Automatyzacja naliczania wynagrodzeń

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.
rozwiń więcej
Automatyzacja naliczania wynagrodzeń / Fot. Fotolia
Comiesięczne naliczanie wynagrodzeń może okazać się nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorców, zatrudniających kilkuset czy chociażby kilkudziesięciu pracowników. Stosując szablony definicji list płac, łatwo jednak temu zaradzić. Nawet w przypadku tworzenia wielu list płac miesięcznie z wynagrodzeniami, z różnych tytułów, cały proces może być w pełni zautomatyzowany i niekoniecznie musi być obciążeniem dla osoby kadrowca, zatrudnionego w firmie.

Już stworzenie pojedynczej listy płac może okazać się pracochłonne. Przy czym rzadko kiedy kończy się wyłącznie na jednej liście. W grę wchodzą bowiem wynagrodzenia podstawowe, premie miesięczne, zasiłki ZUS, ryczałty samochodowe, itp. Słowem, zwykle spotyka się dużo definicji różnego rodzaju wynagrodzeń. Mało tego, dla każdego rodzaju określa się następnie jego parametry, jak chociażby datę wypłaty czy rejestr pracowników.

Autopromocja

Zdefiniowany wcześniej szablon pozwala w łatwy sposób, co miesiąc, utworzyć i przeliczyć listę płac z określoną definicją, rejestrem, zbiorem pracowników lub innymi parametrami, a także automatycznie ją wydrukować i wygenerować przelewy bankowe. Wykorzystując szablony definicji, oprogramowanie wykonuje pracę, na którą normalnie składałoby się wiele manualnych czynności, takich jak np. tworzenie nowych list, określanie rejestrów pracowników, określanie dat wypłat, przeliczanie, generowanie wydruków, generowanie przelewów, itd.

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2015 r.?

Raz przygotowane szablony służą przez długi czas. Korzystanie z nich sprowadza się do wyboru i zatwierdzenia określonego miesiąca. Następnie, w zależności od oprogramowania, może pojawić się monit z zadeklarowanymi wcześniej czynnościami. Począwszy od rodzaju wynagrodzenia, wyboru pracowników, przeliczania listy, a skończywszy na drukowaniu stworzonych list i wprowadzaniu przelewów. Oczywiście, dla różnego rodzaju list, program może zakończyć pracę na wcześniejszych etapach. Np. w przypadku premii, które w firmie są wprowadzane na listę płac ręcznie, oprogramowanie kadrowo-płacowe tylko przygotuje listę, pomijając jej przeliczanie oraz wygenerowanie przelewów. Całość podejmowanych czynności jest przedmiotem wcześniejszego określenia, a na koniec zawsze można podejrzeć raport z pracy programu i zweryfikować czy wszystkie czynności przebiegły pomyślnie.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Szablony definicji, automatyzujące proces comiesięcznego naliczania wynagrodzeń, mają zastosowanie przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających setki pracowników. Firmy te, miesiąc w miesiąc, tworzą dziesiątki różnych list płac z podziałem na osobne działy czy grupy pracownicze. Ważne jest zatem, by proces ten przebiegał sprawnie, bez dużego i zbędnego obciążenia dla pracownika, który jest za niego odpowiedzialny. Zaoszczędzony czas przekłada się bezpośrednio na niższy koszt obsługi.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Nieprawidłowa wypłata wynagrodzenia - sankcje

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...