Fundusz Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych - projekt ustawy

Fundusz Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych - projekt ustawy
Rząd zajmie się projektem ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Fundusz ma zabezpieczać rolników od ryzyka rynkowego - jego utworzenie pozwoli na wypłacanie rolnikom rekompensat w przypadku znacznego obniżenia dochodów lub gdy nie mogą uzyskać zapłaty za towar.

Projekt przygotowało ministerstwo rolnictwa, które uważa, że utworzenie takiego specjalnego funduszu ma zabezpieczać rolników od ryzyka rynkowego.

Autopromocja

Ze środków funduszu mają być wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku obniżenia dochodów (więcej niż o 30 proc. w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat) w gospodarstwie rolnym, rybackim lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Powodem obniżenia dochodów mogą być klęski żywiołowe (powódź, susza, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki) lub wprowadzenie ograniczeń związanych np. z wystąpieniem chorób zakaźnych zwierząt czy roślin. Takie straty wskutek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) ponieśli w ubiegłym roku hodowcy świń. Według resortu rolnictwa rolnicy z tego powodu powinni otrzymać rekompensaty, gdyż straty zostały spowodowane przez czynnik niezależny od producenta rolnego.

Kolejnym powodem obniżenia dochodów może być spadek cen produktów rolnych, wystąpienie ograniczeń w handlu międzynarodowym (np. rosyjskie embargo) lub też sytuacja, gdy rolnik nie otrzyma zapłaty od firmy skupującej, ubojni czy od zakładu przetwórczego za sprzedane produkty.

Czy przepisy podatkowe dla rolników wymagają zmian?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, spadek dochodów jest bardzo często związany ze spadkiem cen produktów rolnych. Dochody polskich rolników zależą od zmiennych cen skupu. Producent rolny nie decyduje o poziomie cen, a ceny skupu nie wynikają z kosztów produkcji, lecz są cenami równowagi rynkowej. Charakterystyczne dla rynku rolnego są nie tylko zmienność i wahania cen, ale także zmienność podaży i popytu, które mogą m.in. występować z powodów koniunkturalnych.

Na finansową pomoc będą mogli liczyć rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za swoje produkty z powodu trudności finansowych odbiorców i ich niewypłacalności np. gdy sąd stwierdzi upadłość danej firmy i okaże się, że odzyskanie należności nie jest możliwe w wyniku postępowania upadłościowego. Zatem, jak stwierdza ministerstwo rolnictwa, jest potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych umożliwiających rolnikowi uzyskanie rekompensaty do 70 proc. utraconych dochodów, tak by mógł dalej prowadzić produkcję rolną.

Składka zdrowotna dla rolników 2015/2016

Dochód rolnika liczony będzie na podstawie prowadzonej przez rolników ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie rolnym lub pełnej rachunkowości. Rekompensata będzie przysługiwała wtedy, gdy rolnik udokumentuje zbycie produktów rolnych fakturą lub rachunkiem.

Fundusz zostanie utworzony z wpłat w wysokości 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych przez podmioty skupujące w celu ich przetworzenia lub odsprzedaży, przedsiębiorców prowadzących ubój oraz firmy przetwórcze. Dochodami Funduszu będą też m.in. odsetki bankowe od środków gromadzonych na rachunku funduszu, zapisy i darowizny.

Dowody księgowe dokumentujące zakup od rolników ryczałtowych

Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Agencję Rynku Rolnego (ARR); środki zgromadzone na rachunku nie będą środkami publicznymi w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Do dysponowania nimi zostanie upoważniony prezes ARR na podstawie uchwał komisji zarządzającej. Podobnie funkcjonują fundusze promocji, które także nadzoruje szef ARR. (PAP)

awy/ ura/


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...