Potrzebny efektywny system kontroli faktur VAT

Potrzebny efektywny system ewidencji i kontroli faktur / Fotolia
Wprowadzenie efektywnego systemu ewidencji i kontroli faktur VAT, opartego na oprogramowaniu, które „dostrzega” również relacje pomiędzy poszczególnymi e-dokumentami - to zdaniem pracodawców z BCC - jest jednym z podstawowych warunków skutecznej walki z szarą strefą.

Oszustwa, w tym wyłudzenia VAT bardzo często opierają się na braku możliwości skutecznego śledzenia zdarzeń gospodarczych jako łańcucha – sekwencji produkcji-dostaw (import/eksport)-sprzedaży. Coraz więcej krajów decyduje się na budowę centralnych systemów, umożliwiających operacyjną, elektroniczną synergię pomiędzy danymi firm oraz służb celnych i skarbowych. Rozwiązania, które można określić jako Centralną Bazę Faktur wprowadziły min. Czechy i Słowacja, kilka lat wcześniej prace nad ewidencją faktur VAT podjęła Portugalia, która już w 2008 roku wprowadziła tzw. jednolity plik kontrolny, a od 2013 roku zbiera wszystkie dane transakcyjne i podatkowe w standaryzowanych formatach. Dyrektywy Unii Europejskiej wskazują jasno, że elektroniczne dokumenty (w tym e-faktury) będą za kilka-kilkanaście lat standardem. W relacjach B2G (transakcje z podmiotami administracji publicznej) jeszcze wcześniej. Doświadczenia innych krajów pokazują, że takie „odgórne” regulacje zdecydowanie przyspieszają rozpowszechnienie się e-faktur w „zwykłym” obiegu (B2B).

Autopromocja

Nieterminowe spłacanie faktur przyczyną niewypłacalności firm

Elektronika jako narzędzie ograniczania ucieczek w szarą strefę ma kolosalną zaletę: przejście przedsiębiorstw na dokumenty elektroniczne nie tylko obniży koszty fakturowania i zmniejszy udział ludzkiego błędu w dokumentacji, ale również sprawi, że uciążliwe kontrole skarbowe (krzyżowe) przestaną przedsiębiorcom zabierać czas i środki, ponieważ fiskus będzie mógł precyzyjniej celować w nieuczciwych podatników.

Oczywiście definicji e-faktur i w ogóle e-dokumentów nie można ograniczać do plików w popularnych formatach. E-dokumenty trzeciej generacji (można je nazwać dokumentami 3.0) będą „inteligentne”, tzn. dane na nich zawarte będą automatycznie inkorporowane do systemu księgowego firmy, natychmiast wykazującego ewentualne sprzeczności pomiędzy poszczególnymi plikami obrazującymi etapy danego zdarzenia gospodarczego.

Zasady rozliczania faktur korygujących w 2016 r.

Centralne Ewidencje (Bazy) Faktur, mimo że określenia te mogą brzmieć nieco niepokojąco, kojarząc się ze wzmacnianiem siły fiskusa, w ogólnym rozrachunku ułatwią życie uczciwym przedsiębiorcom, wzmocnią ich konkurencyjność i ograniczą szarą strefę, zwłaszcza wokół podatku od towarów i usług.

Autor: Przemysław Płudowski, ekspert BCC ds. obiegu elektronicznych dokumentów w firmach i gospodarce

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...