Należne fiskusowi kwoty z zagranicy trzeba będzie płacić wcześniej

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Podatnik, który będzie chciał zapłacić podatek z konta zagranicznego, będzie musiał zrobić to odpowiednio wcześniej. Gdy pieniądze nie wpłyną na konto fiskusa w ciągu pięciu dni, powstanie zaległość.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przewiduje, że przy płaceniu podatku z konta zagranicznego datą zapłaty będzie data obciążenia rachunku podatnika, gdy pieniądze zostaną uznane na rachunku fiskusa w ciągu pięciu dni roboczych. Co to będzie oznaczać dla podatników?

- Doprowadzi to do powstania zaległości podatkowej w sytuacji, w której banki nie przekażą należności w ciągu pięciu dni roboczych do organu podatkowego, na co podatnik z reguły nie ma już wpływu - odpowiada Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Dodaje, że ważna jest tutaj weryfikacja przez podatnika terminu, w którym podatek faktycznie wpłynął na rachunek bankowy organu. W przypadku braku takiej weryfikacji podatnik może nie być świadomy istnienia zaległości i konieczności zapłaty dodatkowej kwoty odsetek i należności, bo to, co zapłacił, urząd zaliczy proporcjonalnie na zobowiązanie i narosłe odsetki.

Podatnik bez własnej winy może zostać zaliczony do grupy podatników zalegających z wpłatami podatku. Co więcej - odsetki od części podatku niepokrytej pierwotną wpłatą mogą dalej rosnąć. Zapewne nie będą to ogromne kwoty, ale sam brak zaległości jest dla podatnika często bardzo istotny.

- Z punktu widzenia podatnika proponowane rozwiązanie nie jest szczęśliwe. Po raz kolejny ryzyko zostało przerzucone na podatnika - podkreśla Tomasz Rolewicz.

Dług bez winy podatnika

Ewa Bujalska, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej White&Case, również podkreśla, że jeżeli nowy przepis o terminie zapłaty podatku wejdzie w życie, w przypadku przelewów z zagranicy może dojść do powstania zaległości podatkowej bez winy podatnika. Stanie się tak, gdy kwota podatku nie zostanie uznana na rachunku organu podatkowego w terminie pięciu dni od daty obciążenia rachunku podatnika. W związku z tym, sam fakt dotrzymania terminu płatności nie daje podatnikowi żadnej gwarancji, że jego zobowiązanie podatkowe wygaśnie.

- Aby tego uniknąć, należałoby postulować zmianę, że w każdym przypadku datą płatności podatku jest dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika, zachowując analogiczną zasadę co przy płatnościach podatku w krajowym obrocie bezgotówkowym - proponuje Ewa Bujalska.

Zmiana ma swoje plusy

Wszelkie inicjatywy ustawodawcy, które mają na celu ułatwienie wywiązywania się z obowiązków nałożonych przepisami prawa podatkowego, należy pochwalić. Takiego zdania jest Michał Zdyb, ekspert podatkowy, który zauważa, że tak jest również w przypadku proponowanej zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej. Również obecnie zapłata podatku z zagranicznego konta jest możliwa. Dzieje się tak, przykładowo, gdy osoba polskiego pochodzenia od lat mieszkająca za granicą zostaje podatnikiem podatku od spadków i darowizn w Polsce.

- W takich sytuacjach często zapłata podatku wynikającego z decyzji organu podatkowego następuje ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym podatnika prowadzonym przez zagraniczny bank - tłumaczy Michał Zdyb.

Wskazuje też, że rozsądne wydaje się wprowadzenie wyraźnej przesłanki, zgodnie z którą datą dokonania zapłaty podatku z zagranicznego konta skutkującą wygaśnięciem zobowiązania podatkowego będzie data obciążenia rachunku podatnika pod warunkiem jednak, że środki pieniężne zostaną uznane na rachunku urzędu skarbowego w ciągu pięciu dni roboczych.

- Proponowana zmiana może się okazać korzystna np. w sytuacji, gdy przed datą zapłaty podatku polski podatnik posiadający konto za granicą i przebywający w tym czasie poza Polską będzie chciał terminowo uregulować należny podatek, a nie będzie mógł skorzystać z rachunku bankowego prowadzonego przez polski bank - podsumowuje Michał Zdyb.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...