Czy wydanie bonu towarowego w ramach sprzedaży premiowej podlega opodatkowaniu

Dokonywałam zakupów w hurtowni M. i byłam nagradzana w ramach sprzedaży premiowej, w zależności od wysokości zakupów w danym miesiącu w rozbiciu na artykuły spożywcze i przemysłowe, premią w postaci bonu towarowego. Czy podlega opodatkowaniu otrzymanie nagrody w postaci bonu towarowego wydanego w ramach sprzedaży premiowej?
Pismo z 21 marca 2005 r. nr PP-443/3/JZ/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Otrzymana od dostawcy towaru premia (bon towarowy), uzależniona od wartości zakupionego towaru, jest premią za świadczone usługi, a usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podatku 22%.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że otrzymanie bonu towarowego w sprzedaży premiowej podlega opodatkowaniu. W opisanym stanie faktycznym dochodzi do świadczenia usługi (osiągnięcie określonej wartości zakupów) w zamian za dostawę towarów. W związku z tym otrzymujący bon powinien wystawić fakturę, dokumentującą wykonaną przez siebie usługę, ze stawką 22 proc.
Należy jednak zaznaczyć, że w interpretacjach organów podatkowych pojawiają się również stanowiska, zgodnie z którymi w przypadku udzielenia premii towarowej niezwiązanej z konkretnymi dostawami nie dochodzi do świadczenia usługi.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
WAŻNE!
Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
W przypadku „bonusów warunkowych” należy zauważyć, że między stronami transakcji istnieje umowa regulująca wzajemną współpracę, na podstawie której M. jest zobowiązana do ich wypłaty.
Premia nie ma charakteru dobrowolnego, lecz uzależniona jest od określonego zachowania kontrahentów M. – osiągnięcia przez nich odpowiednio dużego poziomu obrotów, zatem nasuwa się wniosek, iż między stronami zaistniała relacja zobowiązaniowa, którą można uznać za świadczenie usługi za wynagrodzeniem.
Premia w tym przypadku jest formą wynagrodzenia za wykonane czynności, tj. stałą współpracę, realizowanie obrotu o określonej wielkości.
Analiza przedłożonych dokumentów pozwala wnioskować, iż celem umowy jest dodatkowe przyznanie klientowi pewnej kwoty pieniężnej (w formie bonu towarowego) z tytułu zakupu określonej ilości produktów. Zatem jest to forma wynagrodzenia za czynności wykonywane przez kontrahenta, tj. za stałą współpracę, realizowanie zakupu o określonej wielkości. Bonus – premia (bon towarowy) – nie powoduje zmniejszenia ceny jednostkowej towaru, jednak efektywnie powoduje zmniejszenie ostatecznej kwoty do zapłaty. Mimo że ekonomiczny wymiar bonusu (premii) i rabatu jest taki sam, fakt jej przyznania jest uzależniony od spełnienia dodatkowych warunków. Zatem przyznane bonusy – premie warunkowe – będą stanowiły odrębny przedmiot opodatkowania i nie będą pomniejszać podstawy opodatkowania z tytułu nabycia towarów. Uzyskanie premii jest bezpośrednio związane z wzajemnym świadczeniem ze strony kontrahenta, dlatego czynność tę należy uznać za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Czynność ta winna zostać udokumentowana przez podatnika – w tym wypadku świadczącego usługę, zgodnie z art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, tj. fakturą VAT.
Reasumując, otrzymana przez Panią premia (bon towarowy) od dostawcy towaru, uzależniona od wartości zakupionego towaru, jest premią za świadczone usługi, a usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podatku 22%.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP/443/89/04


Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...