Składki ZUS przy umowie o dzieło

Składki ZUS przy umowie o dzieło
Przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne za osobę, z którą współpracuje na podstawie wielokrotnie zawieranej umowy o dzieło. Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w interpretacji indywidualnej z 7 marca 2017 r. Rząd zastanawia się aktualnie nad objęciem umów o dzieło składkami ZUS.

Umowa o dzieło a składki ZUS

ZUS po analizie sytuacji uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy, który twierdził, że nie musi odprowadzać składek ZUS za wykonawcę dzieła.

Autopromocja

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS o indywidualną interpretację podatkową. We wniosku opisał, że zamierza zawierać regularnie co miesiąc (przez kilka lat) umowy o dzieło z tą samą osobą fizyczną, czyli wykonawcą. W umowie wykonawca zobowiązuje się do dostarczenia określonej liczby fotografii. Kontrakt miałby być zawierany co miesiąc i obowiązywać od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca.

ZUS wskazał, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, w art. 6 i 6a określa zamknięty katalog osób, które podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, czyli posiadają tzw. tytuł do ubezpieczenia. Tymczasem ustawa nie wymienia umowy o dzieło, jako podstawy tytułu ubezpieczenia.

INFORAKADEMIA poleca: Kadry dla księgowych

Przede wszystkim należy wskazać, że dla takiej interpretacji nie ma znaczenia wielokrotność zawierania kontraktów z wykonawcami. Natomiast ważny jest fakt, że z tymi osobami przedsiębiorcę nie łączy umowa o pracę ani zlecenia. Gdyby tak było (wystąpił tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń), to wystąpiłby obowiązek zapłacenia składek ZUS także od umowy o dzieło. Wynika to jednoznacznie z brzmienia art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym osoba fizyczna podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu w sytuacji, gdy umowa o dzieło jest zawierana obok łączącego strony stosunku pracy.

ZUS zaznaczył, że w indywidualnej interpretacji podatkowej dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie dokonanej przez niego analizy przepisów. Zakład przyjmuje za prawdziwe twierdzenia wnioskodawcy i nie sprawdza zgodności ze stanem faktycznym przytoczonych przez przedsiębiorcę faktów. Przede wszystkim nie analizuje, czy zawarta między stronami umowa rzeczywiście stanowi umowę o dzieło. Jeżeli zatem przedsiębiorca we wniosku przedstawi nieprawdziwe informacje, o czym ZUS może się dowiedzieć za pomocą jego organów terenowych, np. w toku kontroli, to ryzyko z tego tytułu obciąża wnioskującego.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Czy umowy o dzieło zostaną objęte ubezpieczeniem społecznym?

Warto wspomnieć, że współpraca oparta na wielokrotnie zawieranych umowach o dzieło niepokoi rząd. Zdaniem niektórych przedstawicieli rządu, tego typu praktyki zmierzają do obejścia obowiązku zapłaty godzinowej stawki minimalnej obowiązującej między innymi przy umowie- zlecenie. Dlatego Minister Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów opowiada się za oskładkowaniem także umów o dzieło.

W podobnym tonie wypowiada się także Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i ubezpieczeń społecznych. Charakter umowy o dzieło, cechujący się nieokreślonym czasem wykonywania pracy, nie pozwala na zastosowanie stawki godzinowej. Dodatkowo, zdaniem krytyków, może stanowić dziurę w systemie ubezpieczeniowym. Przy umowie o pracę obciążenie podatkami i składkami w relacji do całkowitych kosztów pracy wynosi ok. 40 proc. Podczas, gdy w umowie o dzieło dla tej samej, przykładowej kwoty  2.000 tys. zł wynagrodzenia wynosi tylko 7 proc.

Przeciwko oskładkowaniu umów o dzieło protestować będą z pewnością środowiska naukowe i artystyczne. Przedstawiciele tych środowisk najczęściej i najchętniej związują się tego rodzaju umowami, ze względu na ich elastyczność i adekwatność do wykonywanej przez te osoby działalności.

Patrycja Szeląg

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...