REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS 2018 – jedna E-składka na jeden NRS

Subskrybuj nas na Youtube
Wszystkie składki ZUS jednym przelewem - E-składka ZUS i NRS od 1 stycznia 2018 roku; Składki ZUS 2018 – jedna E-składka na jeden NRS
Wszystkie składki ZUS jednym przelewem - E-składka ZUS i NRS od 1 stycznia 2018 roku; Składki ZUS 2018 – jedna E-składka na jeden NRS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacić wszystkie składki na ZUS jednym przelewem na swój jeden, nowy (!) numer rachunku składkowego (NRS). Już od 1 października 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listem poleconym informację o nowym numerze rachunku.

Wszystkie składki ZUS jednym przelewem - E-składka ZUS i NRS od 1 stycznia 2018 roku

Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, będziesz wysyłać tylko jeden przelew łącznie na:

REKLAMA

Autopromocja
  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jak opłacasz składki teraz

Obecnie wypełnianie przelewów jest skomplikowane i pracochłonne. Musisz podać ZUS wiele danych, które pomagają zaksięgować i rozliczyć wpłaty. Są to:

  • numer konta bankowego (wskazuje ubezpieczenie albo fundusz, którego dotyczy wpłata),
  • Twoje dane identyfikacyjne (NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię oraz nazwisko, numer i seria paszportu lub dowodu osobistego),
  • okres rozliczeniowy (miesiąc i rok),
  • numer decyzji/umowy/ tytułu wykonawczego.

Jak opłacisz składki od 1 stycznia 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2018 r. będziesz opłacać składki zwykłym przelewem, takim, jakim np. płacisz za prąd. Na przelewie wpiszesz tylko numer rachunku bankowego –Twój numer rachunku składkowego. Wpłatę ZUS od razu zaksięguje i rozliczy na Twoim koncie.

Każda Twoja wpłata zostanie podzielona proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Będzie to zrobione na podstawie składek z Twojej ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez Ciebie albo utworzonej przez ZUS, jeśli jesteś zwolniony z jej przekazywania). Podzielona wpłata zostanie rozliczona na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jak dostaniesz nowy numer rachunku składkowego (NRS)

Informację o Twoim numerze rachunku składkowego ZUS wyśle Ci listem poleconym. Wysyłka rozpoczęła się od 1 października 2017 r.

Jeśli do końca grudnia 2017 roku nie dostaniesz informacji o numerze Twojego rachunku albo jeśli zgubisz list, koniecznie skontaktuj się z ZUS. Numer rachunku otrzymasz w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).

Jeśli nie będziesz znać swojego numeru rachunku, nie opłacisz składek w 2018 roku. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 roku.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

e-Składka – pytania ubezpieczonych i odpowiedzi ZUS

Skąd mam się dowiedzieć, na jaki numer rachunku przelać składki?

Informację o Twoim numerze rachunku składkowego ZUS wyśle Ci listem poleconym. Otrzymasz go do końca 2017 roku. Listy do przedsiębiorców ZUS zaczyna wysyłać 1 października. W tym też terminie będziesz mógł ustalić swój numer w każdej placówce ZUS. Będziesz mógł także skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 022 560 16 00.

Co zrobić, jeśli nie otrzymam listu z numerem mojego rachunku składkowego?

Jeśli do końca 2017 r. nie dostaniesz z ZUS tej informacji lub jeśli ją zgubisz, skontaktuj się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00. Sprawdź, czy masz swój numer najpóźniej przed terminem płatności składki za grudzień 2017 r. Dotychczasowe numery zostaną zamknięte 31 grudnia 2017 r. i bez nowego numer nie opłacisz składek.

Jak mogę sprawdzić, czy mój numer rachunku składkowego jest poprawny?

Możesz sprawdzić swój numer w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00.

Twój rachunek powinien zawierać numer identyfikacyjny ZUS 60000002, a ostatnie 10 cyfr rachunku to Twój numer NIP.

W liście z ZUS jest numer rachunku, który nie zawiera mojego NIP albo NIP jest nieprawidłowy. Co mam zrobić?

W Twoim numerze rachunku składkowego ZUS umieści numer NIP, z którym zgłosiłeś się jako płatnik składek. Jeśli stwierdzisz, że NIP jest błędny, skontaktuj się z ZUS, który sprawdzi Twoje dane identyfikacyjne.

Serwis Kadry

Co trzeba wpisać w tytule przelewu?

Jedyne informacje, jakie od 1 stycznia 2018 r. musisz wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz Twój numer rachunku składkowego.

