Doradcy podatkowi. Wkrótce pierwsze skreślenia z list

Zbliża się termin kończący ośmioletni okres przekształcania wpisów warunkowych we wpisy ostateczne na liście doradców podatkowych. Krajowa Rada Doradców Podatkowych zapowiada pierwsze skreślenia z listy doradców.

Na liście doradców podatkowych jest około 10 200 osób, z czego 7500 płaci składki członkowskie – poinformował Brunon Szulc, przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Część doradców podatkowych ma jednak tzw. wpis warunkowy. Zostanie on przekształcony we wpis ostateczny po spełnieniu określonych warunków.

Autopromocja

Dotychczas zostało rozpatrzonych pozytywnie około 3,5 tysiąca złożonych wniosków. Trudno jednak jest ustalić, ile osób zostało wpisanych na listę, bo np. członkowie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego, profesorowie i osoby z tytułem doktora habilitowanego, którzy zawodowo zajmują się podatkami, są automatycznie wpisywani na listę. – Oceniamy, że około 2 tysiące osób mogłoby teoretycznie złożyć jeszcze wniosek o przekształcenie – poinformował Brunon Szulc. Podkreślił on, że pierwsze decyzje były wydawane przez ministra finansów w lipcu 1997 r., czyli 8 lat temu. Dla tych osób termin przekształcenia wpisu mija w lipcu br.

Trzeba zwrócić uwagę, że wspomniany ośmioletni okres jest liczony od dnia doręczenia doradcy decyzji o dokonaniu wpisu warunkowego na listę doradców podatkowych przez ministra finansów, a nie jej wydania.

Przekształcenie wpisu warunkowego może nastąpić na wniosek samego zainteresowanego. Nie wystarczy jednak sam wniosek. Składając wniosek o przekształcenie wpisu, doradca musi spełnić podstawowy warunek wynikający z art. 86 ustawy o doradcach podatkowych, mianowicie udowodnić 8-letni okres wykonywania zawodu. Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę na to, aby doradcy sprawdzili dokładnie, czy spełniają określone w przepisach kryteria. – Były takie kliniczne wręcz przypadki, kiedy doradca złożył wniosek trochę za wcześnie, np. brakowało mu miesiąca do 8 lat, i wpis nie został przekształcony. Liczy się data złożenia wniosku, więc gdyby doradca ten złożył wniosek miesiąc później, uzyskałby przekształcenie wpisu – poinformował Brunon Szulc. Taki doradca może oczywiście złożyć wniosek jeszcze raz, ale wiąże się to z kolejnymi kosztami. Opłata administracyjna za rozpatrzenie wniosku ustalona została przez I Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych i wynosi 600 zł. Jest to opłata na poziomie opłaty za egzamin na doradcę.

Osoby, które nie zdadzą egzaminu w ciągu 8 lat, i te, które nie złożą wniosku o przekształcenie wpisu warunkowego, będą skreślane z listy doradców podatkowych – poinformował Brunon Szulc. Podkreślił on, że te warunki nie są wymyślone przez korporacje doradców podatkowych, ale wynikają z ustawy o doradztwie podatkowym, uchwalonej przez Sejm. Wkrótce nastąpią więc pierwsze skreślenia z listy. KRDP podkreśla, że korporacja doradców podatkowych jest otwarta dla wszystkich, którzy spełnią warunki.

Wiesława Moczydłowska
Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...