Emerytury kapitałowe z podatkiem

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Emerytury kapitałowe wypłacane z OFE będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na takich samych zasadach jak zwykłe emerytury i renty.

Katalog opodatkowanych przychodów zostanie rozszerzony o emerytury kapitałowe. Tę zmianę wprowadza do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych listopadowa ustawa o emeryturach kapitałowych. Reguluje ona zasady nabywania oraz wypłaty emerytur kapitałowych ze środków gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. W konsekwencji w ustawie o PIT pojawią się zmiany dotyczące definicji emerytury (art. 12 ust. 7) oraz katalogu dochodów (przychodów) opodatkowanych 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym określonym w art. 30a.

Autopromocja

Zgodnie z ustawą o PIT emerytura jest zaliczana do źródła przychodów obok m.in. stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, pracy nakładczej oraz renty. Ustawa definiuje także pojęcie emerytury i renty. Na gruncie obowiązujących przepisów przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami. Jednakże dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków do rent rodzinnych dla sierot zupełnych nie dolicza się do świadczeń emerytalnych i rentowych podlegających opodatkowaniu.

Definicja ta zostanie uzupełniona i rozszerzona wraz z wejściem w życie ustawy o emeryturach kapitałowych. Zgodnie ze znowelizowanym art. 12 ust. 7 ustawy o PIT przez emeryturę lub rentę będzie rozumiana łączna kwota świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami. Tak jak dotychczas wyłączeniu będą podlegały dodatki rodzinne i pielęgnacyjne oraz dodatki dla sierot zupełnych do rent rodzinnych. Oznacza to, że emerytury kapitałowe zostaną włączone do katalogu przychodów podlegających opodatkowaniu PIT. Będą one zatem opodatkowane na takich samych zasadach jak zwykłe emerytury i renty, tj. według progresywnej skali podatkowej.

Zgodnie z kolejną zmianą, wprowadzaną do art. 30a ustawy o PIT, zryczałtowany 19-proc. podatek będzie pobierany również od kwot wypłaty gwarantowanej po śmierci uprawnionego do dożywotniej emerytury kapitałowej.

Kiedy fundusz dożywotnich emerytur kapitałowych otrzyma składkę, emeryt będzie miał możliwość wskazania imiennie jednej lub kilku osób fizycznych jako osób uposażonych, na rzecz których ma nastąpić po jego śmierci wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego, tzw. wypłata gwarantowana. Osoba uposażona, zgodnie z dyspozycją emeryta, będzie nabywała prawo do całości albo części wypłaty gwarantowanej, jeżeli śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od dnia przekazania składki do funduszu dożywotnich emerytur kapitałowych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 34 ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. nr 228, poz. 1507).

• Art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 7, art. 30a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...