Ustawa abolicyjna wyrówna różnice

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Projekt ustawy, określany mianem abolicji, niezupełnie nią będzie. Ustawa ta ma na celu jedynie wyrównanie różnic wynikających z zastosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania.

ROZMOWA

Autopromocja

Jest już gotowy projekt ustawy, która wprowadzi abolicję podatkową. Podatnik będzie musiał złożyć wniosek o jej udzielenie, a urząd w decyzji określi wysokość albo umarzanej kwoty, albo zwrotu podatku. Czy decyzja urzędu ułatwi całą procedurę?

- Wydawanie decyzji ma na celu odciążenie podatnika w zakresie samodzielnego wyliczenia kwoty umorzenia lub zwrotu. Nawet gdyby nie wprowadzać obowiązku wydania decyzji, organ podatkowy musiałby zweryfikować wielkość podanej przez podatnika kwoty umorzenia lub zwrotu.

Dlaczego podatnik wraz z wnioskiem o przyznanie abolicji będzie musiał przedstawiać dokumenty potwierdzające zatrudnienie za granicą i zapłacenie tam podatku?

- Organ podatkowy ma zawsze prawo żądać przedłożenia dokumentów niezbędnych do sprawdzenia informacji zawartych w zeznaniu podatkowym. Regulacja zawarta w projekcie ustawy abolicyjnej nie poszerza więc kompetencji fiskusa.

Czy projekt może jeszcze się zmienić?

- Projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Nadesłane uwagi będą analizowane i Ministerstwo Finansów nie wyklucza wniesienia poprawek do projektu doskonalących go na dalszym etapie prac legislacyjnych.

Kto tak naprawdę z abolicji skorzysta?

- Omawianego projektu nie można określać mianem ustawy abolicyjnej, ma ona bowiem na celu jedynie wyrównanie różnic wynikających z zastosowania różnych metod unikania podwójnego opodatkowania. Z ustawy skorzystają osoby pracujące legalnie za granicą w krajach, z których uzyskane dochody podlegały (w latach 2002-2007) lub będą podlegać (od 2008 roku) rozliczeniu zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia.

Ile pieniędzy będzie można odzyskać?

- Nie można określić kwoty zwrotu. Jej wysokość będzie zależeć od okoliczności danej sprawy i będzie wyliczana indywidualnie w decyzji organu podatkowego. W przypadku gdy podatnik nie uzyskał w ogóle dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, a jedynie dochody zagraniczne, będzie to całość podatku zapłaconego w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą.

Ile ujawnień uzyskanych poza krajem dochodów spodziewa się resort finansów?

- Nie można przewidzieć dokładnej liczby. Dla przykładu: do końca 2006 r. w Wielkiej Brytanii przebywało 580 tys. Polaków, przy czym liczba ta obejmuje osoby, które wyjechały nie w celach zarobkowych, jak również osoby, które zmieniły rezydencję podatkową. Zatem trudno jest określić, jaka liczba osób skorzysta z tego rozwiązania.

Czy abolicja w zaproponowanym kształcie zachęci Polaków do powrotu z emigracji?

- Na pewno jest to likwidacja jednej z przeszkód w ich powrocie, tj. realnej groźby konieczności zapłaty zaległego podatku w Polsce. Trzeba jednak podkreślić, że na podejmowanie decyzji o migracji ma wpływ nie tylko wysokość obciążenia podatkowego, ale także sytuacja gospodarcza, poziom bezrobocia, kurs walut, przeszkody bądź ułatwienia administracyjne.


Rozmawiała Ewa Matyszewska

Elżbieta Chojna-Duch

wiceminister finansów odpowiedzialna za podatki

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...