Do tej pory w bankowości internetowej były specjalne formatki przelewu do ZUS. Czy teraz mam robić zwykły przelew krajowy?

Tak. Od 1 stycznia do opłacenia składek będziesz korzystać ze zwykłego przelewu, takiego, jakim płacisz np. za gaz czy telefon.

Jeśli mam pracowników lub zleceniobiorców, to czy składki za nich mam wpłacać na ten sam numer rachunku jednym przelewem razem ze składkami za siebie?

Tak. Od 1 stycznia będziesz robić tylko jeden przelew. Nie ma znaczenia, czy zatrudniasz pracowników, czy samodzielnie prowadzisz firmę. Nie jest też istotne, na ile funduszy i ubezpieczeń opłacasz składki – to będzie wciąż jeden przelew.

W liście z ZUS są dwa numery, a miał być jeden. Dlaczego?

Są wyjątki, tj. płatnicy którzy rozliczają składki nie tylko z tytułu prowadzonej działalności ale np. dodatkowo za nianie będą mieli nadane dwa rachunki. Jest to niewielka grupa płatników składek. Zatem jeśli rozliczasz składki nie tylko za swoich pracowników, np. prowadzisz firmę i zatrudniasz nianię, to składki będziesz opłacać na dwa rachunki.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji o nowych zasadach opłacania składek?

ZUS organizuje bezpłatne seminaria na temat „e-Składka – nowy wymiar rozliczeń”, na których omówione będą m.in. zmiany w zasadach opłacania i rozliczania składek od 1 stycznia 2018 roku.

 ZUS przygotował też broszurę i ulotkę, które udostępnił na swojej stronie internetowej. ZUS przygotuje jeszcze szkolenie elektroniczne, które udostępni w internecie.

Mam zaległości w opłacaniu składek. Czy po tym, jak zapłacę składkę za bieżący miesiąc, będę ubezpieczony?

Od 1 stycznia 2018 r. nie będziesz wpisywać na przelewie, jakiego okresu dotyczy wpłata. Dlatego Twoją wpłatę ZUS rozliczy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Jeśli jesteś objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami, to nadal będziesz ubezpieczony, ale na Twoim koncie powstanie zaległość.


Co zrobić, jeśli przy robieniu przelewu wpiszę zły numer rachunku bankowego?

Jeśli wpiszesz numer rachunku niezgodny ze standardem NBR, to system bankowy poinformuje Cię, że jest to nieprawidłowy rachunek.

Jeśli pomylę się i zrobię przelew na inny numer rachunku, to czy naliczycie mi odsetki za zwłokę? Czy muszę wpłacić jeszcze raz odpowiednią kwotę na właściwy numer? Czy otrzymam zwrot pieniędzy, które przeleję na zły numer rachunku?

Jeśli ZUS otrzyma wpłatę po terminie płatności składki, to pobierze należne odsetki. Dlatego zanim zrobisz przelew, upewnij się, czy na pewno wpisałeś poprawny numer rachunku składkowego.

Jak mogę sprawdzić, czy nie zalegam ze składkami?

Możesz złożyć do wniosek do ZUS o ustalenie salda na Twoim koncie. Informację taką znajdziesz również na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak mogę rozłożyć zaległości na raty? Gdzie mam się zgłosić?

Jeśli masz zadłużenie, skontaktuj się z doradcą ZUS do spraw ulg i umorzeń. Informację o telefonach znajdziesz na stronie zus.pl. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań dostosowane do Twojej sytuacji i Twoich możliwości finansowych. Pomoże Ci też przygotować i wypełnić odpowiednie dokumenty.

Czy wprowadzenie indywidualnego numeru rachunku zmieni zasady rozliczania wpłat?

Tak.

Wraz z wprowadzeniem indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS) zmienią się zasady rozliczania wpłat. Na przelewie nie będziesz wskazywał ubezpieczenia/funduszu, typu wpłaty i miesiąca, za który opłacasz składki. Wszystkie składki – niezależnie za jaki miesiąc i na jakie ubezpieczenia/ fundusz – będą opłacane jedną wpłatą.

Wpłatę przekazaną na numer rachunku składkowego rozdzielimy na pokrycie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Emerytur Pomostowych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Będą one rozdzielane wg zasady proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według kwot składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze w deklaracji złożonej za ostatni miesiąc kalendarzowy.

Zmiana zasad rozliczania składek będzie obowiązywała dla wpłat dokonanych od 1.01.2018 r.

Jakie są korzyści dla płatnika z wdrożenia e-Składki?

