc. respondentów twierdzi, że rezygnuje z zakupów w sytuacji, gdy podejrzewa, że sprzedawca nie odprowadza podatku od transakcji. Blisko 40 proc. osób twierdzi, że nie ma to dla nich znaczenia bądź prowadzenia tego rodzaju kontroli nie należy do nich.

Autopromocja

Narodowa Loteria Paragonowa - jak wziąć udział, jak zarejestrować paragon

Walka z szarą strefą

Tymczasem wielu przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas i co za tym idzie wydawania paragonów. Są również i tacy, którzy, mimo tego, że posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują obrotów za każdym razem, czyli ukrywają swoje dochody. Ministerstwo Finansów uznało za konieczne podejmowanie działań, które sprawiają, że wzrośnie liczba wydawanych i odbieranych paragonów, a co za tym idzie ograniczona zostanie szara strefa. Jednym z nich jest Loteria Paragonowa. Loteria polega na rejestrowaniu paragonów wystawionych na kwotę minimum 10 zł na specjalnie przygotowanej stronie: loteriaparagonowa.gov.pl.

Polecamy: Narodowa loteria paragonowa (PDF)

Do zarejestrowania zgłoszenia potrzebne są dane z paragonu (NIP sprzedawcy, data sprzedaży, numer wydruku, unikatowy numer kasy rejestrującej oraz kwota sprzedaży brutto) i dane kontaktowe posiadacza paragonu. Uczestnikami loterii mogą być jedynie osoby, które ukończyły 18 lat. Każdy może zarejestrować dowolną liczbę paragonów.

Premiowane branże

Loteria będzie trwała 12 miesięcy. Każdego miesiąca, spośród zgłoszonych paragonów, zostaną wybrani zwycięzcy. Do wygrania są samochód Opel Astra, IPady Air oraz laptopy Lenovo ThinkPad. Dodatkowo, co kwartał, będzie można powalczyć o nagrodę specjalną – samochód Opel Insignia. Udział w tym losowaniu biorą paragony z premiowanych branż. Obecnie, od października, jest to branża fryzjerska i pozostałe zabiegi kosmetyczne. W kolejnych kwartałach będą to: prywatna praktyka lekarska i dentystyczna, konserwacja i naprawa samochodów osobowych, sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych; restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów.

Nagrody wygrane w Narodowej Loterii Paragonowej bez podatku

Dziennie pół miliona rejestracji

Na losowanie nagrody specjalnej będzie trzeba poczekać do stycznia. 16 listopada miało natomiast miejsce pierwsze losowanie nagród z głównej puli. Pierwsi szczęśliwcy otrzymali Opla Astrę, IPady Air oraz tablety. W losowaniu wzięły udział paragony zarejestrowane w październiku, a tych było blisko 17 mln!, z czego 375 tys. to paragony z branży: fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Tylko ostatniego dnia października Polacy zarejestrowali ponad 2,3 mln paragonów. Jeśli wziąć zbiorcze dane, można z nich wywnioskować, że w minionym miesiącu Polacy rejestrowali średnio około 23 tys. paragonów na godzinę, dziennie – pół miliona.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
rozwiń więcej
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...