VAT. Budownictwo mieszkaniowe

Rada Ministrów zajęła negatywne stanowisko wobec propozycji poselskiego projektu ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawartego w sprawozdaniu Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury. Zdaniem rządu regulacja ta nadal nie normuje wielu istotnych zagadnień.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, o poselskim projekcie ustawy o kompensacie wydatków mieszkaniowych inwestorom.

Autopromocja

Rada Ministrów nie odniosła się pozytywnie do propozycji poselskiego projektu ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawartego w sprawozdaniu. Sprawozdanie obydwu komisji zawiera m.in. wniosek o uchwalenie przez Sejm projektu ustawy o zwrocie osobom fizycznym wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Regulacja ta, według RM, w stosunku do pierwotnej wersji zmieniła się, ale nadal nie normuje wielu istotnych zagadnień. Do najistotniejszych kwestii, które pominięto w tej ustawie należy zaliczyć: brak przepisu wykluczającego uprawnienie do otrzymania zwrotu w odniesieniu do tych inwestorów, którzy w latach ubiegłych (lub na zasadach praw nabytych) korzystali z tzw. dużej ulgi budowlanej. Brak jest też zastrzeżenia umożliwiającego otrzymanie zwrotu jedynie w odniesieniu do wydatków ponoszonych na jedną, własną inwestycję mieszkaniową. Ustawa uprawnia do otrzymania zwrotu w odniesieniu do wszystkich, prowadzonych w ustawowym okresie, inwestycji mieszkaniowych. Jak podkreślono, budżet państwa wspierałby inwestorów ponoszących wydatki nie na własne cele mieszkaniowe, ale zarobkowe (przeznaczenie budowanego domu na wynajem) lub inwestycyjne (lokata kapitału).

Ustawa nie zawiera również przepisu normującego limit kwoty zwrotu. Zwrot ten ogranicza się jedynie do 68,18 proc. kwoty VAT, wynikającej z faktur dokumentujących wydatki mieszkaniowe. Ustawa nie zapobiega także sytuacji, w której inwestor z tytułu tych samych wydatków otrzyma podwójną preferencję w postaci zwrotu oraz ulgi mieszkaniowej w ramach praw nabytych do końca 2004 r., jak i ulgi remontowo-modernizacyjnej, funkcjonującej na zasadzie praw nabytych do końca 2005 r.

Dodatkowo sprawozdanie komisji nie obejmuje zdaniem rządu uzasadnienia projektowanych regulacji. Rząd nie mógł się więc odnieść do jej skutków finansowych. Nie wiadomo także, jaki będzie ubytek dochodów budżetowych.

Ewa Matyszewska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...