- Płacisz składki jednym, zwykłym przelewem (zamiast trzech albo czterech) - niższe koszty bankowe.

- Będziesz przekazywał składki na indywidualny Numer Rachunku Składkowego - jeden rachunek dla jednego płatnika.

- ZUS zaksięguje wpłatę na właściwym koncie płatnika - wpłata będzie niezwłocznie rozliczona.

- Na przelewie nie podajesz danych: NIP/REGON/PESEL/Dowód osobisty/Paszport, numer deklaracji, miesiąca za który opłacane są składki, numeru decyzji/umowy/tytułu wykonawczego - brak wpłat niezidentyfikowanych z kontem płatnika.

- Wpisujesz na przelewie tylko Numer Rachunku Składkowego - szybkie wypełnienie i wykonanie przelewu.

- Wpłata będzie rozliczona na najstarsze zadłużenie - mniej odsetek.

Warunek: Poprawne podanie w dokumencie płatniczym swojego indywidualnego numeru rachunku składkowego.

Jak należy dokonać płatności składek należnych za 12/2017, których termin płatności przypada w styczniu 2018 r.?

Jeżeli chcesz opłacić składki za grudzień 2017 r. w terminie do 31 grudnia 2017 r. (tj. przed terminem ich płatności) – to robisz to na dotychczasowych zasadach, tj. wykonujesz przelewy odrębnie na każde ubezpieczenia albo fundusz:

83 1010 1023 0000 2613 9510 0000 – na ubezpieczenia społeczne,

78 1010 1023 0000 2613 9520 0000 – na ubezpieczenie zdrowotne,

73 1010 1023 0000 2613 9530 0000 – na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

68 1010 1023 0000 2613 9540 0000 – na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jeżeli będziesz opłacał składki za grudzień 2017 r. po 1 stycznia 2018 r. to robisz jeden przelew na indywidualny numer rachunku składkowego. Dotychczasowe rachunki bankowe ZUS będą zamknięte.

Od kiedy ZUS będzie informował o NRS. Czy informacja będzie wysyłana listem poleconym?

Informacja o numerach rachunków składkowych (NRS) będzie wysyłana od 1 października 2017 r. do:

- wszystkich płatników składek, którzy mają aktywne konta w ZUS oraz

- płatników, którzy już zakończyli działalność i wyrejestrowali konta w ZUS lecz pozostało na nich zadłużenie.

Wraz z numerem rachunku składkowego otrzymasz informację o zasadach opłacania i rozliczania składek po 1 stycznia 2018 r. Otrzymasz także list, w którym będą przedstawione najważniejsze projekty realizowane w ZUS i dedykowane płatnikom składek.

Informacja będzie wysyłana listem poleconym ale bez zwrotnego potwierdzenia odbioru. Oznacza to, że wszystkie niedoręczone przesyłki zostaną zwrócone do ZUS, co umożliwi zweryfikowanie danych adresowych i ponowne skierowanie informacji do płatnika.

Informacja o NRS

Co w przypadku, gdy nie odbiorę korespondencji, czy ZUS będzie podejmował kolejne próby doręczenia?

Jeśli nie odbierzesz korespondencji, bo np. zmieniłeś adres i nie uaktualniłeś tych danych w ZUS – ZUS podejmie próbę ustalenia Twojego adresu i doręczenia do Ciebie informacji o NRS.

Do kogo będzie wysyłana informacja o indywidualnym numerze rachunku w przypadku ustanowienia Pełnomocnika?

Informację o indywidualnym numerze rachunku wyślemy wyłącznie do Ciebie jako płatnika składek. Informację wyślemy na podany przez Ciebie i zapisany na Twoim koncie adres do korespondencji lub adres siedziby (o ile adres do korespondencji nie został podany).

Jak będzie wyglądał dowód wpłaty po wdrożeniu projektu e-Składka?

Od 1 stycznia 2018 r. będziesz wypełniał i opłacał składki za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania mediów.

Struktura indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS)

Czy przed 1 stycznia 2018 r. mogę złożyć zlecenie płatnicze na NRS z datą przyszłą tj. po 1 stycznia 2018 r.?

Jeżeli opłacasz składki do ZUS z rachunku bankowego – skontaktuj się ze swoim bankiem czy takie zlecenie będzie możliwe.

Jeżeli składki do ZUS opłacasz na poczcie, to taka wpłata nie będzie mogła być zrealizowana.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obejmie duże firmy, a od 2026 wszystkich podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

REKLAMA

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

REKLAMA