Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - zmiany od 5 września 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
REKLAMA
Zgodnie z nową definicją, pracownikiem jest osoba fizyczna, która zgodnie z przepisami polskiego prawa:
- pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub
- jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą, albo
- wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo
- wykonuje prace zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną,
- jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.
Zmieniona definicja nie zawiera zatem wyłączenia odnoszącego się do osób bliskich pracodawcy, tj. małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osoby przyspasabiającej, rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów, synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Oznacza to, że od 5 września 2017 r. za wyżej wskazane osoby bliskie zatrudniane przez pracodawcę powstał obowiązek opłacania składek na FGŚP.
W przypadku osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich pracowników, nawet wówczas, gdy dana osoba w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych będzie objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jako osoba współpracująca.
Składki na FGŚP za wrzesień 2017 r. powinny zostać naliczone od podstawy ich wymiaru ustalonej proporcjonalnie za okres 26 dni, tj. za okres od 5 do 30 września.
Zmiana została wprowadzona art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1557).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat