Czy przedsiębiorca może mieć status bezrobotnego?

Już od 1 lutego 2011 r. osoba fizyczna wpisana do ewidencji działalności gospodarczej może uzyskać status bezrobotnego. Na podstawie jakich przepisów prawnych i pod jakimi warunkami? O tym dowiedzą się Państwo z niniejszej publikacji.

 

Autopromocja

Wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw(Dz. U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1725), która 1 lutego 2011 r. weszła w życie.

Nowelizacja doprecyzowała pojęcie „bezrobotnego”, które dotychczas budziło istotne wątpliwości interpretacyjne, zgłaszane w szczególności przez powiatowe urzędy pracy. Zgodnie z nowelizacją, bezrobotnym może być również osoba wpisana do ewidencji działalności gospodarczej, która po złożeniu wniosku o wpis zgłosiła wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, albo nie upłynął jeszcze okres do dnia podjęcia działalności gospodarczej, który został wskazany przez tą osobę we wniosku o wpis.

Nowelizacja w sposób szczegółowy określiła również jedną ze wskazanych w art. 33 przesłanek pozbawienia osoby statusu bezrobotnego, tj. niestawiennictwo w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie oraz niepowiadomienie urzędu w okresie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa (np. choroba). Należy wskazać, że o pozbawieniu statusu bezrobotnego decyduje starosta, a zgodnie z nowelizacją osoba zarejestrowana traci status bezrobotnego na okres 120, 180 lub 270 dni, w zależności od liczby niestawiennictw (odpowiednio 1, 2, 3 i więcej). Dotychczas, pozbawienie statusu bezrobotnego następowało każdorazowo na okres 3 miesięcy od dnia jego niestawienia się w powiatowym urzędzie pracy.

Nowelizacja określiła także sytuacje, w których starosta nie może pozbawić osoby zarejestrowanej statusu bezrobotnego. Dotyczy to w szczególności kobiety w ciąży oraz bezrobotnego, który został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako założyciel spółdzielni socjalnej po dniu zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy, w związku z uwzględnieniem przez starostę jego wniosku o przyznanie środków na założenie spółdzielni socjalnej, do dnia następnego po dniu otrzymania tych środków.

Kolejną zmianą wprowadzoną nowelizacją jest określenie przypadków, w których obowiązkowe jest przygotowanie indywidualnego planu działania dla bezrobotnego, w celu doprowadzenia go do podjęcia zatrudnienia. Przygotowanie tego planu przez urząd pracy jest obowiązkowe m.in. dla bezrobotnego do 25 roku życia, bezrobotnego powyżej 50 roku życia, oraz bezrobotnego bez kwalifikacji zawodowych, o ile pozostają oni nieprzerwanie w rejestrze bezrobotnych przez okres co najmniej 180 dni od dnia rejestracji, a indywidualny plan działania nie został przygotowany dla nich wcześniej.

Podsumowując, wprowadzone nowelizacją zmiany, szczególnie dotyczące możliwości uzyskania statusu bezrobotnego przez osoby wpisane do ewidencji działalności gospodarczej, które zawiesiły działalność gospodarczą, należy ocenić pozytywnie. Dotychczas tacy przedsiębiorcy nie mogli być bezrobotnymi, przez co nie byli ubezpieczeni. Tracili na tym, przede wszystkim ci, którzy ze względów finansowych musieli przestać na jakiś czas wykonywać działalność i nie stać ich było np. na prywatną opiekę zdrowotną.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...