Sprawozdanie stanie się dowodem dla fiskusa

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
W sprawozdaniu finansowym za 2008 rok trzeba ujawnić transakcje przeprowadzone na nierynkowych zasadach. Przepisy podatkowe nakazują opodatkowanie wszystkich operacji według cen rynkowych. Złożone sprawozdanie finansowe może przyspieszyć wszczęcie kontroli przez właściwy urząd skarbowy.

Publikacja w sprawozdaniu finansowym danych o transakcjach przeprowadzonych na nierynkowych warunkach może sprowadzić na spółkę kontrolę z urzędu skarbowego lub urzędu kontroli skarbowej. Ujawnianie w informacji dodatkowej do sprawozdania tego typu transakcji przeprowadzonych ze stronami powiązanymi wymagają przepisy znowelizowanej 18 marca 2008 r. ustawy o rachunkowości. Mają one zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdania za 2008 rok. Za strony powiązane są uważane nie tylko jednostki powiązane, ale też członkowie zarządu oraz ich rodziny.

Autopromocja

Szacowanie dochodu

Renata Iwińska, doradca podatkowy, wiceprezes zarządu Spółki Doradztwa Podatkowego Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy, podkreśla, że zgodnie z przepisami ustawy o CIT prowadzenie transakcji z podmiotami powiązanymi na warunkach nierynkowych jest zasadniczo niedopuszczalne. Wymóg stosowania warunków rynkowych wynika wprost z art. 11 ust. 1 tej ustawy.

Jednocześnie przepis ten daje organom podatkowym prawo oszacowania dochodu podlegającego opodatkowaniu (a więc ustalenia ceny transakcji na poziomie rynkowym). Może się tak stać, jeżeli w wyniku zawartej na warunkach nierynkowych transakcji z kontrahentem powiązanym podatnik zaniżył dochód do opodatkowania (poprzez stosowanie zaniżonych cen sprzedaży lub wykazując zawyżone koszty zakupu).

- Różnica pomiędzy nowo oszacowaną przez organy podatkowe wyższą ceną sprzedaży a ceną pierwotnie ustaloną w transakcji z kontrahentem powiązanym będzie stanowiła dodatkowy dochód do opodatkowania - twierdzi nasza rozmówczyni.

Podobnie dochód taki stanowić będzie różnica pomiędzy pierwotną ceną zapłaconą za towar lub usługę a nowo oszacowaną przez organ podatkowy niższą ceną zakupu.

Ekspert podkreśla również, że przysługująca organom podatkowym na podstawie art. 11 ustawy o CIT kompetencja do szacunkowego ustalania dochodów stanowi odstępstwo od ogólnych zasad dotyczących ustalania podstawy opodatkowania. W konsekwencji oznacza to, że organy podatkowe muszą wykazać, że w wyniku istniejących powiązań między kontrahentami doszło do ustalenia nierynkowych warunków transakcji.

- Należy się spodziewać, że wykazanie w sprawozdaniu finansowym informacji o transakcjach z podmiotami powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe ułatwi organom podatkowym wykorzystanie swych kompetencji do ustalania dochodu podatnika w drodze oszacowania - wyjaśnia Renata Iwińska.

- Organy podatkowe nie będą już musiały udowadniać, że dana transakcja przeprowadzona została na warunkach odbiegających od warunków rynkowych gdyż to sam podatnik - w swoim sprawozdaniu finansowym potwierdzi ten fakt.

Dokumentacja podatkowa

Michał Kołosowski, biegły rewident, członek zarządu Europejskiego Centrum Audytu, przyznaje, że przepis wymagający ujawniania transakcji na warunkach innych niż rynkowe, mający na celu zwiększenie wiarygodności jednostek oraz ich transparentności, w praktyce może okazać się przepisem nieużywanym. Spółki są bowiem zobowiązane do identyfikowania takich transakcji zgodnie z art. 9a ustawy o CIT.

- W stosunku do istotnych transakcji z takimi podmiotami spółki są zobowiązane sporządzać dokumentację podatkową dotyczącą użytych cen, tak aby udowodnić ich rynkowość i nie narazić się na szacowanie dochodu ze strony organów podatkowych - twierdzi nasz rozmówca.

 

Wymogi standardu

Ujawniając fakt zawarcia transakcji na warunkach nierynkowych, spółka może sama sprowokować kontrolę ze strony organów podatkowych, które przecież mają również dostęp do sprawozdań finansowych jednostek. W takim kontekście zasadne jest pytanie, czemu taki przepis pojawił się w znowelizowanej ustawie o rachunkowości? Według Michała Kołosowskiego, może to wynikać z błędnego zrozumienia intencji Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 24 (MSR 24), którego celem było zwrócenie uwagi na możliwość wpływu transakcji z jednostkami powiązanymi na sytuację finansową bądź zysk lub stratę jednostki.

Ewa Sobińska, biegły rewident, prezes zarządu ABES Audyt, dodaje, że MSR 24, nakłada wymóg ujawnienia między innymi istoty związku z podmiotem powiązanym i informacji dotyczących transakcji między tymi podmiotami niezbędnych do zrozumienia ich wpływu na sprawozdanie finansowe jednostki. Nie wypowiada się na temat ustalania cen i wyjaśnia we wprowadzeniu, że jednostka może przedstawić je jako równorzędne z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych tylko wtedy, gdy warunki te mogą zostać potwierdzone. Jak widać, przepis ustawy jest odwrotnością tego, czego wymaga MSR 24.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowy zakres ujawnianych informacji

SZACOWANIE PRZEZ ORGAN PODATKOWY

Dochody podmiotów powiązanych, które stosują ceny nierynkowe, organ podatkowy określa w drodze oszacowania, stosując następujące metody: porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odprzedaży, rozsądnej marży (koszt plus). Jeżeli nie jest możliwe zastosowanie tych metod, stosuje się metody zysku transakcyjnego.

3 miesiące od dnia bilansowego to czas na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego

Agnieszka pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...