Biuro czy zdalnie? Zbiór korzyści związanych z biurem

praca biurowa zdalna
Ostatnie 2 lata dały pracodawcom okazję, aby sprawdzić funkcjonowanie organizacji w różnych modelach pracy – zdalnej, biurowej, ale także hybrydowej. Z kolei dla wielu pracowników były szansą, aby porównać różne tryby pracy i przekonać się jakie są ich zalety i wady, dla pracowników bardzo istotną rolę zaczęły pełnić także eventy integracyjne i wspólne posiłki jako element tworzący środowisko pracy w biurze.

Biuro czy zdalnie?

Firmy, których pracownicy świadczą pracę przede wszystkim stacjonarnie, coraz chętniej prezentują efekty zmian przestrzeni biurowych zrealizowanych z myślą o lepszej pracy zespołowej, integracji i wyższym komforcie. Pracodawcy chwalą się kandydatom w opisach ofert rekrutacyjnych możliwością pracy w nowoczesnych i zgodnych z trendami biurach, a obecnym pracownikom organizują różne formy spotkań sprzyjających budowaniu relacji w biurowej przestrzeni.

Autopromocja

W 2021 roku firma Dailyfruits zrealizowała badanie „Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy?”. Co drugi zapytany podkreślił wówczas wagę aspektu społecznego związanego z pracą w biurze. Z perspektywy czasu po prawie 2 latach funkcjonowania w pandemii okazało się, że biuro mimo wielu wad, wśród których pracownicy najczęściej wymieniali uciążliwe dojazdy czy poczucie ciągłej kontroli przez szefa pracującego z nami w jednym miejscu, pełni niezwykle istotną funkcję społeczną. Ponad połowa ankietowanych uznała, że przyjazne środowisko pracy w największym stopniu budują ludzie, z którymi przebywamy i pracujemy w jednej przestrzeni. Na drugim miejscu respondenci wskazali na integracyjne eventy i wspólne posiłki w biurze. Z kolei 35% ankietowanych zwróciło uwagę na komfortową przestrzeń.

Znaczenie kawy w biurze

Coraz więcej pracodawców decyduje się obecnie na zmiany w przestrzeni własnych biur, aby przyciągnąć z powrotem do nich pracowników. Postpandemiczne, ale zaaranżowane na nowo przestrzenie biurowe mają szansę sprzyjać budowaniu relacji i lepszych warunków pracy, pozytywnie wpływając na dobrostan pracowników. Kolejnym trendem, który coraz mocniej jest zauważalny, to także ukierunkowanie się na wykorzystanie przestrzeni dedykowanej pracy do pełnienia funkcji integracyjnych. Widoczna jest także mocno zmiana charakteru samej integracji. Aktualnie coraz więcej działań integracyjnych dotyczy profilaktyki zdrowotnej, powiązanej na przykład ze zdrowym żywieniem, budowaniem odporności i promowaniem aktywności fizycznej. Event sokowy dla pracowników czy wspólne śniadania zespołu danego działu czy większej grupy pracowników, to chętnie realizowane obecnie pomysły na wydarzenia integracyjne w organizacjach.

Biurowe rytuały mają duże znaczenie dla pracowników

Przyjazna atmosfera okazała się głównym motywatorem w powrotach do pracy w biurze, jak wynikało z odpowiedzi 40% respondentów badania. Rytuały, które ją głównie tworzą według zapytanych pracowników to: możliwość spotkań przy kawie i wspólne posiłki. Pracownicy zaczęli także doceniać pracę w biurze za dostęp do sprzętu i ergonomiczne miejsce oraz benefity biurowe, z których chętnie korzystali w ubiegłych latach, jak na przykład owoce oferowane przez pracodawcę.

Pracodawcy, którym nadal zależy na przyciągnięciu z powrotem do biur swoich pracowników i zainteresowaniu pracą u siebie nowych kandydatów, powinni zwrócić większą uwagę na oferowane przestrzenie do pracy oraz ich zgodność z obecnymi oczekiwaniami i trendami. Powinny one dawać nie tylko szansę do efektywnej realizacji zadań służbowych, ale także zachęcać do spędzania w nich czasu i pielęgnowania biurowych rytuałów. Zmiany w organizacji pracy wdrażane pod wpływem pandemii i jej postrzegania zarówno z perspektywy pracodawców i pracowników pokazały jak ważne są rytuały tworzone w miejscu pracy. Szczególnie istotną rolę pełnią te związane z posiłkami.

Coraz więcej pracodawców reaguje na potrzeby pracowników, związane ze społecznym aspektem pracy, ale także z chęcią zadbania o zdrowie, na co z pewnością wpłynęła pandemia. W tym celu firmy chętnie wykorzystują potencjał związany ze zdrowym odżywianiem. Na przykład rytuał przygotowywania i spożywania wspólnych posiłków ze zdrowych produktów, realizację firmowych śniadań czy eventów sokowych w biurze. Ostatni rok pokazał jak bardzo wzrosła świadomość pracodawców w obszarze zadbania o dobrostan pracowników. – komentuje Magdalena Kartasińska - Kwaśnik, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

W popandemicznej rzeczywistości przestrzenie biurowe mają spełniać dużo więcej funkcji. Jedną z nich, która zyskała na znaczeniu jest zgodność z trendem ukierunkowanym na dobrostan pracowników. Lepszy komfort pracy, dostępność w miejscu pracy zdrowej żywności, przestrzeń sprzyjająca integracji pracowników oraz nowe biurowe benefity – pracodawcy kuszą nas powrotem do biur na różne sposoby.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...